d

Bursa’ya özgü nefis bir lezzet olan kestane şekeri lezzetini evde yapmayı düşündüyseniz ve tarif arayanlardansanız, evde kestane şekeri yapımı sanıldığının aksine son derece basit ve anlaşılır bir tariftir.
Evde kestane şekeri yapımı için

Malzemeler
Yarım kg Kestane
1 su bardağı şeker
1 su bardağı su

Evde Kestane Şekeri Yapılışı


İlk Olarak kestaneleri çizin ve su dolu tencerede yaklaşık 45 DK boyunca haşlayın. Kestaneler haşlanınca sudan çıkartıp soğumaya bırakın. Kestaneler soğuduktan sonra kabuklarını çıkartın.

1 su bardağı su ile bir su bardağı toz şekerin içine 2 damla limon suyu sıktıktan sonra kaynayana kadar pişirin. Şekerli şerbet kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp kabukları soyulmuş haşlanmış kestaneleri şerbetin içine atın ve yaklaşık 15 dk haşlanmış kestaneleri kaynamış şerbetin içinde pişirin.

Şerbetin içinde pişen kestaneleri ocaktan aldıktan sonra tencereden çıkarmadan şerbetin içerisinde 1 gece bekletin.

Ertesi gün şerbetten çıkarıp tüketebilirsiniz.

Ev yapımı kestane tatlısı hazır afiyet olsun.

Tarifte de görüldüğü gibi evde kestane şekeri yapımı son derece basittir. Şekerli şerbette beklettiğiniz haşlanmış kestaneleri bir gece piştiği şerbette bekletmek, kestane tatlısını yumuşatacak ve tatlandıracaktır.

Kestane şekeri yapımında kestaneleri haşladıktan sonra soyma aşamasında haşlanmış kestanelerden bazıları parçalanabilir. Parçalanan kestaneleri çikolata ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Haşlanmış kestanelerin soyarken parçalanma riskini azaltmak için kestaneleri soğuduktan sonra soymanız parçalanan kestane sayısını azaltabilir.

Kestane şekeri ya da diğer adıyla kestane tatlısı oldukça leziz bir tatlıdır. Görüldüğü gibi yapımı da son derece basittir. Önemli olan bu tarifte kestaneleri haşladıktan sonra dikkatlice soyma kısmıdır. Kestaneleri iyice yıkadıktan sonra her birine çizik atıp tencerede yaklaşık 45 dk haşlamanız gerekecektir. Kestanelerin üzerine çizik atmak haşlanırken suyun içerisine işlemesi ve kestanelerin içinin yumuşamasına olanak sağlayacaktır.

Peki çikolatalı kestane tatlısı nasıl yapılır derseniz en son kestane şekerleri yapıldıktan sonra 2 paket çikolatayı benmari usülü eritildikten sonra hazırladığınız kestane tatlılarını tek tek içine batırıp daha donra soğumaya bıraktıktan sonra çikolatalı kestane tatlısı hazır afiyet olsun.

Evde yapılabilecek kestaneli tatlılar arasında kestaneli pasta gibi seçenekler de bulunmakta ancak en leziz kestane tatlı tarifi bu tarif olmaktadır.  Eğer evde kestane şekeri tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan kestane şekeri nasıl yapılır video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri, balkabaklı muhallebili pasta tarifi, elmalı kurabiye tarifi gibi tarifler için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.