d

Demir eksikliği vücut için son derece zararlı olmaktadır. Uzmanlara göre demir eksikliği olan kilo veremez yani demir eksikliği kilo yapmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde ki gençler ve emziren annelerde sık görülen demir eksikliğini doğal yöntemler ile azaltmak isterseniz portakallı pekmez dilimleri tarifi bu sorunuza yardımcı olacaktır.

Demir eksikliğiniz varsa ya da güçten düşmüş, yorgun hissediyorsanız kolayca hazırlayabileceğiniz demir deposu pekmezli portakal dilimleri için altta harika bir tarif hazırladık.


Pekmezli Portakal Dilimleri İçin Malzemeler


1 Tatlı kaşığı buğday nişastası
1 çay bardağı pekmez
3 adet portakal
Bulamak için Hindistan cevizi

Pekmezli Portakal Dilimleri Yapılışı

-1 Tatlı kaşığı nişasta çeyrek çay bardağı suda karıştırarak çözülür.

-1 çay bardağı pekmez ve suda çözdüğümüz nişasta cezve yâda tavada pişirilir aynı kahve pişirir gibi

-Karışım piştikten sonra ocaktan alınır, oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra buzdolabında 1-2 saat bekletilir.

-Portakallar yarımay şeklinde doğranır.

-Dolaptan çıkarılan pekmezli karışım bir kaba alınır ve yarımay şeklinde doğranmış portakal dilimleri önce pekmezli karışıma, hemen ardından hindistancevizine bulanır.

-Tüm portakal dilimlerine aynı işlemi uyguladıktan sonra tabağa dizdiğiniz pekmezli portakal dilimlerini en az 3 saat buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

-Demir eksikliği için şifa ve enerji deposu pekmezli portakal dilimleriniz afiyet olsun.

Görüldüğü gibi demir eksikliği için portakal dilimleri tarifi hazırlamak oldukça basittir. Bu sayede doğal yöntemler ile demir eksikliği için güç depolamanızı sağlayacak ve özellikle pekmez ile bünyenize demir sağlanacaktır.

Oldukça da lezzetli olan demir deposu portakal dilimleri, o kötü ağızda demir tadı bırakan şurup ve ilaçlardan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz basit malzemeler ile şifa bulmanızı sağlayacak demir eksikliği için şifa deposu olan bu tarif bir iki gün içerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Portakalları yarım ay şeklinde doğramak hem yeme kısmı hem de portakalların pekmezi iyice çekmesi için gerekli bir aşamadır. Bu sebepten belirtilen şekilde portakalları doğramak iyi olacaktır. Ayrıca portakalların kabuklarını kesinlikle soymanıza gerek yoktur. Bu şekilde pekmezli portakal dilimlerini tüketebilirsiniz.

Portakallı pekmez dilimleri, demir eksikliğine faydalı olurken demir ilaçlarının yan etkilerinden korurken, kilo almadan vücudun demir depolarını doldurmaya yardımcı olur. Bu tarif ile hem tatlı ihtiyacınızı bastırabilecek hem de bünyenize doğal yollar ile demir takviyesi yapabileceksiniz.

Demir eksikliği ayrıca sinir hali, yorgunluk, çarpıntı gibi etkilerle kendini gösteren bir hastalık olmaktadır. Bu sebepten demir eksikliği hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Yemeklerden sonra özellikle çay içmek demir eksikliğine sebep olabilir. Çünkü siyah çay olumlu etkileri olsa da zararı, vücudun demir çekmesini engelleyici nitelikte olmasıdır. Yani siyah çay vücudun demir emilimini azaltır ve bu sebepten gıdalardan alınan vücudun demir ihtiyacı siyah çay sebebiyle aza inmektedir.

Uykusuzluk, yorgunluk gibi olumsuz etkilerinin yanı sıra demir eksikliği kilo vermek isteyenleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü beyne doyma hissini uyarılar halinde gönderen leptin hormonu demir eksiliği sebebiyle aktifliği azalır ve tabak tabak yemek yense dahi beyinde doyma hissi oluşmaz ve buda kilo vermeye olumsuz etkilere sebep olacaktır.

D vitamini eksikliği yani demir eksikliği, kemik gelişiminden tutun sindirim ve bağırsak sistemine kadar vücudu bastan sona kadar etkileyen bir rahatsızlıktır. Doğal yollarla vücudunuza demir takviyesi yapmak isterseniz yukarıda verdiğimiz portakallı pekmez dilimleri tarifini uygulayabilir, ya da alta koyduğumuz kendi çekimimiz olan doğal demir deposu portakallı pekmez dilimleri videosunu izleyebilirsiniz.