Evde Salep Nasıl Yapılır

Kış aşlarının vazgeçilmez içeceklerinden olan salep, son derece lezzetli, sıcak tutan ve oldukça güzel bir sıcak içecektir. Peki salep ne ile yapılır bu nefis lezzeti hazır toz salep paketleri yada dışarıdan almak yerine evde kendimiz doğal salep tarifi yapamazmıyız diye düşünüyorsanız sizler için ev yapımı salep tarifi hazırladık.

Ev yapımı salep tarifi için

Malzemeler

1 Yemek Kaşığı Saf toz Salep ( Aktarlarda Bulabilirsiniz)

1 Tatlı Kaşığı Buğday Nişastası (Yada Patates nişastası)

1 Litre Süt

4 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Salep Tarifi Yapılışı


- Öncelikle 1 litre sütü yani 5 su bardağı sütü tencerede kaynayana kadar pişiriyoruz.

- Ayrı bir kavanoz, shaker ya da kabın içerisine 1 yemek kaşığı saf salep tozu ve 4 yemek kaşığı toz şeker atıp kuru kuru çalkalıyoruz. Bunu yapmamışın amacı saf sahlep tozu ve toz şekerin daha sütün içine girmeden homojen karışmasını sağlamak.

- Süt kaynadıktan sonra ocağı kısık ateşe alıp içerisine toz saf salep ve şeker karışımını yavaş yavaş karıştırarak ilave edin.

- Sürekli kısık ateşte savurarak sütlü salep karışımını pişirin.

- Yaklaşık 2-3 dk karıştırdıktan sonra kepçe yardımı ile yarım su bardağı sütü içerisinden alıp bardağın içerisine 1 tatlı kaşığı buğday nişastası (yada bulabilirseniz buğday nişastası yerine patates nişastası da kullanabilirsiniz yine aynı oranda) katıp sütün içerisinde nişastayı iyice karıştırarak çözüp tencerede pişen sütlü salep karışımının içerisine ilave edip kısık ateşte karıştırmaya devam edin.

- Sütlü salep karışımını toplamda 10 dk boyunca kısık ateşte savurarak pişirin. Bu şekilde köpüklü ev yapımı salep tarifi elde edebileceksiniz, savurarak karıştırmanın faydası budur.

- Sütlü salep karışımı kıvam aldıktan sonra ocaktan alıp bardaklara paylaştırınız. Kıvam almaktan kasıt yani salep tarifi nasıl kıvam alır derseniz yaklaşık 10 dk kısık ateşte pişirdiğinizde yaklaşık muhallebi kıvamına yakın bir kıvam alması gerekmektedir.

- Üzerine salebin olmazsa olmazı bolca tarçın ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Peki evde salep nasıl yapılır tarifimizde yer alan ana madde olan saf salep tozu nereden bulunur ? Saf salep tozu ile dışarıda hazır paketlerde satılan ufak  hazır toz salep karışımlarını birbirinde ayırmak gerekir. Dışarıda satılan hazır toz salep paketlerinde yer alan salep miktarı üzerinde de okuyabileceğiniz gibi yaklaşık binde bir gibi oldukça düşük bir orandadır. Bizim tarifimizde yer alan saf salep tozunu ise aktarlarda bulabilirsiniz. Saf salep tozu 100 GR FİYATI yaklaşık 60 TL civarında olup oldukça pahalı bir üründür ve bu sebepten 1 litre süt ile yapmaktayız.

Evde salep yapımı püf noktalarında en önemlisi sütlü salep karışımını pişirirken sürekli kısık ateşte , karıştırarak ve savurarak pişirmektir. Bunun faydası elde edeceğimiz ev yapımı salebin köpüklü ve kıvamlı olmasını sağlamaktır.

Peki tarifte neden nişasta kullandık derseniz ev yapımı salep tarifinde yer alan buğday nişastası salep tarifine kıvam vermektedir. Dışarıda satılan saleplerde de kıvam arttırması açısından nişasta yer almaktadır. Patates nişastası salep tariflerinde kullanılmaktadır ancak temininin zor olması sebebiyle buğday nişastası kullanmanızda da bir mahsur bulunmamaktadır.

Salep Tozu Neden Elde Edilir

Saf salep tozu ana maddesi orkide bitkisinden elde edilmektedir. Bu sebepten gram hesabı satılmaktadır. Toz salep nerede satılır bilmiyorsanız aktarlarda kolaylıkla saf salep tozu bulabilirsiniz. Ancak saf salep tozu alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, yerli salep tozu tercih edilmelidir. Çünkü piyasada toz saf salepler ithal ve yerli salep tozu olarak ikiye ayrılmaktadır. İthal saf salep tozunun içerisine katkı maddesi fazla atılmakta ve bu sebepten fiyatı daha düşük olmaktadır.

Salep Nelere İyi Gelir

Salebin faydaları arasında kabızlığa iyi geldiği, basur için faydalı olduğu ve içerdiği süt sebebiyle enerji verdiği söylenmekte ve uzmanlar tarından bağırsakların hareketlerini düzenlediği ve hazımsızlığa iyi geldiği şeklinde açıklamalar bulunmaktadır.

Ayrıca salep sunumunda yer alan tarçının şeker düzenleyici etkisi bulunduğundan Dolayı şekerli bir içecek olan tarçının içinde bulunan şeker vücudu rahatsız etmemektedir. Özellikle kış aylarında yoğun tüketilen salep, ayrıca göğüs hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Ancak salep yoğun bir içecek olduğu için günlük aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü aşırı tüketimi kilo alımına sebep olacağı gibi ayrıca sütün yoğun olması sebebiyle uyku düzeyini arttırabileceği ve bunun da uyku düzensizliğine neden olabileceği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunmaktadır. Küçük bir not paylaşmak gerekirse sıcak süt kilo aldırır, soğuk süt ise kilo vermeye yardımcı olur gerçeğinden yola çıkarak sıcak sütle yapılan ev yapımı salebin aşırı tüketildiğinde kilo aldırabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden uzmanlar günde 1 porsiyon salebin tüketilmesinin faydalı olacağı, daha fazlasının ise belirtilen sebeplere neden olabileceği konusunda uyarmaktadırlar.

Evde salep nasıl yapılır video olarak izlemek isterseniz kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalımıza ait ev yapımı sahlep tarifi video olarak yapım aşamalarını izleyerek görebilirsiniz. Daha farklı içecek tarifleri, sıcak çikolata nasıl yapılır, nane şerbeti tarifi, evde cappuccino tarifigibi farklı tarifler için yazılarımıza göz atabilirsiniz.