Kızartma sonrası atık yağlarınızı değerlendirmek istiyorsanız, atık yağlardan sabun yapımı son derece faydalı bir geri dönüşüm olacaktır. Evde kendiniz kolayca yapabileceğiniz atık yağdan evde sabun yapımı hem çöpe döktünüz yağları değerlendirmenizi sağlayarak doğayı korumuş olacak, hem de ev ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.

Peki Atık yağlarla evde sabun nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, atık yağdan Sabun yapımı için

Malzemeler :

100 gram sıvı yağ (kızartma sonrası evde artan kullanılmayan yağ)

Bir çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

30 gram saf su

13 gram kostik (NAOH) (Lavabo açıcı)
bir çimdik tuz kaya tuzu ya da Himalaya tuzu

Koruyucu gözlük, eldiven, maske, karıştırma çubuğu ve karıştırma kabı

Sabun kalıbı (Evde boş süt şişeleri kutuları ya da margarinlerin plastik kutuları kullanılabilir)

Evde sabun yapımı işlemine geçmeden önce Önemli olan güvenlik kurallarını uygulamanız gerekmektedir. Sabun yapımında güvenlik çok önemli bir husustur. Evde sabun yaparken bu işlemi çocuklardan uzak bir şekilde koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanarak yapmanız gerekmektedir. Sabun yapımında kullandığınız malzemeleri Kesinlikle daha sonra farklı mutfak işlerinde kullanmayınız. Evde sabun yapımı Güvenliği ve kostik güvenliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Evde sabun yapımında en tehlikeli aşama su ile kostiğin karıştığı aşamadır. Su ve kostik birbirine karıştığı andan itibaren etrafa zehirli bir Gazlar yayılır. Bu sebepten su ile kostiğin karıştığı ilk aşamayı açık havada ya da evinizin balkonunda yapmanız gerekmektedir. Su ve kostik karıştıktan sonra etrafa Yüksek derecede ısı açığa çıkar. Bu sebepten karıştırma kabının içerisinde suyu ve kostiği karıştırdıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğuması için açık alanda bekletiniz.
Su kostik karışımı Açık alanda oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra geri kalan evde sabun yapım işlemi kesinlikle zararsızdır. Koruyucu eldiven kullanarak yaptığınız sabun karışımına temas etmediğiz takdirde evinizin içerisinde oturarak ya da TV izleyerek geri kalan işlemleri uygulayabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız güvenlik aşamalarını uyguladıktan sonra gelin evde atık yağlardan organik sabun nasıl yapılır aşama aşama görelim.

İlk olarak yukarıda da değindiğimiz gibi 13 gram kostik ile 30 gram saf suyu (Saf suyu nasıl buluruz diye düşünüyorsanız pek çok yerde ütü suyu olarak da geçen Saf su satılmaktadır. Eğer kendiniz suyu saflaştırmak isterseniz Çeşme suyunun içerisine bir çimdik kadar karbonat katıp suyu saflaştırabilirsiniz) karıştırma kabı içerisinde karıştırılır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus kostik yani lavabo açıcı maddesini suyun üzerine dökmemenizdir. Kostiğin üzerine su dökerseniz sıçrama yapabilir. Bu sebepten suyun içerisine kostik eklmenizi tavsiye ederiz.

Su ve kostik karıştığında karıştırma kabının içerisindeki su-kostik karışımı yüksek sıcaklığa kadar yükselecektir. Yaklaşık 150 derecenin üzerine çıkan bir sıcaklık oluşmaktadır. Su ve kostik birbirine karıştıktan sonra kostik-su karışımının oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyiniz. Bu işlemi hızlandırmak için karıştırma kabının altına buz koyabilirsiniz.(kabın içine değil altına soğuması için)

Kostik-su karışımı oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra yine oda sıcaklığında bulunan 100 gram atık yağ ile su karışımını birbirinden yavaş yavaş sürekli karıştırarak birbirine geçiriyoruz. Yağın içerisine azar azar karıştırarak kostik su karışımını ekliyoruz. Kostik-su karışımını yağın içerisine ekledikten sonra bir çimdik kaya tuzu ya da Himalaya Tuzu atınız. Tuz, kostik sabun yapma işlerinde önemli bir husustur. Sabun karışımının içerisine attığınız kaya tuzu ya da Himalaya Tuzu sabununun sertleşmesini sağlayacaktır.

İsteğe bağlı sabunumuzun hoş bir koku ve aroma alması için bir çay kaşığı kadar tarçın atabilirsiniz sabun karışımın içerisine.

Tüm malzemeleri sabun karışımının içerisinden koyduktan sonra yaklaşık 30-35 dakika kadar sabun karışımı koyulana ve pelte olana kadar iyice karıştırma çubuğu ile karıştırıyoruz. Biz bu işlemi yaparken tahta Çubuk kullandık Sabunu karıştırırken. Siz bu işlemi hızlandırmak istiyorsanız blender da kullanabilirsiniz. Ancak evde sabun yapımında kullandığınız blenderı tekrar yıkarsanız dahi mutfak işlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü blender ne kadar yıkanırsa yıkansın, içerisinde kimyasal kalıntı kalmış olabilir. Bu sebepten sabun yapımında kullandığımız tüm malzemelerin tekrar mutfak işlerinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Organik sabun karışımı iyice koyulduktan ve pelte kıvamı aldıktan sonra sabun kalıbına döküyoruz. Peki sabun kalıbını nasıl bulacağız derseniz, yukarıda da malzemeler kısmında belirttiğimiz gibi boş süt kutularını üst kısmını kesip ya da margarin plastik margarin kutularını direk sabun kalıbı olarak da kullanabilirsiniz. Her ikisi de oldukça güzel sabun kalıbı olmaktadır.

Evde yaptığımız sabun karışımını sabun kalıbına döktükten sonra üzerini Streç film ile kapatıp, kalıptaki sabun karışımını havluyu de sarıyoruz. Bir gece havlunun içerisine bekletiyoruz. Ertesi gün havludan çıkardığınız organik sabun karışımını serin ve güneş görmeyen bir yer de yaklaşık 6 hafta kadar sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için bekliyoruz.

Peki 6 hafta boyunca yaptığımız sabun karışımı kalıbında mı kalsın diye sorarsanız ev yapımı sabun karışımınını kontrol ettiğinizde Eğer sertleşme tamamlandığı ise bir hafta sonra kalıbından çıkarıp isterseniz daha yumuşakken Bir iki parçaya kesebilirsiniz. Bu şekilde kurutma işlemine devam edebilirsiniz.

6 hafta sonunda bitkisel atık yağlardan sabun elde etmiş olduk. Atık yağlardan neler elde edilir sorusunun cevabı olan kızartma yağından sabun yapımı tarifi artık hazırdır ve banyoda kullanılabilir. Sodyum hidroksit yani kostik çözeltisi ile hazırladığımız kızartma yağından sabun yapımı ile atık yağları değerlendirmiş olduk. Boşa gidecek olan kızartma yağlarından son derece faydalı ve ev ekonomisine katkı sağlayan zeytinyağlı sabun yapımı tarifi ya da diğer bir deyişle bitkisel yağ karışımından sabun yapımı ile organik sabun tarifi elde etmiş bulunmaktayız.
Peki kostiksiz sabun yapımı nasıl olur derseniz bu konuya altta değildik.

Peki neden 6 hafta gibi uzun bir süre bekliyoruz derseniz, evde sabun yapma işleminde uyguladığımız Cold proses Yani soğuk pres sabun yapma yöntemi olarak geçmektedir. Soğuk pres sabun yapma işleminde yağ ve kostik su karışımı kaynatılmadan, pişirilmeden birbirine karıştırılmaktadır. Bu sebepten ismi soğuk pres yöntemidir. Soğuk pres sabun yapma yönteminin seçilmesinin sebebi Hem pratik olması hem de yağın kaynatılması ile giden nem ve özelliklerinin soğuk pres yöntemi ile yaptığımız sabunun içerisinde kalmasından dolayı bir soğuk pres yöntemi ile yapılan ev yapımı sabunlar daha faydalı ve cilt için daha besleyici değerleri içerisinde barındıran sabunlar olmaktadır.

Peki Evde sabun nasıl pişirilir diye Aklınızda bir düşünce olursa pişirme yöntemi ile defne sabunu yapımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kostik-su karışımı , yağ ile karıştıktan sonra oluşan sabun karışımının, sabunlaşma reaksiyonunu tamamlanması için gereken süre yaklaşık 1 ay ile 6 hafta arasındaki bir süredir. Bu yüzden biz garanti olması için 6 hafta olarak sabunlaşma reaksiyonu tamamlanma süresinin belirledik.

Peki ölçüleri değiştirerek farklı yağlar ile aynı sabunu yapabilir miyiz diye bir düşünce oluşursa bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü her yağın farklı sabunlaşma ölçüsü bulunmaktadır. Atık yağlar genelde Sıvı yağı yani çiçek yağı , mısırözü yağı ve zeytinyağı gibi yağlardır. Buu sebepten Bunların ortak sabunlaşma ölçüsü %13'tür. Yani 100 gram yağ için 13 gram kostik kullanılmaktadır. Ancak farklı yağların sabunlaşma ölçüsü değişik olmaktadır. Mesela Hindistan cevizi yağı Kakao yağı gibi yağların farklı sabunlaşma ölçülerin bulunmaktadır. Eğer farklı yağlar ile evde sabun yapımı denemek istiyorsanız, sitemizin evde sabun yapımı , doğal sabun yapımı menüsünde 20'nin üzerinde farklı sabun yapma tariflerinin bulunduğu yazılara göz atabilirsiniz.

Siteniz Harika Ev İşleri ve Harika Ev İşleri YouTube sayfamızda 20'nin üzerinde farklı sabun tarifini bulunmaktadır. Keçi sütlü sabun yapımı , defne sabunu nasıl yapılırportakallı sabun tarifi , limon sabunu yapımı , Sarımsaklı sabun yapımı ve çilekli sabun yapımı gibi pek çok farklı egzotik meyveler ve cilt için faydalı sabun tariflerimiz bulunmaktadır. Ayrıca özellikle Sarımsaklı sabun tarifi saçlar için oldukça besleyici bir sabun tarifidir. Bitkisel Atık yağlardan sabun yapımı ile ilgili benzer bir proje TÜBİTAK sabun yapımı adı ile de bulabilirsiniz.

Sabun nasıl yapılır Kimya derslerin de denilen bir konudur. Sabun kimyasal olarak asit ve bazın karışım ile ortaya çıkan tuzdur ve sodyum hidroksit baz olup kullandığımız, yağ ise asittir.

Peki evde niye sabun yapıyoruz diye sorarsanız, evde sabun yapımı son derece hoş ve faydalı bir hobidir.

Özellikle kızartmalardan sonra litrelerce yağ çöp olup gitmektedir. Pek çok kişi bu atık Yağların nasıl değerlendirileceği konusunda ikilem yaşamaktadır. Eğer siz de evde mutfakta kullandığınız atık yağları biriktirip daha sonra bunları sabun yaparsanız, yaklaşık 1 litre atık yağdan 7-8 kalıp sabun yapılabilmektedir. 100 gram yağ ölçüsünde verdiğimiz bu sabun tarifini miktarın aynı oranda arttırarak farklı gram ve litre ölçülerinde kullanabilirsiniz. Biz evde sabun yapımında hassas terazi kullandığımız için tüm sabun tariflerinizi kolaylık açısından gram ölçüsü ile vermekteyiz. Sizde Kesinlikle evde sabun yapıyorsanız hassas teraziyi kullanarak net ölçüler ile ölçmenin gerekmektedir. Çünkü yağ ve kostik miktarında yapılacak gram hataları, sabun reaksiyonunun tamamlanmasına, sabunun yakıcı özellik kazanmasını ve sabunlaşmanın gerçekleşmemesi ne kadar süren olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Peki Evde sabun yaparken neden kostik kullanıyoruz , kostiksiz sabun yapımı nasıl olur , evde kostiksiz sabun yapamaz mıyız diye sorarsanız, genellikle İnternet ortamında kül suyu ile sabun yapımı noktasının daha doğal olduğuna değinilmektedir. Ancak kül suyu ile sabun yapımı denemenizde olumsuz sonuçlar ile karşılaştığınızdan, Daha garanti bir yol olan kostik ile sabun yapımı işlemini gerçekleştirdik. Neden evde sabun yapımında kostik kullanıyoruz merak ediyorsanız neden kostik kullanıyoruz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Zaten kül suyu da kullansak kostik de kullansak ikisi de kimyasal maddelerdir. Kül suyu içerisindeki maddenin ne kadar olduğunu bilmemiz sebebiyle daha olumsuz bir işleme sebep olacaktır. Kostik, doğru ölçülerde yağ ile karıştığında ve sabunlaşma Reaksiyon işlemi tamamlandığında, yağı tamamen sabuna döndürmekte ve zararlı ve özelliği tamamen kaybolmaktadır. Bu sebepten evde sabun yapımında güvenle kostik kullanılabilmektedir. Peki nereden buluruz diye sorarsanız son derece basittir. Çünkü lavabo açıcı olarak bilinen kostik maddesi hemen hemen her markette satılmaktadır. Sodyum hidroksit olarak kimyasal adı bulunan kostik maddesi , lavabo açıcı olarak marketlerde satın aldığınız maddedir. Yani toz olarak lavabo açıcı aldığınızda içindekiler kısmına baktığınızda yüzde doksandokuz NAOH , yani sodyum hidroksit yazdığını göreceksiniz. Bu sebepten malzeme listesinde yer alan kostiği lavabo açıcı olarak satın alabilirsiniz. Biz evde sabun yapma işlemini lavabo açıcı ile sabun yapımı olarak kullanmaktayız. Kulağa biraz itici gelse de elde ettiğiniz sonucun Son derece güzel ve banyolarının için harika doğal bir sabun oluşturduğunu görünce kendinizde rahatlayacaksınız.

Yukarıda da değindiğimiz gibi evde sabun yapımı Son derece güzel sonuçlar elde edilen hoş bir hobidir. Bu sayede evde atık yağları değerlendirerek ev ekonomisine katkıda bulunabilir, Hatta elde ettiğiniz sabunları satarak gelir dahi elde edebilirsiniz. Evde Atık yağlar ile sabun yapımı işlemini uyguladıktan sonra ortaya son derece faydalı sonuçlar, kendi malzemelerinizi kullanarak yaptığınız organik sabun tarifi ortaya çıkacaktır.

İçerisine attığınız tarçın ile kokulu sabun tarifi elde edebilirsiniz. Eğer elinizde esans bulunuyorsa sabun karışımının içerisinde az miktarda esans ekleyerek Hoş kokulu bir sabun elde edebilirsiniz.

Atık yağlardan evde yaptığınız sabunun maliyeti Neredeyse 1 TL nin altındadır. Çünkü sabun yapım işlerinde kullandığımız Atık yağlar zaten çöpe gidecek Kullanmadığımız yağlardır. Bu yüzden bizim için bir maliyet yoktur. Kostikte son derece ucuz ve malzeme olup 13 gramı neredeyse para edecek bir değer değildir. Zaten suda bir su bardağından az miktarda olduğu için ikisi de maliyeti olan malzemeler değiller.
Yani siz atık yağlardan sabun yaparak bedavadan evinizin sabun ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Bu yüzden evde sabun yapımı son derece faydalı bir uğraştır.

Kendi malzemelerinizi de doğru ölçüleri kullandığınız takdirde doğal sabun tarifi elde edecek, yaptığınız kendi organik sabununun ile güvenli kullanıp cildinize ne kadar faydalı olduğunu görebileceksiniz.

Evde sabun nasıl yapılır ya da atık yağlardan evde sabun yapımı video olarak İzlemek isterseniz, altta Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza ait atık yağlardan sabun yapımı video kendi çekimimiz olarak bulunmaktadır. Daha farklı evde sabun yapımı tarifleri video olarak İzlemek isterseniz Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza abone olmanızı bekleriz.