d

Doğal ve organik ürünlerin kıymetinin bilenmeye başladığı ve ev yapımı ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğunun bilinmeye başladığı dönemlerdeyiz. Özellikle çocukların ve bebekleriniz için son derece sağlıklı ve içinizin sineceği şekilde yoğurt yedirmek istiyorsanız,evde kendi yoğurdunuzu kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Sanılanın aksine evde yoğurt yapımı son derece pratik bir tarif olup kıvamı oldukça enfes ve taş gibi tutmuş yoğurt yapımını bu tarifimizi uygulayarak yapabilirsiniz.

Evde taş gibi tutan yoğurt yapımı için malzemeler

1 yemek kaşığı yoğurt mayası (yani yoğurdun kendisi ilk defa yapacaksanız süt satan şarküterilerde hazır olarak bulunuyor ve alınan süt ile birlikte veriliyor.)
Yaklaşık 3 litre süt (hazır paket süt değil olun yerine köy sütü almanız gerekmektedir.)

İlk olarak 3 litre sütü büyük bir tencerede kaynatın. Süt kaynarken ara ara savurarak karıştırın. Savurarak karıştırmak evde taş gibi tutan yoğurt yapımının püf noktalarından en önemlisidir. Diğer bir önemli nokta ise sütün kalitesidir elbette.

Süt kaynamaya başlayınca yaklaşık 5 dk daha kaynatıp ocaktan alın ve mayalayacağınız kaba boşaltın. Eğer tencerede mayalayacaksanız bir şey yapmanıza gerek yok sütü kenara alıp soğumasını bekleyin.

Süt ilk etapta yaklaşık 60 derece civarında olacaktır. Sütün yoğurt olarak tam kıvamda mayalanması için gerekli derece 43 yada 42 derecedir. Biz evde yoğurt yaparken sıvı ölçer aleti kullanıyoruz. Yani süt 43 dereceye gelince bunu ölçüp öyle mayalıyoruz. Eğer elinizde böyle bir alet yok ise 7 saniye kuralını uygulayabilirsiniz.

7 Saniye kuralı şu şekildedir. Serçe parmağınızı soğuyan süte batırın ve 1001,1002,1003 şeklinde içinizden 1007 e kadar sayın. Eliniz yanmadan serçe parmağınızı 7 saniye sütün içinde tutabiliyorsanız, süt yoğurt için mayalanmaya hazır demektir.

Gerekli sıcaklığa kadar sütün soğuduğunu anladıktan sonra sütten 1 kepçe alıp ayrı bir kaseye döküyoruz. İçerisine 1 yemek kaşığı maya yani önceki yapılan yoğurttan koyup karıştırıyoruz. Maya 1 kepçe süt ile ayrı bir kapta karıştıktan sonra karışımı Tencere yada kaptaki soğuyan asıl sütün içerisine döküp 1 -2 tur karıştırıyoruz.
Tencere yada kabı örtü yada havlu ile sarıp kapağı kapalı bir şekilde 1 gece bekletin. Sabaha taş gibi tutmuş yoğurt elde ettiğinizi göreceksiniz.

Eğer süt sıcak iken mayalama yaparsanız yoğurt ekşi, eğer süt soğuk bir şekilde mayalama yaparsanız da yoğurdun tutmadığını yada oldukça sıvı olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden evde yoğurt mayalamada en önemli husus sütün doğru sıcaklıkta mayalanmasıdır.

Daha farklı tarifler ve özellikle fırında yoğurt yapımı tarifi için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.