çilekli parfe tarifi

Özellikle sıcak yaz günlerinde, bunaltıcı sıcaklarda içinizi serinletmek, tatlı krizinizi hafif bir soğuk tatlı ile geçiştirmek istiyorsanız, çilekli parfe tarifi tam aradığınız lezzet olacaktır. Pişirmeden parfe hazırlanabilmekte olup son derece pratik bir şekilde 10 dk içerisinde bu nefis çilekli parfe tarifini hazırlayabilmeniz mümkündür.

Basit çilekli pasta ayarında olan ve içerdiği leziz malzemeler ile oldukça hafif bir tatlı olan çilekli parfe tarifi, krem şanti ve bisküvi ile hazırlanabilmekte olup bisküvili çilekli parfe tarifi olarak adlandırılmaktadır.
Nefis Çilekli Parfe tarifi için malzemeler

175 gram sade petibör bisküvi ( 1 paketin ¾ ü bir paket yaklaşık 200 gram gelmektedir)
1 su bardağı çilek
Yarım çay bardağı kırılmış fındık
Yarım çay bardağı damla çikolata
2 yemek kaşığı pudra şekeri
2 su bardağı süt
1 kutu krem şanti (içinden 2 poşet çıkar tamamı kullanılacak)

Çilekli Parfe Yapılışı


- 1 kutu krem şanti, 2 su bardağı süt ve 2 yemek kaşığı pudra şekerini kıvam alana kadar güzelce çırpın.

- Çilekleri iyice yıkayıp, ayıklayıp küp küp doğrayın.

- Sade petibör bisküvileri irice kırın, çok ufak toz halinde olmasınlar yada çok büyükte olmasınlar.

- Kıvam alan krem şantili karışımın içerisine iyice yıkanmış ve küp küp doğranmış 1 su bardağı çilek, yarım çay bardağı damla çikolata ve yarım su bardağı kırılmış fındık ile kırılmış petibör bisküviler eklenip spatula yardımıyla alttan üste doğru karıştırın.

- Dikdörtgen kek kalıbı yadaborcamın içerisine streç film serin ve hazır olan çilekli parfe karışımını içine döküp streç filmin yandan sarkan kısmıyla üzerini örtün.

- Streç film tüm parfe karışımını kaplasın ve açık alan kalmasın.

- Hazır olan çilekli parfe karışımını en az 4 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra üzerini tekrar çilek dilimleri ve damla çikolata ile süsledikten sonra iri dilimler halinde bölüp servis yapabilirsiniz.

- Görüldüğü gibi çilekli parfe hazırlaması son derece pratik bir işlemdir. Meyveli parfe tarifleri arasında en güzel tariflerden biri çilekli parfe tarifi olmaktadır. Çilekli muzlu parfe tarifi elde etmek isterseniz bu tarifin içerisine 1 adet dilimlenmiş muz ekleyerekte hazırlayabilirsiniz.
Hazırladığımız çilekli parfe tarifi içerdiği malzemeler itibariyle oldukça hafif bir soğuk tatlı tarifi olmaktadır. Meyveli parfe tarifinin donmuş olması gerektiği için eğer dilimlemede sorun yaşayacağınızı düşünürseniz servis yapmadan önce dondurucu yerine bir iki saat önce buzdolabının normal gözünde bekletebilirsiniz ve böylelikle kolayca kesebilirsiniz.

Çilekli parfe tarifi Arda mutfağı sayesinde biraz popüleritesi artmış bir yaz tatlısıdır ve dondurma kıvamında bir hafif tatlı olmaktadır. Oldukça serinletici ve lezzetli çilekli parfe tarifi yumurtasız olarak ve pişmeden hazırlanabilen pratik bir tatlıdır. Bu sebepten yumurtasız parfe tarifleri arasında olup pişmeyen parfe tarifi olarak adlandırılabilmektedir.

Çilek özellikle dondurma ve parfe tariflerine oldukça yakışmakta olan bir meyvedir. Ayrıca tarifte yer alan çikolata damlaları, çilekler ile birlikte tatlıya harika bir lezzet vermekte, çikolatalı çilekli parfe tarifine lezzet katmaktadır. Eğer elinizde fındık yok ise bu tarifte fındık yerine ceviz kırığı kullanmanızda mümkündür. Ayrıca tarife pudra şekeri ekleyip ekleme seçeneği size kalmış istemezseniz eklemeyebilirsiniz.

Daha farklı soğuk tatlı tarifleri limonlu parfe tarifi yada gerçekdondurma tarifi yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

Çilekli Parfe Video