d

Katkılı bulyonların tehlikesinden uzak durmak istiyor, kendi tavuk suyunuzu kendiniz çıkarmak istiyorsanız, tavuk suyu tarifi son derece besleyici doğal ve lezzetli bir sonuç ile karşımıza çıkan kolay bir tariftir.

Ev yapımı doğal tavuk suyu tarifi için malzemeler :

2 litre su
Tavuk eti tavuk eti ( Ortalama Yarım tavuk eti kullanılmaktadır kemikli tavuk olması tavuk etini ocağa koymadan önce iki üç yerinden delmeniz ve kesmeniz gerekmektedir.
1 tatlı kaşığı tuz

Tavuk suyu hazırlanışı

2 litre suyun içerisine kemikli tavuk eti yerleştirilir.
Üzerine bir tatlı kaşığı tuz ilave edildikten sonra su kaynatılır.
Tavuk ile su kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatılarak ocak kısık ateşe alınır.

Ardından bir buçuk saat kadar kemikli tavuk eti suyun içerisinde pişirilir. Bir buçuk saat kadar sonra tencere ocaktan alınır ve oda sıcaklığı ne kadar soğumaya bırakılır. Tavuk suyu, soğuduktan sonra süzülür ve ister sürahiye, isterseniz Bizim yaptığımız gibi buz poşetlerine yerleştirip her yemekte bulyon gibi koparıp kullanabilirsiniz.
Oda sıcaklığına kadar tavuk suyu soğuduktan ve sürahi ya da buz poşeti aldıktan sonra Derin Dondurucu ya da buzdolabına koyup yemeklerde ve tavuk suyu çorbalarında kullanabilirsiniz.
Nefis ev yapımı sağlıklı ve doğal tavuk suyu hazırdır Afiyet olsun.

Tavuk suyu için tavuk etini hazırlarken kemikli tavuk eti olması gerekmektedir. Biz tarifimizde iki parça kalçalı tavuk kullanmış bulunmaktayız. Siz isterseniz tavuğun geri kalan yerlerini de tavuk suyu için kullanabilirsiniz. Kanat, göğüs eti de tavuk suyu için kullanılabilmektedir.

Hazırlayacağımız ev yapımı doğal tavuk suyu tarifi için tavuk etini Öncelikle bütün olarak kullanacağız. Fakat içerisine derin çizikler açmak ve kemiği biraz aralamak, tavuk etinin içerdiği lezzetin tavuk suyuna geçmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden tavuk suyu için kullanacağınız tavuk etini bıçak yardımı ile çeşitli yerlerinden derin çizikler açmanız ve delmeniz gerekmektedir.

İnternette ya da YouTube'da tavuk suyu nasıl çıkarılır tariflerine baktığınızda sebzeli tavuk suyu çeşitleri ve hazırlanışları göreceksiniz. Biz tarifimizdr doğal olması ve saf tavuk suyunun daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kalması sebebiyle tarifimizin içerisinde sebze kullanmadık. Eğer tarifte havuç, patates gibi sebzeler yerleştirip bu şekilde haşlayıp, sebzeli tavuk suyu elde etseydik ileriki zamanlarda sebzeler, tavuk suyundan önce bozulabileceği için tavuk suyunun saklama koşullarına engelleme tehlikesi olabilir düşüncesiyle tavuk suyu tarifimizde sadece tavuk su ve tuz kullanmış bulunmaktayız. Size de bu şekilde hazırlamanızı öneririz.

Alttaki kendi çekimimiz olan tavuk suyu nasıl çıkarılır video olarak izleyip göreceğiniz şekilde de biz tarifimizi hazırladıktan sonra buz poşeti adı verilen ve dairesel buz kalıplarından oluşan poşetlerde saklamayı tercih ediyoruz. Tavuk suyunu oda sıcaklığı kadar soğuttuktan sonra buz poşetlerine döküp bu şekilde derin dondurucuda hem uzun süre saklayıp hem de parça parça koparıp Aynı hazır tavuk bulyon gibi yemeklerin içerisinde atıp son derece pratik bir şekilde kullanmayı sağlıyoruz.

Tavuk suyu, et suyu hazırlama tariflerinde son derece pratik olan buz poşetini aynı şekilde kullanmanızı öneririz. Buz poşeti nerede satılır diye düşünüyorsanız marketlerde kolaylıkla bulunabilen bir malzemedir. Eğer bulamıyorsanız ya da kullanmak istemiyorsanız, Hazırladığınız Tavuk suyunu sürahi de ya da bardaklarda buzdolabında bekletip kullanabilirsiniz.

Tavuk suyuna çorba için olmazsa olmaz parçalardan biri olan tavuk suyu hazırlanışı, görüldüğü gibi son derece basittir. Ancak süre olarak vakit almaktadır. Tavuk etinin tavuk suyu hazırlanırken soğuma aşamasında tavuk etini suyun içerisinden çıkarmamak son derece önemli bir etmendir. Bu şekilde tavuk etinin lezzeti suyun içerisine daha da işleyecektir.
Tavuk suyunu hazırladıktan sonra haşlanan tavuk etini kızartarak ya da nefis bir pilav tarifinde de kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Tavuk suyu hem lezzet açısından hem de içerdiği vitaminler açısından yemeklere son derece faydalıdır ve tavuk suyuna çorba özellikle Kış ayları için vücudun direncini arttıran bir etmen olmaktadır.

Doğal tavuk suyu tarifini daha da doğal hale getirmek istiyorsanız, tavuk suyu nasıl çıkarılır tarifinde doğal köy tavuğu kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer bulamıyorsanız marketlerden satın alınan poşet tavuk ya da piliç de kullanmanızın da hiç bir mahsur bulunmamaktadır.