s

Evde ballı sabun da yapılabilir mi diye düşünüyorsanız, evde ballı sabun nasıl yapılır Tarifini sizler için hazırladık.

Bal yüzyıllardan beri yiyecek olarak kulnımının dışında, harici olarak güzellik için kullanılan mucizevi bir besin olmuştur. Saç ve cilt için oldukça faydalı olan Bal, günümüzde hala kullanılan cilde parlaklık ve yumuşaklık sağlayan, arılardan elde edilen mucizevi bir besin olup, ballı sabun güzellik ve sağlık açısından oldukça tercih edilen bir sabundur.

Evde ballı sabun yapımı son derece basit ve pratik bir işlem olmasının yanı sıra, diğer evde sabun yapımı işlemlerine göre daha sıkı güvenlik önlemleri gerektirmektedir. Evde ballı sabun tarifi için malzemeler

70 gram zeytinyağı
5 gram Hindistan cevizi yağı
16 gram badem yağı
4 gram Hint yağı
5 gram aloe vera yağı
1 çay kaşığı bal
13 gram kostik
30 gram Saf su
koruyucu gözlük eldiven ve maske
bir çimdik kaya tuzu

Evde ballı sabun yapma işlemine geçmeden önce daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız evde sabun yapma Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sabun yapma işlemi kolay ve pratik bir işlem olup, dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kısaca değinmek gerekirse evde sabun yapma işleminin en tehlikeli aşaması kostik ve suyun birleştiği aşamadır Kostik karıştırma işlemi. Bu sebepten açık havada çocuklardan uzak bir şekilde koruyucu gözlük, maske ve eldiven kullanılarak yapılmalıdır. Çünkü kostik ve su birleştiği anda açığa zehirli gaz ve yüksek sıcaklık oluşturacaktır. Kostik - su karışımının karıştırma sırasında üstünüze sıçrama riskini en aza indirmek için eldiven, koruyucu gözlük ve maske kullanımı son derece önemlidir. Zehirli gazın solunmaması ve bir an önce dağılması için açık havada yapılması son derece önemlidir.
Evde sabun yapımının en tehlikeli aşaması dediğimiz gibi kostik ve suyun karıştığı aşama olup, bundan sonraki aşamalar son derece güvenli olup geri kalan kısmını evin içinde güvenle devam edebilirsiniz.

Ballı sabun yapımında geçersek Öncelikle kostik ve suyu Yukarıdaki önlemleri gözeterek birbirine karıştırıyoruz. Evde sabun yapımı püf noktalarından biri de su ile kostik birbirine karıştırırken sıçrama olmaması için suyun içine kostik Dökmek  yerinde olacaktır. Suyun içine kostik (NAOH) döktükten ve karıştırdıktan sonra karışım yaklaşık 100 derecenin üzerinde ısınacaktır. Bu sıcaklık bizim için son derece yüksektir. Bu sebepten kostik su karışımının Oda sıcaklığını kadar soğumasını bekleyeceğiz.

Yaklaşık 20-25 dakika kadar kostik su karışımının Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Bu işlemi hızlandırmak isterseniz kostik-su karışımının bulunduğu kabın altına ayrı bir kapta buzlu su koyarak daha hızlı soğuma yakalayabilirsiniz.

Kostik su karışımı ile yağın sıcaklığının aynı olması evde doğal sabun yapımı püf noktalarından en önemlilerinden biridir. Yağ ve kostik su karışımının aynı sıcaklıkta olması sağlam sert ve güzel bir sabun elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Ayrı bir kapta tüm yağları birbirine karıştırıyoruz. Ardından yağların içerisini yavaş yavaş Oda sıcaklığına kadar soğumuş  olan kostik su karışımını karıştırarak döküyoruz. Kostik su karışımı tamamen yağın içerisine ekledikten sonra bir çay kaşığının ucu kadar kaya tuzu atıp karıştırma işlemine devam ediyoruz.

Kaya tuzu evde sert doğal sabun yapmamıza olanak sağlayacaktır ve sabunu daha da iyi hale getirecektir. Bu sebepten kaya tuzu kullanıyoruz. Kaya tuzu yerine Himalaya Tuzu da kullandığımız ev yapımı sabun tariflerimiz de bulunmaktadır. İki Tuzla kullanılabilir durumdadır.

Kaya tuzunu da sabun doğal sabun karışımına ekledikten sonra yaklaşık 10 dakika boyunca sabun karışımını iyice karıştırma çubuğu ile karıştırıyoruz. Bu işlemi hızlandırmak isterseniz blender da kullanabilirsiniz. Ancak evde sabun yapımında kullandığınız tüm malzemeleri daha sonra mutfak işlerine kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kimyasal kalıntılar mutfak gereçlerinde yıkansa dahil kalabilmektedir.

Daha sonra mutfak işlerinde bu malzemeler kullanması sakıncalı sebeplere neden olabileceği için evde sabun yapımında Eğer blender kullanıyorsanız, daha sonra mutfak işlerine kullanmamanız gerekmektedir.

Yaklaşık 10 dakika kadar ballı sabun karışımını karıştırdıktan sonra asıl madde olan balı ekleme kısmına geçiyoruz. 1 tatlı kaşığı kadar balı, sabun karışımının içerisine döküp karıştırmaya devam ediyoruz. Bu noktada karıştırma işlemine devam edip toplamda 30 dakika kadar sabun karışımını pelte kıvamı olup kıvam alıncaya kadar karıştırınız.
Sabun karışımının içerisinin bal ekleme işlemin de önemli bir hususa yer verelim. Bal sabun karışımı da eklendikten sonra aşırı ısınmaya sebep olur öyle ki biz alttaki kendi çekimimiz olan ballı sabun tarifi video olarak yer alan videoda da görebileceğiniz gibi ballı sabun yapımını karıştırırken cam kavanoz kullandık ve bu evde sabun yapımı için önemli bir hata oldu bizim açımızdan. Çünkü ballı sabun karışımında ekledikten sonra balın oldukça ısındığını ve camı kendiliğinden karıştırma esnasında patlattığını yaşadık ve biraz halı da kararmalar meydana geldi :)
Ev yapımı ballı sabunun yarısı boşa gitti. Bu şekilde kötü bir tecrübe ettikten sonra size aktarmak istediğimiz husus, evde ballı sabun yapıyorsanız kesinlikle karıştırma kabının cam yada plastik kullanmayın. Metal bir kapta bu işlemi gerçekleştirin. Çünkü Bal, sabun karışımına eklendikten sonra ısı açığa çıkarmakta ve bu ısınan karışımın, karıştırma kabına zarar vermesine sebep olmaktadır. Peki bal sürekli ısınıyor mu diye sorarsanız ilk anda bir ısınma meydana geliyor ve bu da bizim kavanozu çatlatmasına yetti. Daha sonra bal sabun karışımının içerisinde karıştıktan sonra böyle bir ısınma meydana gelmemektedir.

Toplamda 30 dakika karıştırdıktan ve Pelte kıvama aldıktan sonra ballı sabun karışımını sabun kalıbına döküyoruz. Peki Evde sabun kalıbı nasıl bulacağız derseniz boş meyve suyu kutuların veya boş süt kutularını kullanarak kendinize basit sabun kalıpları elde edebilirsiniz ve ballı sabun karışımını dökerken bu kutuları kullanabilirsiniz. Ayrıca silikon kaplarda Son derece güzel sabun kalıpları olmaktadır. Muffin kekler için kullanılan ufak silikon kaplar ile şekilli güzel ev yapımı doğal sabunlar elde edebilirsiniz.

Ballı sabun karışımını sabun kalıplarının döktükten sonra üzerini Streç film ile kapayıp, havluya sarıp bir gece havluda bekletin. Ertesi gün havludan ve streç filmden çıkarıp kalıbı ile birlikte serin ve kuru yerde bekletin. Bir hafta kadar sonra sabun kendiliğinden katılacaktır. Kalıptan çıkarıp serin ve kuru yerde yaklaşık toplamda 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için ev yapımı ballı sabunu bekletin.

6 hafta uzun bir süre olsa da evde doğal sabun yapımında sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için gereken süre Yaklaşık 4 ile 6 hafta arasındadır. Biz bu sürenin garanti olması için evde sabun yapımı süresini 6 hafta olarak belirledik.

Evde sabun yapma işlemi gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra son derece pratik ve faydalıdır. Dışarıdan gördüğünüz doğal sabun Adıyla satılan sabunlar aslında adının üstünde olduğu gibi doğal değildir. Çoğu hazır sabun bazlarının eritilmesi renklendirici ve esaslar ile birleştirilmesiyle yapay olarak fabrikasyon şekilde hazırlanır.

Ufak bir Örnek vermek gerekirse doğal sabun adı altında satılan yaklaşık 200 gramlık bir sabunun tanesi 5 ile 7 TL arasındadır. Zeytinyağının kilosunun en kötü markasının yaklaşık 10 ila 15 TL olduğu ülkemizde yağın kilogramından ucuz sabunun nasıl oldu ayrı bir merak konusudur.

Yani sizin de anlayacağınız gibi Aslında dışarıda satılan renkli sabunlar doğal adı altında yapay sentetik sabunlardır. Tarifini verdiğimiz ballı sabun da göreceğiniz gibi tüm yağlar kendi gözetiminizde ve elinizden geçmektedir. Bu sebepten gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ev yapımı ballı sabun son derece doğal faydalı olup, özellikle saç ve cilt için parlaklık ve canlılık sağlayacak güzel bir sabundur.

Ev yapımı ballı sabun tarifinin içerisine cilde canlılık vermesi açısından içine aloe vera yağı ve ayrıca saçlar için son derece faydalı olan Hindistan cevizi, Hint yağı ve tatlı badem yağını kullandık. Hindistan cevizi ve Hint yağı Ayrıca ev yapımı sabunların hem köpürme özelliğini hem de temizleme özelliğini arttıracak maddeler içermektedir. Çünkü ev yapımı sabunları kendiniz yaptığınız takdirde göreceğiniz gibi ev yapımı doğal sabunlar köpürme özelliği bulunmayan ya da az köpüren sabunlardır.

Piyasada satılan sentetik sabunlar içerisinde yer alan kimyasallar sebebiyle oldukça yüksek derecede köpürme özelliği bulunmaktadır. Ancak ev yapımı Kendi doğal sabunlarmızda köpürme özelliği düşüktür.

Bu sebepten ev yapımı ballı sabun yerden sitemizde yer alan 20'nin üzerinde sabun tarifinden birini uyguladığınızda ve köpürmeyen bir sabun elde ettiğiniz de korkmayın doğru yoldasınız demektir. Çünkü ev yapımı sabunlar gerçekten köpürme özelliğine sahip değildir. Bu da sabunun kötü olduğunu kesinlikle göstermez. Daha doğal bir sabun olduğunu işaret etmektedir.

Bu sebepten Hindistan cevizi yağı ve Hint yağı da ev yapımı sabunlar da kullanıldığı takdirde sabunun temizleme özelliğini ve köpürme özelliğini arttırıcı etkilere sahiptir.

Evde sabun yapımında kullandığımız bu yöntemin ismi cold proses Yani soğuk pres sabun yapma yöntemidir. Cold process sabun yapma tekniği tüm malzemenin soğuk biçimde birbirine karıştırılması ile isimlendirilen evde sabun yapma yöntemidir. Genellikle evde sabun yapımında kullanılan yöntem budur. Pişirme yöntemi ile sabun yapımı Sıcak Pres sabun yapma tekniği ile de sabun elde edilebilmektedir. Nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz pişirme tekniği ile defne sabunu nasıl yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Cold process sabun yapma tekniğinin diğer sabun yapma yöntemlerinden Ayrıca ve faydalı özellikleri bulunmaktadır. Pişirerek ya da fabrikasyon ortamda yapılan sabunlar da yağın içerisinde yer alan maddeler buharlaşmakta ve farklı kimyasal işlemler uygulanmaktadır. Cold process sabun yapma tekniğinde ise yağlar soğuk olarak kostik ile karıştırıldığı için yağın içerisinde yer alan tüm faydalı vitamin ve enzimler kaybolmamakta ve sabunun içerisinde yer almaktadır. Bu sebepten Cold process sabun yapımı diğer sabun tarihlerine göre daha faydalı de daha güzel ev yapımı doğal sabunlar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ballı sabun yapımı video olarak İzlemek isterseniz altta kendimi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait ballı sabun tarifi video olarak bulunmaktadır. 20'nin üzerinde sabun tarifi için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz. Ayrıca daha farklı evde doğal sabun yapımı tarifleri için tarçın sabunu nasıl yapılır , bıttım sabunu tarifi ve çilekli sabun yapımı gibi yazılarımızı göz atmanızı tavsiye ederiz.