s

Geleneksel tatlımız olan irmik helvası, ağızda dağılan nefis lezzetiyle son derece basit yöntemlerle yapılabilmektedir.

Kremanın neredeyse içine girdiği tüm tarifleri oldukça güzelleştirdiğini bilenlerdenseniz, irmik helvası yapımında süt yerine krema kullanımı, ağızda dağılan Kum Gibi oldukça nefis irmik helvası yapmak için kremanın ne kadar etkili olacağını bu tarif ile kendiniz de görebileceksiniz.
Pratik kremalı irmik helvası tarifi için malzemeler :

Bir buçuk su bardağı irmik
3 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
bir su bardağı krema
1 paket krema (yaklaşık 200 gram)
Yarım çay bardağı dövülmüş ceviz

Görüldüğü gibi kremalı irmik helvası tarifi için malzemeler oldukça basittir. Yapılışı da son derece pratik olup, kremalı irmik helvası tarifi için püf noktalar da en önemlisi, kavurma işlemini kısık ateşte yapılması ve uzun tutulmasıdır. Bu sayede irmik helvası tarifi için istenilen kıvam tutmuş olacaktır. Gelin kolay ve pratik kremalı irmik helvası tarifi yapılışına geçelim.

- İlk olarak 3 yemek kaşığı tereyağı tencerede eritilir. Yağ eriyince içerisine bir buçuk su bardağı irmik helvası irmik dökülür ve irmik yağ ile kavrulur.
Kavurma işlemini kısık ateşte yapmanız irmiğin kıvamının tutması ve yanmaması için oldukça önemlidir. Yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında 20 kısık ateşte kavurmanız gerekmektedir. Bu sayede topaklanma olmayacak Ve rengi kararmadan lezzetli bir kremalı irmik helvası tarifi elde etmemizi sağlayacaktır.

- İrmiği tencerede kavururken bir başka sos tavasının içerisine bir su bardağı su, 1 su bardağı krema ve 1 su bardağı toz şeker ilave edilerek kıvam alana kadar orta ateşte pişirilir.
Köpük köpük olup kaynamaya başlayıncaya kadar kremalı şekerli karışım iyice karıştırılarak pişirilir.

- İrmikler istenilen kıvama aldığında ve diğer tenceredeki kremalı şekerli sos piştikten sonra, kaynayan kremalı şekerli sosu yavaş yavaş karıştırarak kavurduğumuz irmiklerin üzerine döküyoruz.

- Tüm sulu karışımı, irmiklerin üzerine döktükten sonra yarım çay bardağı dövülmüş Cevizi de ilave edip 2-3 dakika boyunca kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz.

- Tavada pişen ve kremalı karışımla bütünleşen irmiklerin kısa sürede kıvama aldığını ve karışımın katılaşmaya başladığını kendinizde göreceksiniz.

- Kremalı şekerli karışımın irmikler tarafından kısa sürede çektiğini göreceksiniz. Ardından karışım katılaşmaya başlayınca istenilen kıvam alınmış demektir.

- Ocağın altını kapatıp tencerenin kapağını kağıt havlu ile kapatıp pilav tarifinde olduğu gibi yaklaşık 10 dakika kendi halinde kremalı irmik helvasını demlenmeye bırakıyoruz.

- Soğuk şekilde servis yapabilirsiniz kremalı irmik helvası tarifi hazırdır Afiyet olsun.

Kremalı irmik helvası tarifinde lezzetin oturması için Biz su kullandık. Eğer kremalı sütlü irmik helvası tarifi elde etmek istiyorsanız, bir bardak su yerine bir bardak süt ilave ederek aynı tarifi uygulayabilirsiniz. Ancak süt tadı yoğun olacağı için suyun etkisi, çiğ kremalı irmik helvası tarifine daha çok yakışmaktadır.

Gördüğünüz gibi kremalı helva tarifi son derece basit ve pratik bir şekilde yaklaşık 10 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Son derece lezzetli olan kremalı irmik helvası tarifi , özellikle balık menülerinin ardından lezzetli bir son olarak sunulabilir ve oldukça yakışır.

Kremalı irmik helvası tarifi , normal sütlü irmik helvası tarifine nazaran daha güzel lezzet ve kıvam alan bir helva tarifidir. Süt kreması sizin de bildiğiniz üzere pek çok tatlı ve çorbada oldukça güzel lezzet katan bir unsurdur. Çiğ krema ile yaptığımız irmik helvası tarifi de son derece lezzetli ve güzel olmaktadır.

Eğer yukarıda verdiğimiz kremalı irmik helvası tarifinde kremanın içerdiği yağ ve kullandığımız tereyağı miktarı Sizi rahatsız edecek düzeyde hissediyorsanız, tereyağ miktarını 3 yemek kaşığından daha az miktara düşürebilirsiniz, tercih size kalmış. Ama normal olarak hazırlanabilen kremalı irmik helvası tarifi hiçbir şekilde koku barındırmayan ve Lezzet olarak oldukça güzel bir tat veren irmik helvası tarifi olmaktadır.

Kremalı irmik helvası tarifi video olarak İzlemek isterseniz, altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait kremalı İrmik helvası nasıl yapılır Video olarak bulunmaktadır. Yapılış aşamalarını alttaki videoda görebilirsiniz.
Daha farklı tatlı tarifleri , Davetsiz misafirler için pratik tarifler , limonlu parfe nasıl yapılır , muzlu sultan sarması tarifi gibi farklı tarifler için ve eğer irmik helvası tarifi için krema bulamıyor ya da kullanmak istemiyorsanız sütlü irmik helvası nasıl yapılır tarifimize de göz atabilirsiniz.