Lokum, kültürümüzün önemli bir tatlısı olup damaklarımda oldukça güzel bir lezzet bırakmaktadır. Peki bu harika lezzeti evde kendimiz yapamaz mıyız ?Evde lokum yapımı son derece pratik ve lezzetli bir tariftir. Limon ise lokum tarifine ayrı mayhoş bir lezzet bırakmakta olup son derece kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Evde Limonlu Lokum Tarifi için

Malzemeler

Yarım Su Bardağı Taze Sıkılmış Limon Suyu
8 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası
2 Parça Limon Tuzu
8 Yemek Kaşığı Toz Şeker
3 Su bardağı Su
1 Çay Kaşığı Bal
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı
Bulamak İçin Hindistan Cevizi

Evde Limonlu Lokum Tarifi Yapılışı


- yarım su bardağı taze sıkılmış limon suyu ve 8 yemek kaşığı mısır nişastası birbirine karıştırılıp nişasta çözülür.

- 3 Su bardağı su, limon tuzu ve 8 yemek kaşığı toz şeker karıştırılıp kaynatılır.

- Şekerli su kaynadıktan sonra içerisine limon suyunda çözülmüş mısır nişastası ilave edilerek ocak kısık ateşe alınıp yaklaşık 10 dk kısık ateşte köpük köpük atarak pişirilir.

- Limonlu lokum karışımı kaynadıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tereyağı atılarak eriyene kadar yaklaşık 1 dk daha kısık ateşte karıştırılır.

- İyice kıvam alan ve pişen ev yapımı limonlu lokum karışımı ocaktan alınarak borcam ya da bardağa dökülür.

- Oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra üzerine Hindistan cevizi serpilerek buzdolabında yaklaşık 3 saat dinlendirilir.

- Buzdolabında dinlendirilen lokumlar bıçak yardımıyla dilimlenip servis edilir.

- Ev yapımı Doğal Limonlu Lokumlar afiyet olsun…

Ev yapımı lokum tariflerinde en çekinilen noktalardan biri kıvamın tutmaması yani jöle kıvamında akışkan ve titreyen lokum tarifleri elde edilebiliyor olmasıdır. Verdiğimiz limonlu lokum tarifini yaptığınız taktirde tam tutan lokum tarifi elde ettiğinizi göreceksiniz. Gayet kat ve kıvamlı hoş kokulu bir ev yapımı lokum tarifi ile kahve servisleriniz daha da renklenecektir.

Ev yapımı limonlu lokumlar buzdolabında 1 haftadan fazla süre saklanabilmekte ve nefis lezzetiyle hoş bir görüntü eşliğinde misafirlerinize sunulabilmektedir. Evde limonlu lokum yapımı görüldüğü gibi oldukça pratik malzemelerden oluşmakta olup son derece güzel bir lezzete sahiptir. Evde lokum yapımında 3 temel malzeme bulunmaktadır bunlar su, şeker ve nişastadır. Bu 3 temel malzeme farklı oranlarda ve farklı aromalar ile çeşitlendirilebilir. Örneğin gül suyu ile evde güllü lokum tarifi yapılabildiği gibi aynı şekilde mandalina ve suyu eklenerek mandalinalı lokum evde yapılabilir.

Evde yapılabilen lokum tarifleri arasında en tercih edilen ve en cezbedici olan lokum tarifleri, portakallı lokum tarifi ve limonlu lokum tarifi olmaktadır. Yukarıdaki değindiğimiz lokum tariflerine ileri ki tariflerimizde uygulayarak sizlerle paylaşacağız.

Ev yapımı lokum tariflerinde kıvam arttırması için yapay malzemeler katılabilmektedir ancak biz doğal malzemeleri sevdiğimiz ve doğru bulduğumuz için hiçbir tarifimizde doğal olmayan malzemeleri kullanmayı tercih etmiyoruz. Ayrıca korkulduğu gibi tarifini verdiğimiz limonlu lokum nasıl yapılır yazımız ile evde lokum yaptığınız taktirde görebileceğiniz gibi tam kıvamında ve sert lokum tarifi elde edebileceksiniz.

Peki ev yapımı lokum tarifinde buğday nişastası mı yoksa mısır nişastası mı kullanılmalı?diye sorarsanız, mısır nişastası lokum tarifinde daha güzel kıvam vermektedir ve bu sebepten kullanılması uygun olur. Ayrıca limonlu lokum tarifinde içerisine son aşamada kattığımız az miktarda tereyağı, ev yapımı lokum tarifine parlaklık sağlayacaktır ve bu sebepten kullanılmaktadır.

Ev yapımı limonlu lokum tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait Limonlu lokum nasıl yapılır video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri, balkabaklı muhallebili pasta tarifi, profiterol nasıl yapılır gibi tarifleri için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.