d

Balık sezonu açıkladıktan sonra vazgeçilmez balıklardan biri olan palamut, özellikle tavada ve fırında harika bir lezzet olmaktadır. Peki palamut nasıl temizlenir, palamut temizlemek zor mu derseniz tam aksine bir bıçak yardımı ile son derece kolay bir şekilde temizleyebileceğiniz bir balık cinsidir.

Mevsiminde özellikle yerli palamut nefis ve taze olmakta iken mevsim dışı buzhaneden getirilerek satılabilen palamut bu sebeple en çok tüketilen balıklar arasındadır. Gelelim palamut nasıl temizlenir noktasına.

İlk olarak palamutu düz bir zemine koyup alt karın kısmını çevirin. Palamudu temizlemeye ilk olarak kafasından başlayacağız. Solungaç ile karnının birleştiği noktadan alta doğru baş kısmı dışarıda kalacak şekilde hilal biçiminde kesip başını ayırın.

Ardından yine ilk kestiğimiz kısımda yani alt bölgede(beyaz karın kısmı) iki adet ufak yüzgeç göreceksiniz. Kafasını kestiğiniz palamutu dik hale getirip o yüzgeçleri ve balığın sağ ve sol kısımdaki yüzgeçlerini temizleyin.

Yüzgeçleri temizlemek biraz damak zevkine bağlıdır temizlemesenizde olur size kalmış. Şimdi gelelim karın kısmını temizlemeye. Yine karın bölgesinin baş ile başlıyoruz. İlk kestiğimiz yet olan solungaçlar ve karının birleştiği yerden geriye, balığın karnının son bölümünde olan ufak deliğe kadar düz bir şekilde karnını yarıyoruz. Karnını açtığınızda palamudun iç organlarının yapışık olduğunu göreceksiniz. Bıçak ya da ekinizle iç organları komple çıkarın oldukça kolay bir şekilde kendiliğinde çıkacaktır.
Palamut balığını temizledik daha sonra isterseniz boydan isterseniz eninden doğrayarak tavada unlayıp kızartabilirsiniz. Bunun için, Palamutnasıl kızartılır yazımına bakabilirsiniz.

Palamut nasıl temizlenir video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan ve her yazımızda ki gibi yapılış videosu yerleştirdik. Bu sayede gözden kaçan detayları görerek palamut kesimi ile ilgili akılda kalan soruları giderebilirsiniz.