d

Bebişlerimiz özellikle ek gıdaya geçtikten ve anne sütü almamaya başladıktan sonra sık sık geceleri uyanmakta ve bu durum ebeveynler için yorucu olmaktadır. Bu durumu engellemenin yöntemlerinden biri doyurucu ve tok turan bir bebek maması hazırlayarak bebeğimizin karnını doyurmak ve bu sayede derin bir gece uykusu almasını sağlamaktır.

Hazırladığımız hem bol vitaminli hem de doyurucu gece maması ile bebeklerin karnı doyacak ve bu sayede gece acıkma sebebiyle bebişlerin uyanma oranını azaltabilecektir. Uzun gece Uykusu İçin bebeklere özel en doyurucu mamalardan biri elma ve irmikli gece maması tarifi olmaktadır.

Son derece pratik bir şekilde hazırlanabilen elmalı ve irmikli bebek maması tarifi için malzemeler:
1 Adet Kırmızı Erik
3 çorba kaşığı irmik
1 adet elma
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı pekmez (eğer pekmez vermeye başladıysanız isteğe bağlıdır istemezseniz katmayabilirsiniz)

Görüldüğü gibi son derece pratik bir şekilde hazırlanabilen tok tutan gece mamasının yapılışı da oldukça kolaydır.

- İlk olarak elma ve kırmızı eriği kabuğunu soyup küp küp doğrayın.

- Bir tencerenin içerisine aldıktan sonra meyvelerin üzerine 2 su bardağı su ilave edip kısık ateşte pişirmeye başlayın.

- Su kaynadıktan ve meyveler içerisinde yumuşadıktan sonra 3 çorba kaşığı irmik ilave edip yaklaşık 3 dk yine kısık ateşte karıştırın.

- İrmik şiştiğinde ve meyveler yumuşadıktan sonra ocaktan alın ve ister çatalla ezin isterseniz de blendırdan geçirin. Bebeğiniz pütürlü gıdalar yiyemiyorsa blendırdan iyice geçirmenizi öneririz.

- Oda sıcaklığına kadar soğuduktan 1 tatlı kaşığı pekmez atıp karıştırdıktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz afiyet olsun…
Bu noktada eğer bebeğiniz 1 yaş üzeri ise pekmez yerine aynı oranda bal da katabilirsiniz tatlandırmak için. Eğer bir yaştan ufaksa bal kesinlikle önerilmemektedir. Bal yerine tatlandırmak için pekmez daha uygundur. Eğer ikisini de tercih etmiyorsanız sade olarak bebeğinize verebilirsiniz.
Elmalı ve irmikli bebek maması sade olarak içerisinde kırmızı erik yer aldığı için biraz ekşi gelebilir bebeğinize. Bu sebepten pekmez ya da bal ile tatlandırmakta fayda vardır. Ayrıca bir yaş üzeri bebekler için bal ve pekmez son derece yararlı ve besleyicidir. Bal bebekleri tok tutarken Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ancak Yukarıda da değindiğimiz gibi 1 yaş altı bebeklere bal verilmemektedir.

Besleyici ve doyucu bebek maması tarifimizde yer alan irmik oldukça doyurucu olmakla birlikte kırmızı erikte aynı etkiyi yapmaktadır. Elmalı ve irmikli bebek maması tarifende yer alan meyveler hem vitamin kaynağı olup aynı zamanda tok tutan etkilere sahiptir. Elmalı irmikli bebek mamasını hazırladıktan sonra özellikle akşam menülerinde bebeğinize yedirmeniz tok şekilde uyumasına ve acıkma sebebiyle bebeğinizin gece uyanmasını azaltabilecektir. Onun haricinde tok tutan elmalı irmikli bebek maması tarifi her öğünde yedirilebilmektedir.

Elmalı ve irmikli bebek maması tarifi 6 ay üzeri ek gıdaya geçmiş bebeklere verilebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus eğer bebeğinizin tarifte yer alan herhangi bir yiyeceğe alerjisi bulunuyorsa kesinlikle kullanmamanızdır.

Elmalı ve irmikli tok tutan gece maması tarifinde pişirme sırasında önemli olan noktalardan en önemlisi, suyun meyveler ile kısık ateşte iyice kaynaması ve erik ile elmanın kaynayan suda iyice yumuşamasıdır. Meyveler suyun içerisinde yumuşadıktan sonra irmik ilave etmeniz gerekmektedir. İrmiğin ilave edildikten sonra ki aşama zaten kısa sürmektedir. İrmik kaynayan su ile buluştuktan sonra şişecek ve mama kendiliğinden katılaşacaktır.

Tok tutan elmalı gece maması tarifi hazırlamak görüldüğü gibi son derece pratik ve etkilidir. Meyveleri suda kaynattıktan ve irmiği ekledikten sonra ocaktan alıp tek yapmanız gereken pürüzsüz bir kıvam alana kadar püre haline getirmektir. Mamanızın biraz pütürlü olmasını istiyorsanız ezmek ve karıştırmak için çatal kullanabilirsiniz. Doktorumuz katı gıdaya geçtikten sonra bebeğimize biraz pütürlü mamalar yedirmemizi önerdiği için bu aşamayı belirtmek istedik.

Elmalı ve irmikli tok tutan bebek maması tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait elmalı ve irmikli bebek maması tarifi yapılışı videosu bulunmaktadır. Daha farklı bebek mamaları, İlkçorba tarifi, bebekler için hamsi çorbası nasıl yapılır, sütsüzbalkabaklı bebek çorbası ve 1 yaş bebek maması gibi farklı tarifler için sitemizin diğer yazılarına göz atabilirsiniz.