s

Dışarıdan hazır aldığın dondurma tarifinin aynısını evde kendiniz yapmak istiyorsanız sizler için gerçek çilekli dondurma tarifi hazırladık. Gerçekten son derece leziz ve ev yapımı dondurmalarda sıklıkla yaşanan buzlanma sorununu ortadan kaldıran bu tarif, hem çocuklarınız hem de sizin bayılarak tüketeceğiniz leziz bir dondurma tarifidir.

Özellikle hazır alınan meyveli dondurmalarda ve çilekli dondurmada içerisinde meyve ve çileğe dair hiçbir şey bulamazsınız. Hazır meyve şurupları, katkılı aromalar ve renklendiricilerle hazırlanan dondurmalar son derece sağlıksızdır. Sizde evde kendiniz içerisinde çilek parçaları bulunan katkısız dondurma tarifi arıyorsanız vereceğimiz tarifi kolayca uygulayabilirsiniz.

Doğal ev yapımı çilekli dondurma tarifi için malzemeler

1 kahve fincanı yoğunlaştırılmış süt (Condensed Milk tarifini için bakınız yoğunlaştırılmış süt tarifi)
1 çay bardağı yıkanmış ve sapları ayırılmış çilek
2 yemek kaşığı süt kreması

Condensed Milk yani yoğunlaştırılmış süt nedir diye merak edebilirsiniz ancak bu çilekli dondurma tarifinin buzlanmadan makinesiz ve leziz kıvamda olmasını sağlayan ana malzemedir. Kısaca yoğunlaştırılmış süt tarifini verecek olursak(detaylı bilgi için de tarifteki bağlantıya tıklayabilirsiniz)
İlk olarak 3.5 su bardağı süt ile yarım su bardağı sütü şeker eriyene kadar karıştırdıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 2 saat(2 saati geçmesin) ocağın ufak gözünde kısık ateşte her yarım saatte bi üzerinde ki kaymağını alıp temizleyerek kendi halinde pişirin. Condensed Milk tarifini şeker eridikten sonra yani ilk başta 2 dakika kadar karıştırdıktan sonra karıştırmanıza gerek yoktur. Kendi halinde kısık ateşte pişirin ve karışım sarımtırak bir renk alıp akışkan bir yoğun kıvam kazanınca ocaktan alıp oda sıcaklığına kadar soğutun.

Soğuyan yoğunlaştırılmış sütten bir kahve fincanı alın ve 2 yemek kaşığı krema ve 1 çay bardağı çilekle birlikte rondoda çilekler pürüzsüz olana kadar çekin.

Çilekli dondurma harcımız hazır. Bir kabın içerisine alıp derin dondurucuda en az 3 saat dondurun.

Daha sonra tabak yada külahta servis yapabilirsiniz.

Gerçek çilekli dondurma tarifi tadına bayılacak ve dışarıda hazır alınan dondurmaların nasıl yapıldığını anlayacaksınız çünkü aynı lezzet ve kıvamda bir çilekli dondurmayı yaptınız. Uzun uzadıya yok saatte bir çıkartıp mikserle çekmeler, yok savurarak sütü uzun uzun karıştırmalara gerek yok. Çilekli dondurmanın buzlanmadan şahane bir kıvamı kendiliğinden aldığını göreceksiniz.

Çilekli Dondurma Tarifi Video