s

Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı ile ortaya çıkan öksürük, son derece rahatsız edici olmaktadır. Öksürük, boğazları tahriş etmesinin yanı sıra çevredekileri de aynı oranda rahatsız olmakta ve hastalık bulaşması riski taşımaktadır. Özellikle soğuk algınlığı sebebiyle oluşan öksürüğü kesmek için doğal iksir tarifi kuru öksürüğü kesmeye oldukça yardımcı ve etkili olacaktır.

Boğazları yumuşatan ve bu sayede kısa sürede öksürükten kurtulmanızı sağlayan limonlu doğal iksir tarifi malzemeleri son derece basit olup sadece 3 malzeme ile yapılmaktadır.

Kuru öksürüğe karşı etkili doğal iksir tarifi için

Malzemeler

1 tatlı kaşığı bal
Yarım limon
1 su bardağı sıcağa yakın ılık su

Doğal iksirin hazırlanışı da son derece kolaydır ve 1 dk sürmemektedir.

- İlk olarak suyu cezvede ısıtın ama kaynatmayın sıcağa yakın ılık bir su elde edeceğiz.

- Bir tatlı kaşığı balı bardağa koyun ve üzerine yarım limon sıkın.

- İkisinin üzerine sıcağa yakın ılık suyu döküp iyice karıştırın.

- Hemen tüketin şifa olsun…

Hazırladığınız doğal iksiri tükettikten sonra boğazlarınızın yumuşadığını ve öksürüğü kestiğini göreceksiniz. Oldukça etkili ve basit olan bu limonlu doğal iksir tarifi ile kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığına bağlı öksürüğü kesmek için faydalı olacaktır. Ayrıca çocuklar için doğal şurup görevi de gören bu tarif halk arasında kocakarı ilacı ismi verilen oldukça etkili bir faydalı şifa kaynağıdır.

Doğal ilaç arıyorsanız, evde kolay doğal şurup ile hastalık, öksürük gibi rahatsızlıkları ilaç almadan, doktora gitmeden atlatmak için doğal şurup ve iksirler etkili olmaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük için de son derece etkili olan doğal limonlu ballı iksir, 1 yaş üzeri bebeklere kış aylarında verilebilir. Limonlu doğal iksirde bal içerdiğinden 1 yaş altı bebeklerde uygulamak uygun değildir. Peki bir yaş altı bebekler için doğal antibiyotik yada doğal iksir yapamaz mıyız derseniz, bebekler için zencefilli limonlu doğal iksir tarifini uygulayabilirsiniz.

Limonlu doğal iksir yani yukarıdaki tarifi yine bebekler için kullanmak istiyorsanız miktarını abartmamanız gerekir. Tarif limon içerdiği için fazla limon mideleri rahatsız edebilir ve bu bebekler için daha riskli olacaktır. Yetişkinler içinde günde 2 su bardağı öksürüğe karşı hazırladığınız doğal iksirden tüketebilirsiniz.

Öksürüğü şıp diye kesen doğal iksir ile nezle grip gibi rahatsızlıkları geçirmede son derece yardımcı olacaktır. Nezle tedavileri için de uygulanabilen ev yapımı limonlu iksir ile kış aylarını rahat bir şekilde atlatabilmenize ve kaliteli yaşam için doğal yöntemlerle korunmanızı sağlayacaktır.

Doğal antibiyotik tarifi olarak ta uygulanabilecek şifalı içecek içerisindeki bal, öksürüğü kesmede oldukça etkilidir. Limon ve bal birleşince C vitamini takviyesi yapacak ve vücudun direncini hastalıklara karşı güçlendirirken öksürüğü kesecektir. Bu içecek tarifi ile hastalıklara karşı doğal yöntemlerle korunabileceksiniz.

Peki, bu tarifin son derece basit olduğunu görüp acaba çayın içerisine bal ve limon atarak aynı etkiyi yakalayamaz mıyız derseniz uzak durulmasını tavsiye ederiz. Çayın da kendine özgü şifaları bulunmakla birlikte öksürük için bu tarifin etkisini azaltabilir. Ayrıca bal uzmanlar tarafından sıcak içeceklerin içerisine konulması önerilmemektedir. Bu sebeple tarifi hazırlarken sıcağa yakın ılık su kullanmaktayız.

Evde doğal yöntemler ile öksürük nasıl kesilir yada doğal şurup nasıl hazırlanır diye düşünenler için verdiğimiz doğal iksir tarifi için hazırlanış kısmını merak edenler için altta kendi çekimimiz olan videoyu hazırladık.

Sağlıklı günler dileriz…