d

Mevsimi olduğu üzere balkabağı oldukça besleyici vitaminli bir yiyecektir. Balkabağı ile çeşitli tatlılar yapılabildiği gibi balkabaklı yaş pasta , balkabağı ile yapılan tatlılar arasında farklı bir lezzet olarak ön plana çıkmaktadır. Balkabağı ile farklı tatlar yakalamak istiyorsanız, balkabaklı muhallebili pasta sizin için ideal olacaktır. Servis önerileri açısından oldukça güzel bir tarif olan balkabaklı yaş pasta tarifi için

Malzemeler

Pandispanya için
3 yumurta
2 yemek kaşığı sıcak su
bir yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı un
1 su bardağı şeker
bir paket kabartma tozu
bir paket vanilya

Muhallebisi için

3 yemek kaşığı şeker
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta
1 yumurta
bir yemek kaşığı tereyağı
bir poşet krem şanti (bir kutu Krem şantinin içerisinden 2 adet poşet çıkmaktadır. Biz bir poşetini kullanacağız. Eğer bir kutu Krem şantinin içerisinde bir poşet krem şanti var ise bu Krem şantinin yarısını kullanacağız.)

Balkabağı harcı için

yarım kilogram bal kabağı
bir buçuk su bardağı şeker

Balkabaklı muhallebili pasta yapılışını geçersek, Öncelikle pandispanyayı yapmaya başlıyoruz.

-3 adet yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılır.

-Yumurta beyazının içerisinde bir su bardağı şeker dökülüp Karbeyaz olana ve traş köpüğü kıvamı alana kadar iyice çırpılır.

-Yumurta beyazı ve şeker istenilen kıvama aldıktan sonra 3 adet yumurtanın kalan sarısı eklenerek tekrar çırpılır.

-Ardından 2 yemek kaşığı sıcak su ekleyip çırpmaya devam edilir.

-Karışım iyice çırpıldıktan sonra mikser ile işimiz bitiyor.

-Bir su bardağı un, 2 yemek kaşığı nişasta, kabartma tozu ve vanilya elenerek karışımın içerisine dökülür ve tahta kaşıkla pandispanya karışımını söndürmeden alttan üste doğru yavaş yavaş birbirine karıştırılır.

-Pandispanya harcımız hazır olduktan sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık yarım saat fırının kapağına açmadan kabarana kadar iyice pişirin.

Pandispanya hamurumuzu Biz 22 santim kelepçeli kek kalıbında pişirdik. Sizin Eğer kelepçeli kek kalıbının yoksa borcamda da ya da farklı bir kek kalıbında da pişirebilirsiniz.

Pandispanya hamuru balkabaklı muhallebili pastamızın en alt katına oluşturacaktır. Pandispanyayı piştikten sonra ters çevirip kalıbın içerisinden çıkarmadan bir kenarda soğuması için bekletin.

Gelelim pandispanyanın üzerine çekeceğimiz balkabağının hazırlanışına,

- Balkabağının bir gece önceden hazırlamanız daha uygun olacaktır.

-Küp küp doğranmış bal kabaklarını bir tencerenin içerisine koyup üzerine bir buçuk su bardağı şeker serpip, bir gece bekletin.

-Balkabağı şeker ile kendiliğinden suyunu Salacak ve yumuşağı alacaktır.

-Pandispanya hazır olduktan sonra bir gece beklemiş ve yumuşamış balkabağının fazla suyunu süzüp yumuşayan balkabağını çatal yardımıyla püre haline getirin. Eğer bu işlemi hızlandırmak istiyorsanız balkabağını şeker ve çok az su ile kısık ateşte haşlayarak balkabağını yumuşama işlemini hızlandırabilirsiniz.

Şimdi ise gelelim muhallebili balkabağı pasta tarifinin en üst katmanı olan muhallebi yapımına,

-2 su bardağı süt,  nişasta, un, yumurta, 3 yemek kaşığı şeker tencerede kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Bilindik muhallebi yapımı gibi köpük köpük olana kadar Bu karışımı pişireceğiz.

-Muhallebi pişmeye yakın içerisine bir yemek kaşığı tereyağı atıp karıştırmaya devam ediyoruz.

-Muhallebili balkabağı yaş pasta tarifi için hazırladığımız muhallebi karışımının altının tutmaması için muhallebi yaparken sürekli karıştırmanın gerekmektedir

-Muhallebimiz köpük köpük olup piştikten sonra ocaktan alıp içerisinde bir poşet krem şanti koyup mikser yardımı ile pürüzsüz olana kadar çırpıyoruz. Genelde krem şanti kutularının içerisinde iki poşet krem şanti yer almaktadır. Biz balkabaklı yaş pasta tarifimiz de bu poşetlerden birine kullandık. Eğer krem şanti kutusunun içerisinde tek poşet bulunuyorsa krem şantinin yarısını kullanmanız daha uygun olacaktır.
Kalan yarısı ile yarım su bardağı süt ile üstünü süslemek için normal krem şanti hazırlayın.

Balkabaklı yaş pasta tarifimizin tüm katmanları hazır olunca, kelepçeli kek kalıbının içerisine yer alan pandispanyayı bir tepsiye kalıbından çıkarmadan alıyoruz. Öncesinde kenarlarından bıçak yardımıyla pandispanyayı kalıptan ayırın. Daha sonra pandispanyanın üzerine hazırladığımız şekerli balkabağı püresini döküp iyice yayıyoruz. Balkabağı pastamızın ara katmanlı oluşturacaktır. Sıralama en altta pandispanya, orta katmanda balkabağı püresi , en üstte de muhallebi ve onun üstüne krem şanti gelecek şekilde bir pasta oluşturmaktır.

Balkabağını, pandispanyanın üzerine iyice yaydıktan sonra üzerine en üst katmanı olan muhallebiyi döküyoruz. Tüm işlemi Kek kalıbının içerisinde yapmanız, muhallebi ve balkabağının dağılmaması ve balkabaklı yaş pastanın şekil alması açısından uygun olacaktır.


3 katmanı da sırasıyla dizdikten sonra balkabaklı yaş pastanın üzerine krem şanti sürüp Dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Biz balkabaklı yaş pastanın üzerine muz ve çikolata sosu ile süsledik. Siz arzu ederseniz ceviz ve balkabağı ile güzel bir şekil verebilirsiniz.

Balkabaklı Yaş pastayı kalıbından çıkarmadan buzdolabında bir gece bekletiniz. Kıvama alması, tadının oturması ve balkabaklı yaş pastanın şekil alması açısından oldukça yerinde olacaktır.

Ertesi gün balkabaklı Yaş pastayı dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Balkabağının içerisinde yer alan ve püre haline getirdiğimiz balkabağının suyunun pandispanyanın içerisine akması , orta katmanda yer alan balkabağının muhteşem lezzeti, muhallebinin yumuşaklığı ve tereyağı tadı, pandispanyanın lezzeti ile birleşince balkabaklı muhallebili pasta çay saatleri ve özel günleriniz için vazgeçilmez bir pasta tarifi olacaktır.

Arzu ederseniz ortaya sürdünüz balkabağı katmanının üzerine ceviz dökebilir ve üzerine muhallebi sürebilirsiniz bu şekilde balkabağı pastası yenirken ağzınıza hoş bir ceviz lezzeti gelmiş olacaktır. Ayrıca ceviz balkabaklı yaş pasta tarifine oldukça yakışmaktadır. Eğer cevizli balkabağı ile buna benzer bir tarif yakalamak istiyorsanız portakallı cheesecake tarifinde de olduğu gibi pandispanya yerine bisküvi kullanarak ve ceviz yardımıyla cevizli bisküvili balkabağı pastası tarifi elde edebilirsiniz.

Balkabaklı muhallebili pasta yerine daha basit tarif arıyorsanız bisküvi yardımı ile kolayca balkabaklı bisküvili top elde edebilirsiniz. Biz tarifimiz de cheesecake tarifine benzer alt katmanı bisküvi gibi sert bir malzeme de doldurup, tadını kaçırmak istemediğimizden güzel bir pandispanya hazırladık. Gerçekten balkabaklı yaş pasta için en alt katmanda yer alan pandispanya, kırılmış un haline getirilmiş alt katmanda yer alan bisküvilerden son daha güzel yakışmakta ve son derece hoş bir lezzet sağlamaktadır. Balkabaklı yaş pasta son derece yumuşak tatlı olup, balkabağının enfes lezzetiyle muhallebinin birleşmesi size oldukça güzel bir yaş pasta tarifinine ulaştıracaktır.

Klasik pasta tariflerinden sıkıldıysanız, farklı pasta tarifleri arıyorsanız, balkabaklı muhallebili yaş pasta tarifi sizin için vazgeçilmez olacaktır. Yukarıda değindiğimiz gibi pandispanya ile uğraşmak istemiyorsanız, en alt katmanı 2 paket Burçak bisküviyi un haline getirip portakallı cheesecake tarifimizden de hatırlayabileceğiniz gibi, aynı şekilde  eritilmiş tereyağ ile ıslatıp en alt katmanı pandispanya yerine kullanabilirsiniz. Bu şekilde balkabaklı bisküvili krem şantili pasta tarifi elde etmiş olursunuz. Alt katmanı pandispanya yerine bisküvili nasıl kullanılır bilmiyorsanız, daha önceki yazılarımızdan ve tariflerimizden biri olan portakallı cheesecake tarifi yapımına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi balkabaklı muhallebili yaş pasta tarifine pandispanya oldukça yakışmakta ve kekin içerisinde akan balkabağı lezzeti, oldukça hoş bir lezzet bırakmaktadır.

Balkabaklı muhallebili pasta nasıl yapılır video olarak İzlemek isterseniz, altta Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza ait balkabaklı yaş pasta tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri , Davetsiz misafirler için pratik tarifler , pamuk Pandispanya nasıl yapılır gibi daha farklı tatlı tarifleri için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz.