d

Hazır karamel sos alıyorsanız ya da karamel yapımı size karmaşık geliyorsa, aslında düşüncelerinizin ne kadar yanlış olduğunu sütlü karamel sos tarifini gördükten sonra anlayacaksınız. Aslında karamel sos yapımı son derece basit bir işlem olup bu tarifi uyguladıktan sonra hazır karamel soslara  Boş yere para Verdiğinizi kendinizde anlayacaksınız. Sütlü karamel sos yapımı için genellikle karamel sos tarifi olarak internette aradığınızda karşınıza kremalı karamel sos tarifleri çıkacaktır. Ancak krema bulamıyorsanız ya da maliyeti size Fazla geliyorsa , sizler için kremasız karamel sos tarifi hazırladık. Arada Lezzet olarak pek bir fark olmayıp, verdiğimiz karamel sos tarifi son derece leziz bir karamel sos tarifi olmaktadır. Sütlü karamel sos tarifi için malzemeler

2 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı tereyağı
yarım su bardağı süt

Gördüğünüz gibi kremasız karamel sos tarifi malzemeleri son derece basit ve pratik bulunabilen malzemelerdir. Sütlü karamel sos yapımı da son derece pratik ve zahmetsizdir.

Gelin sütle karamel sos yapımına geçelim.

Öncelikle 2 su bardağı toz şekeri sos tavasına ya da tencereye döküyoruz ve Ocağı kısık ateşte açıyoruz. Karamel sos tarifi püf noktalarından en önemlisi kısık ateşte bu işlemi yapmaktır. Çünkü Eğer ocağın altı fazla açılırsa, karamel sos içerisindeki şeker yanabilir. Bu sebepten tüm karamel sos işlemini kısık ateşte yapıyoruz başından sonuna kadar.

2 su bardağı toz şeker, sos tavasında kendiliğinden ısınıp erimeye başlayacaktır. Şekerin Kahverengi bir renk aldığını  görmeye başlayacaksınız. Şeker kendiliğinden düşük ısıda erimeye başlayınca, hafif hafif dıştan içe doğru karıştırmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika sonra şeker kendiliğinden eriyecek ve kahverengi bir karamel rengi alacaktır.

Şeker iyice eridikten ve sıvı hale geldikten sonra iyice karıştırın ki topaklanma olmasın.
Şeker iyice eridikten ve tamamen pürüzsüz kıvam aldıktan sonra içerisine oda sıcaklığında bulunan 3 yemek kaşığı tereyağını döküyoruz.
Eriyen şekerin içerisinde hiçbir şekilde soğuk malzeme dökmeyin topaklanma yapacaktır. Süt ve tereyağ kesinlikle oda sıcaklığında olmalıdır.

Tereyağını erimiş ve sıvı hale gelmiş şekerin içerisine döktükten sonra hızlıca karıştırın ve tereyağını bir iki dakika boyunca karıştırarak şekerin içerisinde homojen bir hal almasını sağlayın.

Tereyağlı eriyen şeker, iyice karıştıktan sonra yarım su bardağı sütü yavaş yavaş topaklanma yapmadan hızli bir şekilde karıştırarak ekliyoruz. Süt karışıma değdiği anda katılacağı için bu işlemi hızlı hızlı karıştırarak engelleyebilirsiniz.

Tüm süt, karamel karışımının içerisine ekledikten sonra bir iki dakika iyice karıştırarak topaklanma olmasını engelleyin. Ardından ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra bir 2 dakika daha karıştırmaya devam etmelisiniz kıvamın tutması ve karamel sosta topaklanma olmaması için.

Tavada yada tencerede Hazırladığınız sütlü karamel sosunu bir kaseye döküp, soğumaya bırakın. İlk etapta oldukça sıvı olan karamel sos , soğuduktan sonra yavaş yavaş kıvam alacak ve biraz yoğunlaşacaktır.
Sonunda hazır karamel soslara benzediğini kendiniz de göreceksiniz. Karamel sos, soğuduktan sonra hazır pastalar , krem karamel tarifleri ve trileçe karamel sos olarak kullanabilirsiniz.

Trileçe karamel sos tarifi için verdiğimiz sütlü karamel sos tarifini kullanmanızda hiçbir mahsur yoktur. Ancak trileçe için karamel sos tarifinden krema kullanılmaktadır.

Şekerle Karamel nasıl yapılır gördüğünüz gibi oldukça basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Şeker eriyip, sıvı hale aldıktan sonra da direkt karamel sos olarak kullanabilirsiniz. Ancak içerisine eklediğimiz tereyağı ve süt kıvamını ve lezzetini arttırmakta olup orjinal karamel sos tarifine bizi ulaştırmaktadır. İçerisine Tereyağ ve süt eklemediğiniz takdirde karamel sos oldukça donacak ve sade şeker lezzeti olacaktır. Bu sebepten içerisinde Tereyağ ve süt ilave ederek şekerin karamel sos haline gelmesini sağlıyoruz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi kremasız karamel sos tarifi son derece basit bir şekilde hazırlanbilmektedir. Sütlü karamel sosun nefis lezzeti pastalar, kurabiyeler ve trileçe tarifleri için oldukça yakışan bir lezzet olmaktadır.

Sütlü karamel sos tarifi son derece pratik ve basit bir şekilde hazırlanması sebebiyle fazla zahmeti olmaması nedeniyle hazır karamel sosları verilen yüksek ücretleri boşa çıkarmaktadır. Sizde 3 malzemeyle karamel sosu kolayca evde kendiniz yapabilirsiniz.

Ayrıca karamel sos ev yapımı, dondurma tariflerine de son derece yakışmaktadır. Evde dondurma nasıl yapılır bilmiyorsanız, Gerçek dondurma tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Karamel sos ile nefis ev yapımı rulo dondurma tarifleri oluşturabilirsiniz. Tayland dondurması olarak bilinen rulo dondurma tarifi özellikle YouTube dünyasında oldukça popüler olmuştur.

Sütlü karamel sos video olarak İzlemek isterseniz alttan kendi çekimimiz olan kremasız karamel sos tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri, orijinal waffle nasıl yapılır , Gerçek dondurma tarifi ve rulo dondurma tarifi gibi daha farklı tatlı tarifleri için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza da bekleriz.