s

Günümüzde Artık yavaş yavaş insanlar doğal içecek ve yiyeceklerin ne kadar önemli olduğu konusunda bilinçlenmeye başlamış olup, kendi yaşam tarzlarında doğal ürünlere yönelmektedirler. En çok tüketilen içeceklerden biri olan meyve suyu da hazır alınan ürünlerde, içerdiği katkı maddeleri ve sağlıksız yapılış şekilleri sebebiyle risk içeren yapay gıdalar arasındadır. Siz eğer doğal ürünleri kendiniz ve çocuklarınıza yedirip içirmek istiyorsanız ve evde nefis bir komposto tarifi arıyor, çocuklarınıza doğal meyve suyu içirmekten Yana iseniz, sizler için karışık meyvelerle hazırladığımız oldukça lezzetli ve besleyici ev yapımı karışık komposto tarifi hazırladık. Son derece lezzetli ve kolay bir şekilde hazırlanabilen
Ev yapımı karışık meyve kompostosu tarifi için malzemeler :

7 su bardağı su
Bir su bardağı toz şeker
Bir kase Kiraz
İki Çubuk tarçın
4-5 adet karanfil
1 adet limon
3 adet şeftali
10 adet kayısı

Karışık meyve kompostosu hazırlanışı

- 7 su bardağı su ve 1 su bardağı toz şeker karıştırılıp Ocakta kaynatılır.

- Kaynayan şekerli suyun içerisine çekirdekleri çıkarılmış bir kase Kiraz, 3 adet yine çekirdekleri çıkarılmış şeftali ve yaklaşık 10 adet çekirdekleri ayıklanmış kayısı atılıp kısık ateşte pişirilir.

- Meyveler şekerli suyun içerisinde yumuşayana dek iyice kaynatılır.

- Meyveler yumuşadıktan ve lezzetini suyun içerisine verdikten sonra Yani yaklaşık 10 - 15 dakika sonra karışım ocaktan alınır.

- İçerisine 1 adet limon, 2 Çubuk Tarçın ve 4-5 adet karanfil atılıp tencerenin kapağı kapatılarak bu şekilde soğumaya bırakılır.

Ev yapımı meyve kompostosu soğuduktan sonra süzülür ve buzdolabında yaklaşık iki üç saat beklettikten sonra soğuk olarak, ister bardakta ister kaselerde servis yapabilirsiniz. Katkısız ev yapımı meyve suyumuz, doğal kompostomuz hazır
Afiyet olsun

Karışık meyveli ev yapımı komposto tarifimiz de genellikle yaz meyvelerini tercih ettik. Sebebi kayısı, şeftali ve kirazın komposto tariflerine oldukça yakışması sebebiyledir. İçerisindeki Özlerli kaynamış şekerli suya oldukça enfes bir şekilde geçirebilen bu meyveler, komposto tarifleri için vazgeçilmez olmaktadır.
Gelelim komposto tarifinin püf noktalarına. Kaynamış şekerli suyun içerisinde eklediğiniz meyveleri kısık ateşte ve Ara ara karıştırarak pişirmeniz meyvenin içerdiği lezzeti meyveli komposto tarifinin içerisine geçirmesine olanak sağlayacaktır. Bu da ev yapımı Meyve suyunun oldukça lezzetli ve karışıma haline dönüşecektir. Ev yapımı karışık meyveli komposto tarifhazırlarken tüm meyvelerin çekirdekleri çıkarılmış ve meyvelerin yıkanmış olması gerekmektedir. Ayrıca Eğer Kiraz yerine vişne kullanmak istiyorsanız kullanmanızda hiçbir şekilde mahsur bulunmamaktadır.

Görüldüğü gibi komposto nasıl yapılır bilmeyenler için oldukça basit ve leziz bir tariftir. Dakikalar içerisinde hazırlanabilen karışık meyveli komposto tarifi kuru meyveli komposto tariflerine göre daha leziz ve besleyici olmaktadır. Eğer şekersiz komposto tarifi arıyorsanız bu tarifimizin içerisine bir su bardağı toz şeker ilave etmeden de uygulayabilirsiniz.

Karışık meyveli komposto tarifini ocaktan aldıktan sonra içerisine ilave ettiğimiz Karanfil, Tarçın ve limon soğuma esnasında içerdiği Özleri, karışık meyveli komposto tarifi nin içerisine Salacaktır. Bu sayede yine tarçının içerdiği, karanfilin ve limonun lezzetini verdiği nefis bir meyve kompostosu tarifine ulaşabileceğiz. Ayrıca tarçının komposto tarifi tariflerine farklı bir etkisi bulunmaktadır. Tarçın bilindiği üzere doğal bir şeker dengeleyicidir. Bu sebepten komposto tarifi içerisinde kullandığımız da eğer şeker rahatsız ediyorsa tarçın bu durumu dengeleyecek ve şekerin etkisini kıracaktır. Ayrıca limon ve karanfil de tadı ile birlikte şekerin baskın tadını ortadan kaldıracak ve ağzınızda yoğun bir meyve tadı bırakacaktır.

Komposto yemeklerin yanında hoş bir içecek olarak kaseler içerisinde servis yapılıp kaşık kaşık tüketilebilirken, bardak içerisinde servis yaparak katkısız meyve suyu ikram edebilirsiniz. Bu şekilde bu tarif ile birlikte katkısız meyve suyu nasıl yapılır sorunu sizler için çözülmüş olacaktır. Ancak saklama koşulları konusunda önemli bir husus belirtilmek gerekirse, karışık meyveli komposto tarifi ile Hazırladığınız doğal katkısız meyve suyu uzun süre bekletmeye gelmeyen bir içecektir. Doğal meyvelerden oluşan Özler içerdiği için, Uzun sürede bekletilirse lezzetinde ve şeklinde bozulmalara yaşanacaktır. Peki neden böyle oluyor, hazır meyve suları haftalarca dolaplarda, raflarda bekliyor derseniz, yukarıda da değindiğimiz gibi hazır meyve suları çeşitli katkı maddeleri içermektedir. Bu sebepten uzun süre tazeliğini koruyan içeceklerdir. Ancak bu içerdikleri katkı maddelerinin vücudumuzda ne gibi etkilere sebep olduğu Uzmanlar tarafından çeşitli zamanlarda uyarılarda bulunmaktadır. Eğer siz de katkısız meyve suyu evde yapmak istiyorsanız, yukarıda verdiğimiz tarifi uyguladıktan sonra 2-3 gün içerisinde tükettiğiniz de oldukça yerinde olacaktır ve bu basit tarifi bittikçe tekrardan kolayca uygulayabilirsiniz. Yada hava almayan cam kavanozlarda uzun süre saklayabilirsiniz

Peki bu biraz maliyetli olmaz mı derseniz, pazarda ve manavlarda her şeyin farklı farklı fiyat bandını zaten biliyorsunuz. Mesela çok iri ve güzel görünen meyveler pahalı iken biraz daha ufak ve Pörsümüş meyveler ise daha ucuzdur. Komposto tarifinde kullanacağınız meyvelerin çok iri güzel ve taze görünmesine sebep yoktur. Bu sebepten daha uygun fiyattaki meyveleri komposto için kullanabilirsiniz. Daha da güzeli eğer evde yenmemiş Kiraz, şeftali ve kayısı, bozulmaya yüz tutmuş ve yumuşamış ise karışık meyveli komposto tarifinde kullanıp oldukça güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Karışık meyve kompostosu tarifinin önemli servis önerilerinden Bir de buzdolabında beklettikten sonra soğuk bir şekilde servis yapmanızdır. Özellikle yaz aylarında ferahlatıcı olan ve harareti kesen komposto tarifi ile sıcak yaz günlerinde doğal bir şekilde serinleyip ferahlayabileceksiniz.

Sitemiz olarak genellikle hazır alınan ürünlerin evde nasıl yapılabileceği konusunda tarifleri sizlerle paylaşmaktayız. Buna benzer tariflerden ve içerisinde yine pek çok katkı maddesi bulunan dondurmaların evde nasıl yapılabileceği ile ilgili Gerçek dondurma tarifi yazımıza göz atmanızı öneririz.

Ev yapımı karışık meyveli komposto tarifi video olarak İzlemek isterseniz, kendi çekimimiz olan YouTube kanalımıza ait, komposto tarifi video altta bulunmaktadır. Videoyu izleyerek yukarıda anlattığımız yapılış aşamalarını ve malzemelerin nasıl hazırlandığını görebilirsiniz.

Afiyet olsun..