d

Oldukça pratik ve hafif bir tatlı olan muhallebili kadayıf tatlısı dakikalar içerisinde hazırlanabilmesi ve leziz olması sebebiyle en çok tercih edilen muhallebili tatlılardan biridir. Muhallebili kadayıf tatlısını daha da pratik hale getirmek için biz bu tarifimizde hazır paketlerde satılan ve kavrularak rengini almış paket kadayıftan muhallebili kadayıf tatlısı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Muhallebili kadayıf tatlısında en korkulan ve yapılması zor gözüken aşama kadayıfın ufak parçalara kırılması ve tereyağ ile istenilen rengi alana kadar kavrulmasıdır. Bu sebepten hazır ufalanmış ve rengini almış paket kadayıf ile son derece leziz ve görüntüsü muhteşem bir muhallebili kadayıf tatlısı yapabilirsiniz. Yapılış olarak normal muhallebili kadayıftan hiçbir farkı yoktur. Sadece bu tatlının yapımını ve görüntüsünü daha güzel hale getirmektedir.

Hazır paket kadayıf ile muhallebili kadayıf tatlısı için malzemeler

Alt ve üst katı için
200 Gram hazır paket kadayıf(kavrulmuş ve ufalanmış)
3 yemek kaşığı tereyağı
5 yemek kaşığı toz şeker
1 su bardağı ceviz

Muhallebisi için
1 litre süt
3 yemek kaşığı mısır nişastası
1 su bardağı toz şeker
1 yumurta sarısı
4 yemek kaşığı un
1 paket krema
1 paket vanilya

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Yapılışı


- 3 yemek kaşığı tereyağı tavada eritilir
- Yağ eriyince 5 yemek kaşığı toz şeker eklenip şeker eriyince kadayıflar dökülür ve 1-2 dk erimiş şekerli yağın kadayıflar ile bütünleşmesi sağlanır. Hazır kavrulmuş ve ufalanmış kadayıf olduğu için çok fazla pişirmenize gerek yoktur önemli olan yağın ve şekerin tel kadayıflar tarafından çekilmesidir.Kadayıflar sertleşince 1 su bardağı dövülmüş ceviz ekleyip iyice karıştırın.

- Kadayıf hazır olunca ocaktan alıp yarısını bir borcamın dibine döküp düzleyin bu tatlımızın alt katmanı olacak.

- Muhallebisinin yapımına geçersek 1 litre sütün içine 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 4 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı toz şeker ekleyip un ve nişasta sütün içinde çözülene kadar orta ateşte pişiriyoruz.

- Bir iki dakika sonra yumurta sarısını da ekleyip muhallebi kıvam alana ve köpük atmaya başlayana kadar orta ateşte sürekli karıştırarak pişiriyoruz.

- Muhallebi olduktan sonra ocaktan alın ve 15 dk soğumaya bırakın.

-Soğuyan muhallebinin içine 15 dk sonra 1 paket krema ve 1 paket vanilya ekleyip iyice karıştırın.

- Hazır olan muhallebinin tamamını borcamın tabanına serilmiş kadayıfın üzerine dökün. Üstüne yarım kalan muhallebiyi tüm tatlıyı kapsayacak şekilde yayın.

- Tatlımızı oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra en az 4 saat buzdolabında dinlendirin.

- Muhallebili kadayıf tatlısı hazır afiyet olsun.

Evde muhallebili kadayıf tarifini kuplarda yapmakta aynı mantık içermektedir. Eğer ufak cup muhallebili kadayıf tatlısı servis etmek istiyorsanız, tüm kupların dibine birer yemek kaşığı kadayıf koyup üzerine muhallebi döküp en üst kata da tekrar kadayıf döktüğünüzde tatlımızı kuplarda servis yapabilirsiniz.

Eğer krema kullanmak istemiyorsanız muhallebinin son aşamasında krema yerine 1 paket krem şantide kullanabilirsiniz krema yerine. Tabi ikisini de kullanmasanız olur sadece lezzet olarak fark edecektir.

Pratik muhallebili kadayıf tatlısı yapımı görüldüğü gibi son derece basittir. Zaten hafif ve pratik bir tatlı olan muhallebili kadayıf tatlısını biz bu tarifle daha da pratik hale getirdik.


Hazır paket muhallebili kadayıf tatlısı video olarak görmek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalımıza ait Muhallebili kadayıf tatlısı tarifi video bulunmaktadır. Bu nefis tatlı gibi farklı tatlı tariflerine göz atmak için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.