d

Tayland dondurması adıyla bilinen rulo dondurma tarifi, ülkemizde tava dondurma tarifi ya da kaş tava dondurması adıyla bilinmektedir. Aslında yapımı son derece basit görünen bu nefis dondurma tarifini yapmak için orjinalinde üzerine dökülen malzemeyi hızlıca soğutmaya yarayan rulo dondurma makinesine ihtiyaç bulunmaktadır. Tava dondurma tarifi yapımı işleminden kısaca bahsetmek gerekirse bu sözünü ettiğimiz tava dondurma makinesi, üzerine dökülen malzemeyi hızlıca soğutmaya yarayan elektrikli bir dondurma yapma makinesi olup spatula yardımıyla rulo dondurma harcı daha önceden hazırlanıp makinenin üzerine dökülür ve içerisine bisküvi, kek ya da mevsim meyveleri birer parça eklenerek spatula  yardımıyla hızlıca kesilen ve ufalanan malzeme rulo dondurma harcıyla bütünleştirilir.  Dondurma rulo şeklinde çıkarılıp üzeri süslenerek servis yapılmaktadır. Özellikle YouTube'de popüler olan rulo dondurma yapımı, izlediğiniz takdirde oldukça basit bir şekilde yapıldığını göreceksiniz. Peki bu nefis lezzete sahip rulo dondurma tarifi evde yapılamaz mı ?

Cevabı evet evde yapılabilen bir dondurma tarifidir. Biz ihtiyaç duyulan rulo dondurma makinesi yerine buzdolabının derin dondurucunun kullanacağız. Öncelikle bu tarifimizde pasta süsü olan renkli süsleri kullanarak nefis bir rulo dondurma tarifi Hazırladığımızı hatırlatarak ev yapımı Tayland dondurması tarifi için malzemeler e geçelim

60 gram süt kreması
42 gram yoğunlaştırılmış süt constant milk yapımını aşağıda paylaşacağım. Ayrıca bakmak isterseniz yoğunlaştırılmış süt tarifi
Bir çimdik tuz
2 yemek kaşığı pasta süsü
koymak için tepsi ya da derin dondurucuya dayanıklı Borcam

Öncelikle tarifte gördüğümüz yoğunlaştırılmış süt nedir diye merak ediyorsanız, Özellikle yabancı kaynaklarda sıklıkla gördüğünüz constended milk adıyla bilinen yoğunlaştırılmış süt pek çok tatlı ya ve dondurmaya nefis bir lezzet vermektedir.


Bizde rulo dondurma tarifimiz de ana malzemelerden biri olarak constended milk ki kullandık. Yapımı son derece basit olan constended milk i ilk olarak hazırlama aşamasında geçelim.

Üç buçuk su bardağı sütün içerisine yarım su bardağı toz şeker ilave edip şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Ardından ocakta kısık ateşte iki saate yakın kendi halinde pişirmeye bırakıyoruz. Her Yarım saatte bir yoğunlaştırılmış sütün kıvam alması için üzerinde biriken kaymağı topluyoruz. 2 saate yakın kısık ateşte kendi halinde Pişen şekerli süt, yoğun sarı bir renk aldıktan sonra daha fazla kıvam almasına izin vermeden ocaktan alıyoruz ve Oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakıyoruz.

Yoğunlaştırılmış sütünüz hazır olduktan sonra 42 gram kadarını alıp bir kabın içerisine dökün.
Daha sonra 60 gram süt kreması ilave edip üzerine bir çimdik tuz atıp karışımı iyice birbirine geçecek şekilde karıştırın.
Bu aşamada pişirmeye gerek yoktur.
Zaten yoğunlaştırılmış süt şeker içerdiği için Ekstra şeker ilave etmenize de gerek yoktur.

Elde ettiğiniz rulo dondurma harcını tepsi ya da borcama döküp ince bir şerit halinde yayılmasını sağlıyoruz. Yaydığımız rulo dondurma harcının üzerine 2 yemek kaşığı kadar pasta süsü ilave edip, pasta süslerinin renkli şekilde her tarafa yayılmasını sağlıyoruz. Bu görüntü açısından renkli rulo dondurma tarifi elde etmemizi sağlayacaktır.

Gelelim rulo dondurma tarifinin son aşamasına. Elimizde tava dondurma makinesi olmadığı için bu borcam ya da tepsiyi buzdolabının Derin Dondurucu gözüne düz bir şekilde (yamukluk olmaması için düz yerleştirmeye dikkat edin) yerleştirip en az 3 saat donmasını bekliyoruz.

Karışım 3 saat donduktan sonra ev yapımı Tayland dondurmasını derin dondurucudan çıkarıp spatula ya da İnşaat spatulası yardımıyla (biz inşaat spatulasını inşaat malzemeleri satan yerlerden temin ettik ve sadece rulo dondurma tarifi için kullanıyoruz. İki buçuk santimetre genişliğinde yay çeliğinden elde edilmiş bir rulo dondurma kullanımı için spatulamız bulunmaktadır aynı ürünün kolayca temin edebilirsiniz) önce diklemesine çizikler açalım. Ardından Bu birbirine paralel çizikleri rulo şekli alması için kazıyarak çıkarıyoruz. Yoğunlaştırılmış süt sayesinde Son derece güzel şekilde rulo biçiminde çıkacaktır.

Ev yapımı tava dondurma tarifi ya da diğer bilinen adıyla ev yapımı Tayland dondurması tarifi hazırdır. Üzerine çikolata sosu ya da çilek parçaları döküp servis yapabilirsiniz son derece lezzetlidir.

Orjinal Tayland dondurması tarifinde süt kreması yerine deve sütü kreması kullanılmaktadır. Ancak temini oldukça zor olduğu için biz normal süt kreması kullandık. Kıvam ve lezzet açısından aynı etkiyi vermektedir. Eğer internette kısa bir araştırma yapıp ya da YouTube videolarında izlediyseniz, rulo dondurma tarifi verenlerin içerisinde bizim tarifimiz kadar net ve güzel kıvam alan bir tarif bulamayacağını eminiz. Çünkü ölçülere dikkat edilmeyen ve genelde ölçü miktarı vermeyen rulo dondurma tarifi ya da videoları orijinal bilgileri içermemektedir. Çoğu tarif tutmamaktadır. Çünkü rulo dondurma tarifinin püf noktası dondurmayı rulo şeklinde Erimeden ve döndürerek güzelce çıkarmaktır. Yoksa onun haricinde her verilen karışımı kase döküp dondurma şeklinde de yiyebilirsiniz. Biz rulo dondurma şeklini vermek ve orjinale yakın bir lezzet sunmak açısından son derece Titiz davranıp yoğun bir araştırma yaparak bu tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Peki yoğunlaştırılmış süt yerine normal süt kullansak olmaz mı derseniz, işte rulo dondurma tarifinin püf noktası da yoğunlaştırılmış sütten kaynaklanmaktadır. Normal sütle hazırladığımız tariflerde rulo şekli vermek kolay olmamaktadır ve borcamdan spatula ile kazıdığımız dondurma, şekil olarak rulo şeklini almamakta ve parçalanarak çıkmaktadır.

Yoğunlaştırılmış süt ile Hazırladığınız bu tarif son derece kolay ve güzel bir şekilde rulo şekline sorunsuz almakta ve nefis bir görsel Şölen sunmaktadır.

Görüldüğü gibi detaylı bir şekilde ev yapımı Tayland dondurması tarifini sizlerle paylaştık. Eğer yapılış aşamasını video olarak İzlemek isterseniz altta kendi çekimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalını ait renkli rulo dondurma tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı ev yapımı Tayland dondurma tarifi videoları için YouTube kanalımıza bekleriz. Ayrıca kendi yapımımız olan ev yapımı rulo dondurma tariflerine marşmelovlu eyapımı rulo dondurma tarifi ve brownili rulo dondurma tarifi yazılarımıza göz atabilirsiniz.