Rulo dondurma, orjinal Tayland dondurması, dünya çapında oldukça popüler bir dondurmadır. Son zamanlarda ülkemizde de sayısı artmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu güzel ve kolay görünen bu bu dondurma tarifleri evde yapmak istiyorsanız öncelikli olarak gereken tava dondurma makinesidir.

Ancak biz onun yerine kendi buzdolabımızı kullanacağız. Rulo dondurma tarifi diğer adı tava dondurma tarifi olup orijinal adı Tayland dondurması tarifi yapılışını izlediyseniz, son derece basit yöntemler ve tava dondurma makinesi ile yapılmaktadır. Tava dondurma makinesi, üzerine dökülen harcı soğutmaya yarayan bir makinedir. Biz burada kolalı rulo dondurma tarifini yapmak için bir tepsi ve kendi Derin Dondurucumuzu kullanacağız. Mantık olarak hazırladığımız dondurma harcını borcam ya da düz bir tepsiye koyup, derin dondurucuda dondurduktan sonra spatula yardımıyla kazıma işlemi ile ev yapımı rulo dondurma tarifini vereceğiz.

Evde tava dondurma tarifini daha önce çok farklı şekillerde uyguladık.(bknz marşmelovlu rulo dondurma tarifi, Oreo ve brownili  rulo dondurma tarifi) Bu tarifimizde de de bildiğimiz içecek kolayı kullandık.

Nefis rulo dondurma tarifi yapılışı kolay olup evde rulo dondurma tarifi için gerekli malzemeler

42 gram yoğunlaştırılmış süt (tarifi buradan bakabilirsiniz constended milk tarifi)

60 gram süt kreması

bir çimdik tuz

2 yemek kaşığı kadar kola

Yoğunlaştırılmış süt, şeker ile sütün kaynatılması size hazırlanır. Özellikle dondurma yapımında kullanılan, Son derece güzel bir malzemedir. Bu sebepten tarifte ekstra şeker kullanmanıza gerek yoktur. Yoğunlaştırılmış süt tarifine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ev yapımı tava dondurma tarifi hazırlanışına geçersek, ilk olarak 42 gram yoğunlaştırılmış süt 60 gram süt kremasıyla bir kabın içerisinde ekliyoruz. Bir çimdik tuz atıp tava dondurma karışımını iyice karıştırıyoruz. Karıştırdığınız rulo dondurma karışımını derin dondurucuya dayanıklı borcama, yada düz bir tepsiye döküyoruz.

İnce bir şerit şeklinde spatula yardımı ile yaydıktan sonra, içerisine 2 yemek kaşığı kadar kola döküp kolayı iyice karıştırın. Ardından rulo dondurma karışımını Derin Dondurucuda düz bir şekilde yerleştirip en az 4 saat donmasını sağlıyoruz.

Rulo dondurma karışımı derin dondurucuda donduktan sonra çıkartıp paralel şeritler halinde çizgiler çekip spatula yardımıyla kazıyarak tava dondurmaları rulo şeklinde çıkarıyoruz. Kazıma işlemi için biz sadece rulo dondurma tariflerinde kullanmak için inşaat malzemeleri satan yerlerde İnşaat spatulası temin ettik. Sizde bu tarz bir spatula kullanılabilirsiniz ve tava dondurma tarifini kolayca uygulayabilirsiniz.

Kolalı rulo dondurma tariflerinden kazıyarak rulo şeklinde çıkardıktan sonra bir kap yada tepsiye dizip üzerine çikolata sosu yada pasta süsü ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Ev yapımı kola ile rulo dondurma tarifi hazırdır afiyet olsun. Kolalı tava dondurması tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait kolay rulo dondurma tarifi video bulunmaktadır. Daha farklı rulo dondurma tarifleri için marşmelovlu rulo dondurma tarifleri , renkli rulo dondurma tarifi gibi farklı tava dondurma tarifleri sitemizin ilgili yazılarını bulabilirsiniz.