Ton balığı genel olarak konserve satılan ve oldukça leziz bir balık türüdür. Ton balığının diğer adı orkinos balığıdır. Ancak ton balığını bütün halde aldığınızda nasıl pişirilir diyorsanız sizler için bu tarifimizde ton balığı tavada tarifini hazırladık. Taze ton balığı nasıl hazırlanır derseniz oldukça pratik şekilde alttaki tarifi uygulayabilirsiniz. Ton (orkinos) balığı en leziz balık türlerinden biridir.

Tavada ton balığı tarifi için malzemeler

1 adet ton (orkinos) balığı
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz, karabiber

Kızartmak için
3 yemek kaşığı tereyağı

İlk olarak ton balığını kafa ve karın kısmını temizleyin. Hazır temizlenmiş yada fileto olarak çıkarılmış şekilde aldıysanız toplam 6 yada 8 parçaya bölün. Fileto olarak çıkartmadıysanız da kılçığı ile birlikte kesip hazırlamakta mümkündür bu tarifi.
Ardından bir kaba aldığınız kesilmiş ton balıklarının üzerine 3 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyip bağıklara bu sosu iyice yedirin. Ardından 15 dk zeytinyağlı sosta kesilmiş ton balıklarını marine edin.

3 yemek kaşığı tereyağını tavada eritin. Erimiş yağın içerisine 15 dk boyunca zeytinyağlı sosta marine edilmiş ton balıklarını ekleyip, ton balıklarının her yönü kızarana kadar pişirin.

Tavada pişen ton balıklarını kağıt havlu serilmiş tabağa alarak salata ile servis yapın afiyet olsun.

Tavada ton balığı afiyet olsun. Ton balığı tavada nasıl yapılır video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait ton balığı tarifi video bulunmaktadır. Daha farklı tarifleri için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.