f

Acil gelen misafirler ya da tutan tatlı krizleri için 5 dakikada hazırlanabilen enfes tatlılardan biridir muzlu çikolatalı Truffle tarifi. Genelde Truffle tarifleri içerisinde krema bulunmaktadır. Ancak krema, haliyle zor bulunan biraz da pahalı bir malzeme olduğu için pek tercih edilmek istenmemektedir. Biz bunun yerine daha pratik daha kolay bulunabilen ve daha ucuz malzemeler ile aynı lezzeti yakalamak açısından çikolatalı muzlu Truffle tarifi hazırladık ve bu tarife hazırlarken kremasız truff tarifi olmasına özen gösterdik. Muzlu çikolatalı kremasız truff tarifi için

Malzemeler

1 adet baton kek ya da 8-9 dilim kadar evde artan kakaolu kek
1 adet muz
80 gram bitter çikolata
5-10 adet dövülmüş fındık Ya da ceviz

Yumuşatmak için

1-2 yemek kaşığı süt

İsteğe bağlı bulamak için

Hindistan cevizi yada pasta süsü

Önceki yazımız olan muzlu bisküvili Truffle tarifi hatırlarsanız, o tarifimizde petibör bisküvili Truffle tarifi hazırlamıştık. Bu tarifimizde onun yerine artan kekler ya da hazır alınan baton kek kullanarak nefis kakaolu Truffle tarifi hazırlayacağız. Lezzet açısından İkisi de birbirine benzemektedir. Yapılışlar ise iki Truffle tarifinde de aynıdır. Ancak çikolatalı muzlu Truffle tarifinizde yeralan çikolatanın hamurun içerisine iyice karışması açısından,

-ilk etapta bitter çikolatayı benmari usulü eritiyoruz.

-Fındık ya da cevizi dövüyoruz.
-Ufak parçalara ayrılana kadar baton kek ya da artan kek parçalarını elimizde un ufak olana kadar bölüyoruz ve parçalıyoruz.
Bize kekin un hali olacak şekilde ufak kek parçacıkları gereklidir.
-1 adet muzu ise çatalla ezip püre haline getiriyoruz.
-Tüm malzemeyi bir kapta karıştırıp hamur olana kadar muzlu çikolatalı Truffle malzemelerini iyice birbirine yoğuruyoruz. Hafif Ele yapışan bir hamur elde etmemiz gerekmektedir.

Eğer hamurunuz sert olduğu ise içerisinden parçalar alınıp yuvarlanamıyor ise 1-2 yemek kaşığı süt ilave edip tekrar yoğurup yumuşatmanın gerekmektedir. Yoksa muzlu çikolatalı Truffle tarifi kuru olur. Muzlu çikolatalı Truffle tarifi püf noktalarından biri budur.

Hazırladığımız kolay truff tarifi hamurundan Ceviz büyüklüğünde bezeler alıp elimizde yuvarlıyoruz. Ardından yuvarladığımız muzlu çikolatalı Truffle toplarını Hindistan cevizi ya da pasta süsüne buluyoruz. Borcam ya da tabağı dizdiğimiz süslenmiş Truffle toplarını (isterseniz Truffle toplarını süslemeyebilirsiniz tercih size kalmış) on 15 dakika kadar buzdolabında beklettikten sonra ikram edebilirsiniz , Afiyet olsun.

Gördüğünüz gibi kremasız Truffle tarifi son derece pratik ve kolay hazırlanabilmektedir. Bu yönüyle 5 dakikada hazırlanabilen tatlılar arasında yer alan kekli Truffle tarifi , tatlı krizleri ve Davetsiz misafirler için son derece pratik bir tatlı tarifidir.

Çikolatalı muzlu kremasız Truffle tarifi ile elde edeceğiniz sonuçlar oldukça güzel olmaktadır.

Daha farklı tatlı tarifleri , kalburabastı tarifi , Gerçek dondurma tarifi orijinal waffle tarifi ve şeftalili rulo dondurma tarifi yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.