Cilt için oldukça besleyici özellikleri bulunan ve cildi güzelleştiren sütlü sabun tarifi ile kendi güzellik sabununuzu kendiniz yapmak istemez misiniz. Cildi ve vücudu temizleyen ve güzelleştiren süt sabunu tarifi içerdiği doğal yağlar ve gerçek süt ile kendinizi şımartmanızı sağlayacak harika bir sabun tarifidir.

İçerdiği doğal yağlar ve gerçek süt ile kokusu ile banyonuz hem güzel kokacak hem temizleyici hem de cildinizi parlaklaştıran bir sabun tarifi elde etmiş olacaksınız.

Ev yapımı Sütlü Sabun Tarifi İçin Malzemeler

30 Gram süt (donmuş süt olması gerekmektedir)
13 gram kostik
85 gram zeytinyağı
5 gram hindistancevizi yağı
5 gram aleovera yağı
5 gram shea yağı
1 çay kaşığı Himalaya tuzu
Hassas terazi, koruyucu gözlük eldiven ve maske

Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı öneririz.


-İlk olarak 30 gram sütü dondurun

-Donmuş sütün içerisine Kostik eklenir ve karıştırılır. Kostik sıvı ile temas edince yüksek ısı açığa çıkar ve süt bu ısıda bozulabileceği için donmuş süt kullanıyoruz. Donmuş sütü eriten kostik, sütün içerisinde iyice karıştıktan sonra tüm yağları bir kapta karıştırın ve yağ karışımının üzerine yavaş yavaş ve karıştırarak kostik süt karışımının tamamını ekleyin.

-Daha sonra 1 çay kaşığı Himalaya tuzu yada kaya tuzu da ekleyip yaklaşık 30 dk boyunca karışım kıvam alana ve pelte olana dek karıştırın.
Hazır olan karışımı sabun kalıbına dökün ve yaklaşık 6 hafta boyunca serin ve kuru yerde sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanmasını bekleyin.

-Ev yapımı sütlü sabunu gönül rahatlığı ile 6 hafta sonunda kullanabilirsiniz.

Sütlü sabun yapılış aşamalarını izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Sütlü sabun tarifi video bulunmaktadır. 30u aşkın evde sabun tarifi için Harika Ev İşleri Youtube Kanalımıza Abone olmanızı bekliyoruz.