d

Soya sosu Uzakdoğu mutfağından dünyaya yayılan harika bir lezzettir. Sosa sosu özellikle tavuk yemeklerine ve tavuk etine oldukça yakışmaktadır. Soya sosu ve tavuk etine mantar lezzetini de ekleyerek oldukça muhteşem bir lezzet olan soya soslu mantar sote tarifini hazırladık.

Malzemeler

3 yemek kaşığı soya sosu
1 ortaboy soğan
2 adet domates
Tuz ve baharat
100 gram mantar
1 parça kemiksiz tavuk göğsü
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Soya sosu ile mantar sote tarifine geçersek

İlk olarak tavaya sıvı yağ döküp yağ ısındıktan sonra rendelenmiş yada doğranmış soğanı tavaya döküp üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıp kavuruyoruz. Bu soğanın acı tadını öldürmeyi sağlayacaktır.

Soğanlar pembeleşince içerisine tavuk eti atıp bir iki dk daha kavuruyoruz. Ardından doğranmış mantarları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

Soğan, mantar ve tavuklar iyice kavrulunca üzerine 3 yemek kaşığı soya sosu, rendelenmiş domates ve baharatları ekleyip 1 dk boyunca karıştırıp tüm malzemenin bütünleşmesini sağlıyoruz.

Pişirme tavasını üzerini kapak ile kapatıp soya soslu mantar sote suyunu çekene kadar yaklaşık 20 dk boyunca kısık ateşte pişiriyoruz.

Soya soslu mantar sote tarifini hafif sulu bırakıp ocaktan alabilirsiniz. Hafif sulu sote tarifi ağızda daha leziz bir tad bırakmaktadır. Pişme esnasında tarifin üzerini kapattıktan sonra tavuk ve mantar sulanacak ve bu su çekildikten sonra tarif olacaktır.

Soya soslu mantar sote tarifi son derece leziz ve besleyici olmaktadır. Soya sosu tavuk etine yakıştığı gibi mantar ile de son derece yakıştığı bu tarif ile ortaya çıkmaktadır. Pişirme sırasında tüm malzemeyi ekledikten sonra kapağı kapatarak kısık ateşte pişirmek, yemeğin kendi buharında ağır ağır pişmesini sağlayacak ve bu da yavaş yavaş pişen malzemeye lezzet katacaktır.

Soya sosu ile ne yapılabilir diye düşünüyorsanız oldukça besleyici ve leziz olan sote tarifi, pratik bir şekilde hazırlanabilmesi ile gayet uygun bir seçenek olmaktadır. Yaklaşık yarım saat içerisinde hazırlayabileceğiniz soya soslu mantar sote tarifi yeni tarifler arayanlar için son derece orijinal ve güzel bir lezzet olmaktadır.

Klasik sote tariflerden sıkıldıysanız soya soslu tavuk sote tarifi son derece doyurucu olan bir tariftir. Soya soslu tavuk nasıl yapılır düşüncesinin içerisine mantar da ekleyip bu leziz tarifini uyguladık. Kış aylarında olduğumuz için ve mevsiminde doğal biber tercih ettiğimizden dolay bu tarifin içerisine kırmızı ya da yeşilbiber ilave etmedik. Eğer siz arzu ederseniz birer adet kırmızı ya da yeşil biberi ince ince doğrayıp soğanlar kavrulduktan sonra ilave edip pişirebilirsiniz.

Soya soslu mantar sote tarifinde baharat olarak miktar ve çeşit seçimi size kalmış. Biz tarifin içerisine 1 tatlı kaşığı oranında tuz, karabiber, toz pul biber ve kimyon kullandık. Siz tercih ettiğiniz ölçüde baharat ekleyip çıkarabilirsiniz. Domates sos tarifi bütünleştirici bir etkisi bulunmakta ve lezzet katmaktadır.
Tarife ekleyeceğiniz tavuk etini ister haşlanmış veya pişmiş, isterseniz de pişmemiş olarak kullanabilirsiniz. İki türlü de yemek enfes olmaktadır. Ancak tavuk etini her türlü (çiğ ya da pişmiş) sotelik doğramanız gerekmektedir.

Soya soslu mantar sote tarifi video olarak izlemek isterseniz Harika Ev İşleri Youtube Kanalımıza Ait soya soslu mantarlı tavuk sote tarifi video olarak alttan izleyebilirsiniz. Daha farklı soya sosu ile yapılabilecekler arasında, soya soslu sebzeli noodle tarifi yâda tavukfajita tariflerimize göz atabilirsiniz.