Makaron, pastahanelerde göze çarpan renk renk kutulara dizilmiş ve leziz bir tatlı olup Fransız mutfağına özgü bir tatlıdır. French macaronsrecipe olarak geçen makaron tarifini evde yapmak istiyorsanız sanılan aksine oldukça pratik bir işlemdir. Ancak orijinal makaron tarifinde bayat yumurta akı kullanılmaktadır ve bu tarifi uygularken ölçüleri gram ile belirlendiği için hassas mutfak terazisi kullanmanız gerekmektedir. Evde makaron tarifi için bayat yumurta akını elde etmek için 150 gram yumurta akını tartıp bir kap içerisinde 2 gün bekletin ve bayatlayan yumurta akını alttaki tarife göre uygulayın. Çocuklarınızın oldukça seveceği nefis bir makaron tarifi elde edeceksiniz.

Ayrıca makaronlara renk vermek için gıda boyası kullanılması gerekmektedir ancak siz doğal makaron tarifi olmasını isterseniz renk katmadan sade makaron tarifi elde edebilirsiniz.

Alttaki Tarifte yer alan malzemelerden toz bademi, aldığınız kavrulmuş kuru bademleri rondoda çekerek kolayca elde edebilirsiniz. Ayrıca pudra şekeri ev yapımı makaron tarifine kıtırlık ve lezzet katmaktadır.

Evde Makaron Yapımı İçin Malzemeler

75 gram bayatlamış yumurta akı (2 gün buzdolabında bekletin bayatlaması için)
30 gram toz şeker
150 gram pudra şekeri
75 grm badem tozu
Yumurtaakının içerisine 1 çay kaşığının ucu kadar tuz ekleyip köpürene kadar çırpın

- Yumurta akı köpürünce 4 yada 5 seferde toz şekeri çırparak ekleyin.

-Yarım çay kaşığı kırmızı gıda boyası ekleyip karışım traş köpüğü kıvamı alana dek çırpın. (Ters çevirdiğinizde kaptan akmıyorsa kıvam olmuş demektir.)

- Toz badem ve pudra şekerini eleyerek ekleyip karışımı söndürmeden alttan üste doğru spatula ile karıştırın.

- Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine hazır olan makaron hamurundan madeni para büyüklüğünde sıkın torba yardımıyla

- Pişerken eteklenme olacaktır ve bu piştiği anlamına gelir o zaman fırını kapatıp biraz dinlendirdikten sonra çıkarabilirsiniz.

- Pişen 2 adet makaron parçasının arasına sürülebilir çikolata sürüp (nutella vs.) kapatın. Tüm pişen makaronlara aynı işlemi uygulayıp sandviç kanepeler elde edin.

- Ev yapımı nefis makaronlar hazır afiyet olsun.