Pasta Kalıpları
Özel günler için özenle yapmak istediğimiz veya günlük hayatta pratik bir şekilde hızlı, güzel görünmesini arzuladığımız pasta veya unlu mamüller olabilmektedir. Evimizde ağırladığımız misafirleri memnun etmek veya yapmak istediğimiz pastaların özel bir görünüme kavuşması için bazı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu araçları ismini vermiş olduğumuz pasta malzemeleri pasta yaparken işleri kolaylaştıran ve daha hızlı bir şekilde pastalar üretebildiğimiz araçlardır. Bunun yanında pastanın üzerinde özel olarak istediğimiz şekil ve kalıpları üretmek için pasta malzeme kalıpları da bulunmaktadır.
Örneğin mikser sayesinde pastamıza ekleyeceğimiz yumurta, un, şeker, kabartma tozu vb. malzemeleri rahat bir şekilde homojen karışım haline getirebilirken pastamızın hazır kalıplarıyla pastamızı süslendirebilir ve istediğimiz şekilleri de üretme imkânı sağlarız. Ayrıca yapmış olduğumuz kremşanti gibi akışkan malzemeleri pastamız üzerine sıkma torbasıyla süzerek güzel görünümlü istenilen pastalar sergilenebilmektedir. Özellikle pasta malzemelerine dahil olan pasta bıçakları, duy setleri, şerit kesme testeresi, taraklar, sıvama standı, oklava vb. malzemelerle istenilen şekilde pastalar ortaya çıkabilmektedir.
Kısaca malzemeleri tanımak istersek;
1-) Kurabiye Kalıpları ve Damgaları: Henüz fırınlanmamış mikserden geçmiş akışkan görünümlü kurabiyeleri, hazır kalıp veya kurabiye kalıplarına yayarak fırınladıktan sonra istenilen görünüme gerekli süre ve ısı içerisinde elde edebiliriz.
2-) Pasta Kalıpları: Yapmış olduğumuz pastaların tüm işlemlerden sonra dağılmaması ve akışkanlığının giderilmesi için pasta kalıpları gereklidir. Bu kalıpları sayesinde pasta buzdolabında veya buzlukta gerekli ısı ile birlikte istenilen kıvama gelir.
3-) Oklava: Hamur halindeki unlu mamülü düz bir yüzeyde düzenli bir hale getirmek için kullanılmaktadır.
4-) Sıvama Standı: Bu malzeme sayesinde kremşanti veya jöle gibi akışkan malzemelerle kaplı pastanın artmış ve fazla görünen kısımları düzetilebilir.
5-) Pasta Tarakları: Pastanın kenarlarında hoş bir görüntü elde etmek için kullanılır.
6-) Şerit Kesme Testeresi: Pastanın eşit parçalarda şekillenmesi veya bölünmesi için kullanılmaktadır.
7-) Mikser: Mikser sayesinde henüz belli bir kıvama gelmemiş pasta veya unlu mamullerimizin malzemelerini pasta içinde eşit dağıtmak ve homojen bir görünüme sahip olması için malzemeleri karıştırdığımız bir araçtır.
İşte bu ve benzeri malzemelerle pasta veya unlu mamülleri rahatlıkla elde edebilir ve istenilen şekil veya kalıpları sokabiliriz.