Geleneksel nefis bir lezzet olan irmik helvası tarifi , son derece leziz enfes bir hafif tatlı olmaktadır. İrmik helvası yapımı ve tarifi son derece pratik olup, kolay irmik helvası tarifi için malzemeleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ev yapımı irmik helvası tarifi için malzemeler

3 yemek kaşığı tereyağı
Bir buçuk su bardağı irmik
1 su bardağı süt
Bir su bardağı su
Bir su bardağı toz şeker

Kolay irmik helvası yapılışına geçersek,

- Öncelikle 3 yemek kaşığı tereyağı tavada eritilir.

- Ardından bir buçuk su bardağı irmik ekleyip kısık ateşte irmik rengini alana kadar yaklaşık 10 dakika ara ara karıştırarak kavurun.

- İrmik iyice kavrulunca, 1 su bardağı süt ve bir su bardağı su ilave edip 1 tur karıştırır.

- İçerisine bir su bardağı toz şeker ilave edip, bir iki dakika boyunca iyice karıştırılıp, tüm malzemenin harmanlanması sağlanır.

- Son olarak tencerenin kapağı kapatılıp ocak kısık ateşte suyunu çekmesi için bırakılır. Aynı tane tane pilav tarifinde olduğu gibi.

Ev yapımı irmik helvası, suyunu çektikten sonra Aynen pilav tarifinde olduğu gibi, ocağın altını kapatıp , üzerine kağıt havluyla sarıp bir 10 dakika helvayı demlemeye demlenmeye bırakın.

- Yaklaşık 10 dakika sonra helvayı kaplara yerleştirip çikolata sosu, ceviz yada dondurmayla da süsleyip servis yapabilirsiniz Afiyet olsun.

Ev yapımı irmik helvası tarifine en yakın servis önerilerinden biri özellikle yaz aylarında vanilyalı dondurma, kış aylarında ise nefis bir çikolata sosu Son derece güzel olmaktadır irmik helvası ile birlikte.

Peki sütsüz irmik helvası tarifi olur mu derseniz, tabii ki olur Ama Lezzet olarak sütlü irmik helvası kadar leziz ve yumuşak bir kıvam almayacaktır. Bu sebepten irmik helvası sütlü olarak daha enfes bir lezzet olmaktadır ki bu yüzden bizde kolay irmik helvası tarifimizde süt kullandık.

Yukarıda da göreceğiniz gibi irmik helvası yapımı son derece basit ve pratiktir. Kolay irmik helvası tarifi olarak verebileceğimiz, bu tarifi sonunda helvayı istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Antep fıstığı da irmik helvasına oldukça yakışmaktadır.

Eğer cevizi üstünde değil içinde kullanmak istiyorsanız , cevizleri fazla ufak kırmadan biraz büyük parçalar halinde en son süt ve şekeri koyduktan karıştırdıktan sonra, içerisine cevizi attığınız ve karıştırdığınız takdirde irmik helvası suyunu çektikten sonra cevizli irmik helvası tarifi elde etmiş olacaksınız.

Eğer sütlü irmik helvası tarifi video olarak İzlemek isterseniz, altta kendi çektiğiniz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait ev yapımı kolay irmik helvası tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tariflerisusamlı ekmek tarifi , Muzlu sultan sarması tarifi gibi farklı tatlı tarifleri için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza de bekleriz.