d

Dışarıda hazır aldığınız tavuklar gibi tavuk evde yapamamaktan şikayetçiyseniz ya bu büyük tavuk firmaları leziz hamburgerleri nasıl yapıyor diye düşünüyorsanız, sizlere çıtır çıtır tavuk lezzetini evde nasıl yakalayabileceğinizi gösteren bir tarif ile karşınızdayız.

Öncelikle büyük tavuk zincirlerinin leziz tavuk burgerleri nasıl hazırladığına bakarsak genel olarak tavuk etini marine ettiklerini görmekteyiz. Tabi hazır ürünler yapay kimyasallar ile dolu olsada tavuğu yumuşatmak için temel malzeme süt ve sirkedir. Hazırlanan sütlü sirkede bekletilen tavuk eti yumuşacık olmakta ve üzerindeki sos ile çıtır çıtır tavuk lezzetini yakalamanızı sağlamaktadır.
Malzemeler
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı sirke (elma)
Yarım kilo tavuk eti (ister kemikli ister kemiksiz)
1 yemek kaşığı tuz
Harcı için
2 yemek kaşığı un
Pul biber,karabiber, tuz, kimyon


Genişçe bir kabın içerisine aldığınız 2 su bardağı sütün içine 2 yemek kaşığı sirke ekleyip, sirke sütü yoğunlaştırıncaya kadar 1 yada iki dakika karıştırın.

Yarım kilo tavuk etinde bıçak ile çizikler ve delikler açın. Bu tarif için kemikli yada kemiksiz tavuk eti kullanmanız farketmez. Ancak kemikli tavuk etinde çizikler açarken çiziklerin derinliği kemiklere kadar derin olursa tavuk eti daha iyi pişecek ve yumuşak olacaktır. Tavuk etinde delik açmak için çatalda kullanabilirsiniz.

 Eti bir kaba alın ve üzerine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Bunun nedeni tuzun tavuk etine direk yapışması ve piştikten sonra her ısırışta tavuk etinde tuzun tadını hissetmenizi sağlamaktır.

Yoğunlaşan sütü tavukların üzerine ekleyip kabı streç film ile kapattıktan sonra en az 3 saat buzdolabında dinlendirip tavuk etini marine edin.

Bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı un, tuz ve baharatları ekleyip iyice karıştırın.

Dolaptan çıkardığınız sütte marine edilmiş tavuk etlerini unlu karışıma bulayın.

Tavada kızmış sıvı yağda soslu tavuklar altın rengi alana kadar her tarafını iyice pişirin.

Çıtır çıtır baharatlı tavuklar hazır afiyet olsun

Kimyasal yöntemden kastettiğimiz süt ile sirkenin karışmasıdır. Bu sayede özellikle sirkenin etkisiyle tavuk eti oldukça yumuşamaktadır. Korktuğunuz gibi pişen tavuklarda kesinlikle sirke kokusu olmamaktadır.

Çıtır çıtır tavuk nasıl pişirilir video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev işleri Youtube kanalına ait video bulunmaktadır Daha farklı tarifler kfc usulü çıtır tavuk tarifi gibi tarifler için kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.