d

Noodle ve soya sosu , Uzakdoğu mutfağına ait olup ikisinin birleşiminden oluşan nefis lezzet, dünya tarafından tanımaya başlayınca kısa sürede popüler olmuş ve özellikle sebze soya sosu ve sebzenin harika birleşimi ile oluşan sebzeli noodle tarifi son derece lezzetli besleyici ve vitamin değeri yüksek bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elinizde soya sosu var ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız , soya sosu ile ne yapılır diye düşünüyorsanız, Sebzeli noodle tarifi yapımı son derece basit olup, malzemeleri de oldukça kolaydır. Gelin nefis sebzeli noodle tarifinin yapılışına göz atalım.

Soya soslu Sebzeli noodle tarifi için malzemeler :

350 gram noodle
3 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı bal
Tuz karabiber kimyon
1 adet kabak
1 adet kırmızı biber
1 adet havuç yaklaşık
3 yemek kaşığı zeytinyağı

Üzeri için

3 dal taze soğan
bir çay kaşığı Susam

Soya soslu sebzeli noodle tarifinin yapılışına,

- İlk olarak bir tencere kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı tuz atıp 350 gram noodle tuzlu suda haşlanır.

- 1 adet kabak, 1 adet kırmızı biber ve 1 adet havuç doğranır. Burada görüntü açısından ve pişirmenin kolaylığı yönünden havuçları rendeleyip, kırmızı biberleri jülyen doğrayıp, kabakları da kabuklarını soyup, yarım ay şeklinde doğrarsanız uygun olacaktır.

- Pişirme tavasının içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı döküp, önce rendelenmiş havuçları  ekliyoruz. Sotelenmiş havuçların üzerine kabak ve kırmızı biberleri ekleyip sotelemeye devam ediyoruz.

- Noodlelar yaklaşık 9-10 dakika haşlandıktan sonra, suyunu süzüp soğuk sudan geçirip sotelenen sebzeleri içine atıp, noodle ve sebzelerin iyice bütünleşmesi için orta ateşte karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Soya Sosunun Tuzu ve Balın Tatlılığı Birleşince Muhteşem bir Lezzet Ortaya Çıkıyor

- Ayrı bir kapta 3 yemek kaşığı soya sosu ve bir yemek kaşığı balı iyice karıştırın.

- Hazırladığınız ballı soya soslu karışımı pişmekte olan sebzeli Noodleların üzerine döküyoruz.

- 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı kimyon ve arzu ederseniz bir çay kaşığı toz pul biber ekleyip, Tüm malzemeyi iyice birbirine geçmesi ve sosun baharatlar ile sebzelerin tarifinin içerisinde tamamen yayılması için, yaklaşık 2-3 dakika kısık ateşte soteleme devam ediyoruz.

Bu aşamada wog tava olarak kullanırsanız pişirme açısından daha uygun olacaktır.

- Sos, baharatlar ve sebzenin içerisine, her yerine iyice yayıldıktan sonra soya soslu sebzeli noodle tarifimiz hazır.
Üzerine doğranmış taze soğan ve bir çay kaşığı Susam da ekleyerek sıcak ya da soğuk şekilde servis yapabilirsiniz.

Sebzeli noodle tarifi yanına Lokum gibi soya soslu tavuk tarifi oldukça yakışmaktadır, denemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sebzeli noodle tarifi Arda tarafından yapıldıktan sonra 2015 yılından itibaren ülkemizde yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlamış, oldukça besleyici bir sebzeli makarna tarif olup, bir nevi Uzakdoğu makarnası da denilebilir. Yapılış açısından makarna ve noodle birbirine oldukça benzemektedir.

Görüldüğü gibi malzemeleri ve yapılışı oldukça basit olan, soya soslu sebzeli noodle tarifi hazırlanışı yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Bu açıdan oldukça pratik bir ara sıcaktır.

Misafirleriniz ve akşam yemekleri için farklı bir noodle tarifi olan sebzeli soya soslu noodle tarifi içerisine tavuk eti atıldığında, tavuklu sebzeli noodle tarifine de dönüşebilmektedir. Ancak bunu hazırlamak istiyorsanız benzer bir tarifimiz olan evde teriyaki noodle nasıl yapılır Tarifine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Soya soslu sebzeli noodle tarifi sunum aşamasında da üzerine eklediğiniz doğranmış taze soğan , hem enfes bir aroma katacak, hem de baharatların noodle ile ağızda bütünleşmesini olanak sağlayacaktır.

Soya soslu sebzeli noodle yapılış aşamalarını video olarak görmek isterseniz, altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait soya soslu sebzeli noodle video olarak bulunmaktadır. Daha farklı makarna tarifleri , ton balıklı makarna tarifi , teriyaki noodle nasıl yapılır , ton balıklı pilav tarifi gibi farklı Ara Sıcak tarifleri için, Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz.