Eğer pastaların üzerine meyve ile süsledikten sonra meyvelerin zamanla kararmasını engellemek istiyorsanız yada hazır alınan pastaların üzerinde bulunan şeffaf jölelerin ne kadar güzel olduğundan bahisle sizde ev yapımı pastalarınızın üzerini süslemek için şeffaf jöle ile kaplamak istiyorsanız sizler için ev yapımı jöle tarifi hazırladık. Evde şeffaf jöle yapımı sanılanın aksine oldukça basit olup sadece 3 malzeme ile basitçe ev yapımı şeffaf jöle tarifi hazırlayabilirsiniz.

Ev yapımı şeffaf jöle tarifi için malzemeler

1 Su bardağı su
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
1 tatlı kaşığı toz şeker

Şeffaf jöle Tarifi Yapılışı


Tüm malzemeleri yani su, şeker ve nişastayı bir cezve yada sos tavasında kısık ateşte pişirin. Karışım kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra pastanın üzerinde meyvelerin yada normal dilimlenmiş meyvelerin üzerine dökerek servis yapabilirsiniz.

Şeffaf jöle özellikle pasta süslemede yoğun olarak kullanılan muzun kararmasını engellediği gibi meyvelerin tamamının canlı görünmesini sağlayacak ve bu sayede nefis görünümlü taze pasta ve tatlılara sahip olabileceksiniz. Şeffaf sos bu yüzden ev yapımı pandispanya tariflerinin üzeri için oldukça yakışan pratik bir tariftir.

Peki şeffaf jöle tarifinde mısır nişastası kullanılmaz mı derseniz, buğday nişastası şeffaf jöle tarifinde berraklığı daha çok arttırdığı için buğday nişastası kullanılması daha güzel olacaktır. Eğer ev yapımı şeffaf jöle sosu bol kullanmak isterseniz tarif ölçülerini bire bir oranda katlayarak kullanabilirsiniz mesela 3 su bardağı su, 3 tatlı kaşığı buğday nişastası ve 3 tatlı kaşığı toz şeker gibi

Jöle sıcak mı dökülür derseniz bilakis şeffaf jöle sosu soğuduktan sonra meyvelerin üzerine dökülmelidir. Sıcak olarak döküldüğü taktirde buluştuğu meyveleri bozma riski olduğundan şeffaf sosu elde ettikten sonra soğutup dökmeniz gerekir. Hazır pasta jölesi tarifi olarak ta geçen şeffaf pasta jölesi tarifi ile pastalarınızın daha da güzel görünmesini kolayca sağlayabilirsiniz. Pastanın üzerine meyveleri süslemek için de kullanabileceğiniz gibi görüntü vermesi açısından sade olarakta kullanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz şeffaf jöleyi pastanın üzerine kaşık yardımı ile soğuduktan sonra kolayca dökebilirsiniz. Zaten kıvam almış jöle sert bir yapıda olacağı için meyvelerin üzerine sürdüğünüzde dökülmeden kalacak ve meyvelere canlılık katacaktır. Şeffaf sosu eklerken meyvelerin etrafında boşluk kalmamasına özen gösterin.

Şeffaf pasta jölesi tarifi özellikle muzun yanı sıra dilimlenmiş kivi ve çileğin üzerine de oldukça yakışan bir süsleme maddesidir. Canlı ve göze hoş görünen pastaları elde etmenizi sağlayarak hem gözünüzü doyurur hem de beyninizi. Şeffaf jöleyi illa ki pastanın üzerinde kullanılacak diye bir kural bulunmamaktadır. Hazırlanan bir meyve tabağının üzerine şeffaf sos dökülerek şık bir sunum elde edilebilir. Ayrıca pastanın içerisinde ara katta meyve kullanıyorsanız bu aradaki meyvelerinde aynı şekilde taze ve canlı kalması için pastanın ara katına meyvelerin üzerine şeffaf jöle tarifi uygulanabilir. Şeffaf sos meyvelerin görüntüsünü muhafaza ederken aynı şekilde meyvelerin tadı nı da korur. Bu sebepten meyveli pastalarda oluşabilecek meyve yumuşaması ile ortaya çiıkan lezzetin kötüleşmesi durumlarını en aza indirir.

Şeffaf jöle nasıl yapılır video olarak izlemek isterseniz altta her yazımızda olduğu gibi kendi çekimimiz olan şeffaf sos tarifi video bulunmaktadır. Evde kendi pastanızı kendiniz yapmak için pamukpandispanya tarifi yada muhallebili balkabağı pastası tarifi gibi tarif yazılarımıza bakabilirsiniz. Afiyet olsun