d

Kahvaltılar için oldukça vazgeçilmez olan çeri domates ile nefis İtalyan makarnası yapmak istiyorsanız, çeri domates soslu makarna tarifi oldukça lezzetli bir seçim olmaktadır. İtalyan mutfağının Gözde yemeklerine olan makarna, çeri domates bir de permasan peynirinin birleşmesi, oldukça enfes bir yemeğe dönüştürmektedir.
Çeri domates soslu makarna tarifi için malzemeler

Bir paket spagetti makarna
250 gram çeri domates
Tuz karabiber
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Çeri domates soslu makarna yapımı da son derece pratik basittir.

Öncelikle Bir paket spagettiyi bir yemek kaşığı atılmış tuzlu su ile haşlıyoruz. Makarna haşlanırken sos tavasının içerisine iki yemek kaşığı zeytinyağı döküp, ısınmasını bekliyoruz.
Yağ ısındıktan sonra bir diş ince kıyılmış sarımsak atıp sarımsakları yaklaşık yarım dakika kavuruyoruz. Sarımsakları kavurduktan sonra bir yemek kaşığı domates salçası ilave ederek 1 dakika civarı zeytinyağında kavuruyoruz. Bu aşamaya uzun tutmamamız, Salçanın yanmaması açısından önemlidir.

Salçayı yaklaşık 1 dakika kavurduktan sonra ortadan ikiye kesilmiş çeri domatesleri atarak  bir iki dakika domatesleri kabukları çatlayana kadar pişiriyoruz.

Sonra tencerede haşlanan makarnanın suyundan 2 ya da 3 yemek kaşığı içerisine atıp, sosun lezzet kazanması için yine karıştırın ve en son tuz ve Karabiberi ilave edip çeri domateslerin kabukları çatlayacak kadar makarnanın domatesi güzel iyice karıştırıyoruz.

Çeri domates sosu kıvam aldıktan sonra üzerinde haşlanmış makarnayı ilave edip iyice biri 2 dakika kadar haşlanmış makarnayı kısık ateşte karıştırarak pişirin.
Bu aşama sosun makarnayla iyice harmanlanması sağlayacaktır.

Çeri soslu makarnamızı tabaklara servis ettikten sonra üzerine tercih edilen parmesan peyniri ve fesleğen ilave ediyoruz. Fesleğen ya da permasan olmasın yada Bulamazsanız kaşar peyniri ile maydanoz da kullanabilirsiniz.

Çeri domates soslu spagetti hazır Afiyet olsun.

Çeri domates bir de makarna tarifinde Önemli olan noktalardan biri çeri domatesleri ikiye kesilmiş olmasıdır. Çeri domatesleriniz biraz büyükse dörde de bölebilirsiniz. Sert kabukları var ise pişme esnasında bu kabukları ayıklamanız, sunum ve lezzet açısından İyi olacaktır.

Çeri domatesli makarna tarifinde makarnayı haşladıktan ve suyunu süzdükten sonra kesinlikle soğuk sudan geçirmemiz gerekliliği, domatesli makarna tarifinin püf noktalarından biri olup ayrıca tüm makarna tarifleri için en önemli pişirme önerilerinden  biridir. Soğuk sudan makarna geçirdiniz takdirde tarifin tüm lezzeti gitmektedir.

Biz genel makarna tariflerimizi uygularken direkt tencerede suda haşlanan makarnayı Kevgir yardımıyla sos tavasında ki sosun üzerine dökerek, sulu sosun içerisine makarnayı biraz pişiriyor ve bu sayede lezzet kazanmasını sağlıyoruz. Sizlere de aynı şekilde makarnaları pişen sosun üzerine eklemenizi tavsiye ederiz.

Eğer bu iş size zor geliyorsa tüm makarnayı Süzgeç yardımıyla süzüp soğuk sudan geçirmeden soslayabilirsiniz.

Makarna pişirme de süre olarak 10 dakika tercih etmeniz makarnanın haşlanması yönünden iyi bir süre olacaktır. Al Dante yani az pişmiş sevmiyorsanız 8-9 dk haşlanmış makarnayı sosla karıştırabilirsiniz.

Çeri domates soslu makarna tarifi son derece lezzetli bir makarna tarifi olmaktadır. İtalyan mutfağının en favori domatesli makarna tarifleri arasındadır. Yoğun domates lezzeti ve fesleğen oldukça yakışmaktadır. Ayrıca evde kullanılmamış ve kenarda kalmış çeri domatesleri değerlendirme açısından çeri domatesli makarna tarifi ile bunları değerlendirebilir, enfes bir makarna tarifi elde edebilirsiniz.

Daha farklı makarna tarifleri, ton balıklı makarna gibi farklı makarna tarifleri için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza abone olmanızı beklerim.