d

Damla sakızı, özellikle muhallebi ve sütlaç tariflerine oldukça yakışan bir lezzettir. Kokusu ve değişik tadı ile enfes tariflerden bir olan damla sakızlı sütlaç tarifi hem pratik hem de lezzetli bir sütlaç tarifi olmaktadır. Fırın kapları ile hem görüntü hem de lezzet olarak muhteşem bir tatlı olan fırın sütlaç tarifi, damla sakızı aromasıyla vazgeçilmez tatlılarınızdan biri olacaktır.

Damla Sakızlı Fırın Sütlaç Tarifi için Malzemeler

3 yemek kaşığı buğday nişastası
1 çay kaşığı damla sakızı
1 litre süt
2 su bardağı su (pirinçleri haşlamak için
Yarım su bardağı kırık pirinç
1 su bardağı toz şeker

Damla sakızlı fırın sütlaç tarifi yapılışı


- ilk olarak 2 su bardağı su ile yarım su bardağı kırık pirinci haşayın Pirinçler suyunu çekene dek.

-1 çay kaşığı damla sakızını toz haline getirin.

- Pirinçler suyunu çekince içerisine önce 5 su bardağı yani 1 litre süt daha sonra 3 yemek kaşığı buğday nişastası ve 1 su bardağı toz şeker ekleyip pişirmeye devam edin.

- Karışım kıvam alınca pirinçlerin kabarıp yukarı çıktığını göreceksiniz. Köpük atmaya başlayınca muhallebinin içerisine toz damla sakızlarını da ekleyip 1-2 dk daha karıştırıp ocaktan alın.

- Sıcak halde toprak fırın kaplarına paylaştırın. Bu tariften yaklaşık 4 kase fırın sütlaç çıkmaktadır.


- Toprak kaplarını içi yarıya kadar su dolu olan fırın tepsisine dizip önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 15-25 dk arası üzerleri kararıncaya kadar pişirin.

- Damla sakızlı fırın sütlaç hazır afiyet olsun.

Biz fırın sütlaç tarifinde daha güzel durduğu için kırık pirinç kullandır. Siz arzu ederseniz normal pilavlık pirinçte kullanabilirsiniz. Damla sakızı kokusu ve lezzetini bastıramaması için tarifte vanilya yer almamaktadır.

Desteklemek için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.