d

Banyonuzda ve duşta okyanus ferahlığını yaşamak isterseniz hem rengi hem kokusu hemde içerdiği cilde yararlı yağlar sebebiyle ev yapımı okyanus sabunu vazgeçilmez duş sabunlarından biri olacaktır.
Evde okyanus dalgası sabunu yapımı için malzemeler

Mavi Renli Sabun boyası (yaklaşık 1 yemek kaşığı yada 1 kapak)
Mavi simli sabun boyası toz halde 1 tatlı kaşığı
Beyaz kil bir tatlı kaşığı
10 damla aloevera
10 damla nane yağı
42 gram donmuş saf su
18 gram kostik
140 gram zeytinyağı
1 çimdik kayatuzu

Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı şiddetle öneririz.

Okyanus dalgası sabunu yapımı

- Su ve Kostiği açık havada güvenlik kurallarına uygun karıştırın. Donmuş su kısa sürede eriyecektir. Ardından karışım oda sıcaklığına kadar soğutun

- Yağın içerisine soğumuş kostik su karışımını karıştırarak azar azar ekleyin

- Bir çimdik kaya tuzu atıp yaklaşık 30 dk karışımı puding kıvamı alana kadar karıştırın.

- Hazır olan sabun karışımını önce ikiye bölüm ardından bir yarısını 3 ayrı kaba paylaştırın. YaRım kalan sabunu kenara alın onu en son ekleyeceğiz.

- Böldüğünüz bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı mavi renk sabun boyası (sıvı) katın. Mavi renk kattığınız kaba aleovera ve nane yağı ekleyip karıştırın.

- 2. Kaba 1 tatlı kaşığı toz simli sabun boyası ekleyin. Ardından iyice karıştırın.

- 3. Kaba ise 1 tatlı kaşığı beyaz kil ilave edip iyice karıştırın.

- Şimdi okyanus dalgası şeklini sabuna vermeye gelelim. Yarım ve içine hiçbirşey eklemediğimiz sabun karışımını tamamen sabun kalıbına dökelim.

- en üste sırayla düz çizgi halinde önce mavi renkli kabı ardından beyaz killi kabı ve en son mavi simli kabı içine dökün.

- Çubuk karıştırıcı yardımıyla düz olarak içine sokup sabunu ortadan daire şeklinde bir iki tur karıştırıp sabuna dalga şeklini içten verin.

- Hazır olan sabun kalıbını serin ve kuru yerde yaklaşık 6 hafta boyunca bekletin. 1. Hafta sonunda katılaşan sabunu kalıbından çıkarın kesin ve dalga şeklini içten aldığını görün daha sonra 5 hafta boyunca kesilmiş sabunu olgunlaşması için bekletin.

Okyanus sabunu yapış aşamalarını izleyerek uygulamak isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait sabun yapımı videosu bulunmaktadır. 30 farklı sabun yapılış videosu için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.