f

Restoranlarda ya da kebap salonlarında bolca tüketilen ve hemen Hemen herkesin bayılarak yediği Adana kebap evde yapılır mı ?

Evde Adana kebap yapımı son derece basittir ve dışarıda yediğiniz Adana kebaplardan Pek bir farkı yoktur.
Sizde Bunu nefis lezzeti evde kendi malzemeleriniz ile içinize sinerek yapmak istiyorsanız, işte ev usulü adana kebap tarifi

Malzemeler

yarım kilogram kıyma
3 diş sarımsak
1 orta boy soğan
1 adet domates
1 adet biber
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı pul biber
isteğe bağlı yarım tatlı kaşığı kimyon

Evde Adana kebap tarifi ne göz atmadan önce tarifin oldukça pratik olduğunu belirtelim. Yani evde Adana kebap yapımı gözünüzü korkutmasın son derece pratik bir tariftir.

Öncelikle 3 diş sarımsak ve bir orta boy soğanı Rondo da çekiyoruz. Ardından yarım kilogram kıymanın içerisine 1 tatlı kaşığı tuz, Karabiber , pul biber, tuz pul biber ve kimyonu ekliyoruz. Üzerlerine rondodan çektiğimiz sarımsak ve Soğanı suyuyla birlikte ilave edip iyice yoğuruyoruz.

Evde Adana kebap tarifi püf noktalarından en önemlisi kıymamızın Biraz yağlı olmasıdır. Çünkü normal köfte tariflerinden farklı bir şekilde içerisinde kıymayı tutacak ekmek , yumurta gibi malzemeler olmadığı için dağılma sorunu yaşanabilir. Bu sebepten adana kebap şişten düşmemesi için,hafif yağlı bir kıyma  ev yapımı ev usulü adana kebap tarifi için gereklidir.

Adana kebap harcımızı hazırladıktan sonra bir saat kadar buzdolabında bekletiyoruz. Ardından yumruk büyüklüğünde parçaları Adana kebap harcından alıp tahta şişlere (Biz tahta şiş kullandık hemen hemen her yerde bulunabilmektedir ya da Çelik şişlere) takıyoruz.

Tüm Adana kebap harcına Aynı işlemi uyguladıktan sonra fırın ızgarasının üzerine diziyoruz. Önceden Nar gibi ısıtılmış fırında ızgaranın üzerine yerleştirip altına fırın tepsisini koyarak pişireceğiz. Çünkü akan yağ fırının içine boş şekilde akmaması için altına bir fırın tepsisi koymakta fayda var.

Tüm ev yapımı Adana kebap şişlerini fırın ızgarasında dizdikten sonra yanlarına bir adet domates ve 1 adet biberi kesip yerleştirip, fırında Adana kebapları ile birlikte közlenmesini sağlayın. Serviste oldukça hoş durmaktadır.
d


Yaklaşık 5-10  dakika fırında Adana kebapları pişirdikten sonra fırını açarak ters düz edin. Alt tarafı üste getirin. Böylelikle fırında Adana kebapların Her tarafının pişmesini sağlayın. Toplamda 20-25 dakika önceden ısıtılmış 200 derece fırında Adana kebaplar iyice piştikten sonra fırından alabilirsiniz. Sıcak olarak servis yapın.

Adana kebapları, nefis Bir bulgur pilavı ya da tane tane pirinç pilavı ile servis yapabilirsiniz. Ancak klasik olmasını istiyorsanız, 1 adet hazır satılan dürüm ya da lavaşı tost makinesinde ya da tavada ısıtın. Ardından Fırındaki közlediğiniz Adana kebapların yanında pişen domates ve biberi dürümün içerisinde koyun. Bir şiş Adana kebabı da dürümün içerisine sıyırdığınız da nefis bir ev yapımı evde Adana dürüm tarifi elde etmiş olacaksınız.
Hem görüntüsü , Hem lezzetiyle sizi kendinden geçirecek bir evde Adana şiş tarifi elde edeceksiniz.


Peki Evde Acılı acılı Adana tarifini tost makinesinde yapamaz mıyız diye soruyorsanız aynı harcı hazırladıktan sonra, Adana kebapları yine şişlere dizin. Ardından ısıtılmış tost makinesine fazla bastırmadan yerleştirin ve önlü arkalı her taraf pişecek şekilde Adana kebapları tost makinesinde pişirin. Tüm kebaplar iyice piştikten sonra tost makinesinde Adana kebap tarifi elde etmiş olacaksınız Afiyet olsun.

Görüldüğü gibi evde Adana dürüm tarifi son derece basit ve pratiktir. Eğer fırın ızgaranız Yoksa aynı işlemi borcamda da uygulayabilirsiniz. Borcamda Adana kebap tarifi de son derece lezzetli olmaktadır.

Adana kebaplarda birlikte közlenen domates ve biber de sunum için son derece yerinde bir tercih olacaktır.
Evde Adana kebap tarifi püf noktalarından bir diğeri de Adana kebap harcını hazırladıktan sonra şişe dizmektir. Şişe dizerken aynı dışarıda yediğiniz Adana kebaplarda olduğu gibi elinizde Yumru şeklinde kıymaya şekil vermeniz , hem görsellik hem de lezzet açısından daha güzel olacaktır.

Evde Adana kebap nasıl yapılır video olarak İzlemek isterseniz altta, kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait ev usulü adana kebap tarifi video bulunmaktadır. Daha farklı evde yapılabilen kebaplar, evde kuyu kebabı tarifi , poşette tavuk tarifi ve Tekirdağ köftesi nasıl yapılır gibi farklı tarifler için yazılarımızı okuyabilirsiniz. Daha farklı et yemekleri ve tatlılar için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz.