d

Hamsi balığı özellikle ülkemizde çok çeşitli tarifleri yapılan oldukça leziz bir balık türüdür. Hamsi tava, hamsi buğulama gibi farklı tarifler uygulanabilirken, hamsili pilav tarifinde özellikle hamsi balığı fileto şeklinde çıkarılması gerekmektedir.

Hamsi kılçığı nasıl temizlenir bilmiyorsanız ve yapılışı gözünüzü korkutuyorsa, bu yazıdan sonra düşünceleriniz tamamen değişecek.Özellikle hamsilipilav tarifi için olmazsa olmaz hamsi fileto hazırlanışı için izleyeceğiniz yollar,

İlk olarak hamsiler iyice yıkanıp suyu süzülür. Daha sonra bir adet hamsiyi elimize alıyoruz ve kafasının üst tarafından kafa ve omurganın birleştiği yerden bastırarak kafasını ayırıyoruz. Hamsinin kafa kısmıyla birlikte iç organlarda yapışık olarak çıkması için parmağımızla birlikte alttan yararak ilerliyoruz.

Karın ve kafa kısmı böylece tek hareketle temizlenmiş olacak. Klasik hamsi temizleme bu şekildedir. Gelelim asıl önemli olan hamsi kılçığını çıkarmaya yani hamsi fileto hazırlamaya.

Şimdi elimizdeki hamsinin kopan baş kısmına baktığınızda ortada kılçığın ucunu yani omurga usunu göreceksiniz. Yapmanız gereken işlem, o uç kısımdan tutup alta doğru çekerek kılçığın etten çıkmasını sağlamak. Kılçığın ucunu alta doğru hamsi bir elinizde diğer elinizde de kılçık ucu olacak şekilde yaptığınız taktir de tüm hamsi kılçığının etten kolayca ayrıldığını göreceksiniz.

Oldukça pratik bir şekilde hamsi kılçığı ayırma işlemini uygulayabilirsiniz. İyice anlaşılması için yazıda detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Eğer hamsi fileto çıkarma resimli görmek isterseniz yazı içerinizde video bulunmakta olup eğer hamsi fileto ayıklama video şeklinde altta kendi çekimimiz olan hamsi fileto çıkarma videosunu izleyebilirsiniz.

Hamsi fileto ile tavada hamsi kızartma yapabileceğiniz gibi eğer bebeğinize hamsi çorbası yaparak vitaminli bir çorba tarifi için bebekler için hamsi çorbası tarifimize göz atabilirsiniz.