Evde sabun yapmak çok hoş eğlenceli ve güzel sonuçlar alabileceğiniz bir işlemdir. Özellikle kokulu sabunlar arasında en ön plana çıkan sabunlardan bir olan kavunlu sabun evde nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, sizler için organik sabun tarifi hazırladık. Gerçek kavun parçaları ile Hoş kokulu ve cilde faydalı ev yapımı sabun tarifi için

Malzemeler

18 gram kavun yağı ya da esansı
82 gram zeytinyağı
30 gram kavun
13 gram kostik (NAOH yani sodyum hidroksit)
koruyucu eldiven, maske, koruyucu gözlük, karıştırma çubuğu, kap
Bir tutam kaya tuzu

Öncelikle kavunlu Sabun yapımı için yapılış aşamalarını geçmeden önce evde sabun yapımı için en önemli şey sabun yapım güvenliği konusuna değinmek isteriz. Evde sabun yapımı çok hoş bir hobidir biz Harika Ev İşleri sitemizde kendi yaptığınız sabun tariflerini paylaşıyoruz.

Kullandığımız ve yaptığımız sabunlar hazır sabun bazılarının eritilmesi suretiyle yapılan klasik kokulu sabunlar arasında değildir. Ev yapımı sabun tariflerini ise kostik maddesi kullanarak sabun yapma işlemini gerçekleştiriyoruz. Peki neden kostik kullanıyoruz, niye doğal sabun diyorsunuz derseniz, ev yapımı sabunlar da neden kostik kullanıyoruz sorusu cevabı için kostik neden kullanılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Biraz değinmek gerekirse sabun yapımında ana maddelerden biri kostik dir.

Peki kostik nerede bulunur diye sorarsanız piyasada lavabo açıcı olarak satılan yani sodyum hidroksit maddesi kostik adıyla geçmektedir. Yani marketlerden aldığınız toz lavabo açıcılar, sabun yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Lavabo açıcı ile sabun yapımı denince ilk etapta biraz itici gelse de yapılan sabunlar organik sabun olmaktadır Çünkü sabun kimyasal olarak bir tuzdur. Tuzun oluşması içinde yağ ve baz gereklidir. Evde sabun tarifi hususunda kullandığımız yağ asit olup, baz ise kostik su karışımıdır. Bu sebepten ana madde tuz, yani sabunu elde etmiş olacağız.
Evde sabun yapımı güvenlik koşulları uygulandığı takdirde oldukça basit bir işlemdir. Evde sabun yapımında geçmeden önce sabun yapımı güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde yine kısaca değinmek gerekirse su ve kostiğin karışması aşaması evde sabun yapımının en tehlikeli kısmıdır. Çünkü su ile kostik karıştığında etrafı zehirli bir gaz yayar ve aşırı bir sıcaklık ortaya çıkar. Bu işlem uygularken açık havada , koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanarak çocuklardan uzak bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Kostik ve su karıştıktan sonra ve oda sıcaklığına kadar soğuduğunda kostik su karışımı Yağla karıştıktan sonra geri kalan işlemi kendiniz evde rahatlıkla yapabilirsiniz.
En tehlikeli aşama olan kostik su karışımının birbirine karıştığı ilk aşama geçtikten sonra geri kalan işlemi kendi oturma odanızda rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Gelelim evde kavunlu sabun tarifine. Organik kavunlu sabun tarifi yapılışının ilk kısmı olarak 30 gram kavunu bir kaba koyuyoruz. Evde sabun yapımında kesinlikle hassas terazi kullanmanız gerekmektedir.
Çünkü kullandığımız maddeler net ölçülere dayanmaktadır 1-2 gram eksiklik ya da fazlalık sabunun tutmamasına sebep olabilir. Bu sebepten Öncelikle 30 gram kadar kavunu ölçüp derin dondurucuda iyice Donana kadar bekliyoruz. Kavunun donmasının sebebi, kostik ile kavun karıştıktan sonra yani kostik maddesi herhangi bir sıvı ile temas ettikten sonra aşırı ısı ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Yani 150 derecenin üzerine çıkabilen bir sıcaklık söz konusudur. Eğer kavunu derin dondurucuda dondurmaz isek bu açığa çıkan sıcaklık, kavunu yakacak ve doğal özelliğini kaybettirecektir. Bu sebepten ilk etapta 30 gram kadar kavunu derin dondurucuda buz olana kadar donmasını bekliyoruz.

Kavun derin dondurucuda iyice donduktan sonra bir kabın içerisine koyup üzerine kostik ilave edip karıştırma çubuğu ile karıştırıyoruz. Yavaş yavaş kavunun eriyip kostik ile sıvı hale geldiğini kendiniz göreceksiniz. Karışım turuncu bir renk alacaktır.

Kostik kavun karışımı eriyip sıvı hale gelince Açık alanda yaptığınız bir işlemden sonra karışımın oda sıcaklığına kadar soğumasını bekliyoruz.

Daha sonra başka bir kapta kavun esansı ve zeytinyağını birbirine karıştırıyoruz. Oda sıcaklığındaki yağın üzerine yavaş yavaş yine oda sıcaklığında kadar soğumuş kavun kostik sıvı karışımını eklemeye başlıyoruz. Yavaş yavaş karıştırarak kostik - kavun sıvı karışımını yağ ile tamamen karıştırdıktan sonra içerisine bir çimdik kaya tuzu atıp tekrar karıştırma işlemine devam ediyoruz.

Yağ ile kostik kavun karışımı Birbirine karışmaya başlayınca, yaklaşık yarım saat kadar ev yapımı sabun karışımını sürekli karıştırıyoruz. Organik sabun karışımının kendiliğinden pelte haline geldiğini ve koyulduğunu göreceksiniz. Karıştırma çubuğundan birkaç damla karışımın üzerine damlattığımızda Eğer alttaki karışımda Damla izi oluşuyorsa kavunlu sabun karışımı hazır demektir.

Organik sabunu ev yapımı sabunu karıştırma işlemi yaklaşık 30 dakika civarında sürmektedir. Eğer siz de evde sabun yapımı konusunda hızlı ilerlemek istiyorsanız blender kullanabilirsiniz. Ancak evde sabun yapımında kullandığımız blenderı tekrar mutfak işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Ne kadar temizlenirse temizlensin, kimyasal işlem bu maddelerde kalıntıları sebep olabilir

Organik sabun karışımı pelte haline geldikten sonra sabun kalıbına dökebilirsiniz. Peki sabun kalıbını nerede bulurum derseniz , evde sabun yapımı için sabun kalıbı bulmak oldukça basittir.
Herhangi bir süt kutusu ya da plastik bir kap, kolaylıkla sizin için bir sabun kalıbı olabilir.

Karışımı sabun kalıbına döktükten sonra üzerini Streç film ile kaplayıp , tekrar Bir havluya sarıp bir gece burada bekletin. Bu işlemin amacı sabun karışımı bekleme aşamasında hafif bir ısı açığa çıkarmaktadır. Biz ev yapımı organik sabun karışımını havluyla sarmamızın sebebi , bu sıcaklığın uzun müddet gitmesidir. Bu sıcakta güzel bir sabun oluşması için bize gereklidir.

Ertesi gün havludan havluya sardığınız sabun kalıbını çıkarıp, kuruması için güneş görmeyen serin bir noktaya koyun. En az 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için bekleteceğiz.

6 hafta sonra ev yapımı kavunlu sabunu kalıbından çıkarabilirsiniz. Banyoda hem nefis bir koku yayacak , Hem de cildinizi ne kadar yumuşattığını Kendinizi de göreceksiniz. Ev yapımı banyo sabunu, kavun aroması ile banyo için değişik bir atmosfer yarayacaktır.

Uyguladığımız ev yapımı sabun işlemi , Cold process yani soğuk pres sabun yapma yöntemi olarak geçmektedir ve ev yapımı sabunlar için uygulanan yöntemdir. Son derece basit olan evde sabun yapımı soğuk pres yöntemi , güvenlik şartları uygulandıktan ve hassas terazi ile gereken ölçüler koyulduktan sonra Son derece güzel sonuçlar açığa çıkarmaktadır.

Evde sabun yapımında kullanacağımız ya ise Atık yağlar kullanılabilir, kızartma sonrası dökülen yağları evde sabun yapımı işleminde kullanarak atık yağlardan kolayca sabun yapabilirsiniz. Atık yağdan sabun yapmak sabunun kalitesini düşürmeyeceği gibi, atık yağların değerlendirilmesinin sağlayacaktır.

Evde sabun yapımında kullanılan tuz niye atıldı diye sorarsanız , sabun yapma işleminde kullandığımız bir çimdik tuz, sabunun daha sertleşmesine olanak sağlayacaktır. Peki neden uzun süre sabun olması için bekleniyor derseniz, sabunlaşma reaksiyonu adı verilen yağ ile kostik karıştıktan sonra ki bekleme süresi, yani sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması 6 haftayı bulunmaktadır. Bu sebepten serin ve kuru yerde kavunlu sabun tarifini sonucu elde ettiğiniz sabunu beklemeniz gerekmektedir.

Daha farklı doğal sabun tarifleri , ev yapımı organik sabun nasıl yapılır merak ediyorsanız , Sarımsaklı sabun tarifi çilekli sabun tarifi , Himalaya tuzu ile sabun nasıl yapılır gibi daha pek çok sabun tarifini Harika Ev İşleri YouTube kanalımızda bulabilirsiniz.