Hurma bebeklerimiz için son derece faydalı bir meyvedir. Doktorların katı gıdaya geçtikten sonra özellikle 7 ve 8 aydan itibaren günde 2 adet hurmayı bebeklere önerdiği söylenmektedir. Bu sebepten sizde bebeklerinizin beyin ve fiziksel gelişimine katkıda bulunmak için hem oldukça kolay hazırlanabilen, hem de şekersiz ve lezzetli doğal muhallebi tarifi hazırlamak istiyorsanız bebeklere özel hurmalı muhallebi tarifi son derece yerinde bir bugün olacaktır.

Hurmalı muhallebi tarifi için malzemeler

2 adet hurma çekirdekleri çıkarılmış
2 tatlı kaşığı pirinç unu
Bir su bardağı süt

Hurmalı muhallebi tarifi yapılışına geçersek,

- İlk olarak 2 adet hurmayı kuru hurma (Cennet hurması ile karıştırılmamalıdır) çekirdekleri çıkarılarak, yıkanıp ufak parçalara bölünür. Elle yapabileceğiniz gibi çatal yardımıyla da hurmaları ezerek püre haline getirmeniz, bebeklerinizin boğazına takılmaması açısından önemlidir. Çatal ya da bıçak yardımıyla hurmaları kolayca kesip, ezerek pürüzsüz bir püre haline getirebilirsiniz.

- Bir su bardağı sütü tavaya da tencereye dökün. İçerisine 2 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edip, kısık ateşte muhallebi kıvamı alana kadar karıştırarak pişirin. Topak oluşmaması için muhallebiyi sürekli karıştırarak pişirmek gerekmektedir.

- Sütlü muhallebi, kıvamı almaya başlayıp koyulaştığında ve köpük atmaya başladıktan sonra, içerisine ezdiğiniz püre haline getirdiğimiz hurmayı ekleyip 2 dakika kadar daha karıştırıp sosun içerisinde ezmeye devam ederek bebeklere hurmalı muhallebi tarifini karıştırarak pişiriyoruz.

- Hazırladığımız hurmalı muhallebiyi kase yada kaba döktükten sonra hafif ılınmasının ardından bebeğinizi yedirebilirsiniz. Son derece besleyici ve de lezzetli olan hurmalı muhallebi tarifi hazırdır Afiyet olsun.

Biz bu tarifin doğal ve katkısız bebek muhallebisi olması açısından tarife şeker eklemedik. Eğer siz aynı tarifi tatlandırmak isterseniz hurmalı muhallebi tarifini aynı şekilde hazırladıktan sonra ve soğumasının ardından bir çay kaşığı pekmez ekleyip, karıştırdıktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.

Hurmalı sütlü muhallebi tarifi süt içerdiği sebebiyle 1 yaş altı bebeklere önerilmemektedir. Eğer siz aynı tarifi 1 yaş altında Bebeğinize hazırlamak istiyorsanız bu tarifi 1 su bardağı Soğuk süt yerine aynı oranda su kullanarak hazırlamanız mümkündür. Benzer bir kıvam yakalayacaktır.

Yedinci aydan itibaren bebeklerinize hurma yedirebilindiği Doktorlar tarafından söylenmektedir. Ancak siz yine de doktorunuza danışarak Bebeğinize hurma vermeye ve bu tarifi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz için hurmalı sütlü muhallebi tarifinde kıvam olarak tam tutmaktadır. Ancak siz daha katı bir muhallebi kıvamı elde etmek isterseniz, süt miktarını 1 su bardağından iki parmak süt eksik şeklinde de kullanmanız mümkündür. Ancak dediğimiz gibi kıvam olarak bu tarif oldukça güzel bir kıvam almaktadır.

Hurmalı muhallebi tarifi video olarak İzlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalını ait hurmalı muhallebi nasıl yapılır YouTube videosu bulunmaktadır. Daha farklı bebeklere özel mama ve tarifler için avakado maması nasıl hazırlanır , bebekler için un çorbası tarifi gibi farklı tariflerimize göz atabilirsiniz.