d

Günümüzde artık uzun uzadıya yemek ve atıştırmalıklarla vakit kaybetmek istenmemekte ve bu sebepten hazır ürünler tercih edilmeye başlanmaktadır. Özellikle büyük market zincirlerinin her yere yakın noktalara gelmesi ve oldukça zor görünen tariflerin hazır şekilde satılması ile hazır yapılmış tarifler ön plana çıkmaya başlamıştır.

Bunlardan en rağbet edilen tariflerden biri de sigara böreği tarifidir. Hazır kesilmiş sigara böreği yufkaları satılmakta ve zor tariflerden biri olan sigara böreği tarifi oldukça pratik bir şekilde dakikalar içerisinde hazırlanabilmektedir.

Hazır kesilmiş sigara böreği tarifi iç Malzemeleri
300 gram lor peyniri
İsteğe bağlı tuz
Yaklaşık 5-6 dal ince kıyılmış maydanoz
1 adet yumurta

Hazır yufka ile sigara böreği tarifi yapımına geçersek, öncelikle 300 gram lor peyniri, 1 adet yumurta ve ince kıyılmış maydanoz ile karıştırıp iç harcı hazırlayın.

Harçtan aldığınız 1 yemek kaşığı kadar içi, hazır kesilmiş sigara böreği yufkalarının kalın kısmına çizgi halinde dizip (enlemesine) rulo şeklinde dolayın. Kesilmiş yufkaları doladıktan sonra üçgen sivri ucunu su ile ıslatıp yapıştırın böreğin gövdesine. Bu nokta sigara böreği yağda pişerken böreklerin açılmasını engelleyecektir.

Yaklaşık 2 su bardağı ısınmış sıvı yağda sigara böreklerini tavada yada fritöz tenceresinde pişirin. Böreklerin her yeri pişmelidir.

Hazır kesilmiş yufkadan sigara böreği tarifi hazır afiyet olsun.

Sigara böreği tarifinde püf noktalardan en önemlisi, sigara böreklerini kızgın, ısınmış yağa bırakmaktır. Yani börekleri yağın içerisine koyduğunuzda cızırcızır ses gelmeye başlaması gerekmektedir. Diğer bir noktada sigara böreklerinin sivri ucunu ıslatıp pişirmektir.

Son derece pratik olan hazır kesilmiş yufka ile sigara böreği tarifi video olarak altta yer almaktadır. Kendi çekimiz olan sigara böreği tarifi videosu ile yapılış aşamalarını izleyebilirsiniz.