s

Gerçek et tadını köfte içerisinde almak için satır köfte tarifi birebir olup, doğal bir şekilde kendi elinizle köfte yemek istiyorsanız, gerçekten yapılmış en güzel köftelerden biri olan satır köfte tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Ev yapımı satır köfte tarifi için malzemeler

yarım kilogram dana eti (parça et doğranmamış)
Bir yemek kaşığı tuz
bir çay kaşığı karabiber
bir çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı Kimyon
1 yumurta
1 yemek kaşığı galeta unu
bir çay kaşığı kabartma tozu
1 adet orta boy soğan

Ev yapımı satır köfte tarifi nasıl yapılır merak ediyorsanız yapımına geçelim.

-İlk olarak doğranmamış hafif yağlı eti (elinizde yağ yoksa ayrı olarak bir parça iç yağ da koyabilirsiniz) kesme tahtasının üzerine koyup ilk olarak ufak parçalara ayırıyoruz. Daha sonra etin üzerine satır ya da büyük bıçak yardımıyla vurarak eti kendimiz kıyma haline gelecek şekilde küçük parçalara ayıracağız.

Nasıl yapılır anlamadıysanız hatta kendi çekimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait satır köfte nasıl yapılır Video bulunmaktadır. Orada görebilirsiniz bıçağı ya da satırı Etin üstüne hızlı hızlı vurup yaklaşık 5 dakika bu işlemi sürdürerek eti kendimiz kıyma haline getiriyoruz.

1 adet Orta boy soğanı çok ufak bir şekilde doğruyoruz. İster blender kullanın ister bıçak, soğanın çok ufak parçalara ayrılmış olması gerekmektedir. Biz satır köfte tarifimizde Orta boy soğanı blenderda çektik. Aslında soğanı doğramak daha lezzetli olmasını sağlar. Blender soğanı sulandırıp tadını bozabilir.

Etimiz kıyma haline geldikten sonra bir kabın içerisine alıp üzerine bir yumurta, 1 yemek kaşığı galeta unu, tuz ve baharatları ve bir adet doğranmış soğanı ekleyip güzelce yoğuruyoruz.

Kızartma tavasına sıvı yağ döküp iyice yağın kızmasını bekliyoruz. Ardından köfte harcından aldığımız satır köfte toplarını köfte şekli verip kızgın yağın içerisine atıp, her tarafına eşit bir şekilde pişiriyoruz.

Kızgın yağda pişen köftelerin kağıt havlu serilmiş tabağın içine alıp yağının süzülmesini sağlıyoruz.

Her tarafı Kızaran iyice pişen satır köftelerimiz hazır Afiyet olsun.
Gördüğünüz gibi satır köfte tarifi oldukça basittir ve pratik bir şekilde hazırlanabilir.

Satır köfte tarifinin püf noktası kendimiz ufak ufak kıyma haline getireceğimiz için bu işlemin mümkün olduğunca özenli yapılmasıdır. Eğer evde satırınız ya da zırhınız yoksa, bıçak yardımıyla vura vura eti çok ufak parçalara kıyma şeklinde ayırabilirsiniz.

Peki bu kadar işlem ile niye uğraştık, hazır kıymayı köfte yapmak daha kolay değil mi derseniz dediğiniz gibi hazır kıyma ile köfte yapmak daha basit bir yöntemdir. Ancak satır Köfteyi yapıp yediğiniz takdirde aradaki lezzet farkını kendinizde anlayacaksınız.

Satır köfte de eti kendimiz kıyma haline getirdiğimiz için etin içerisindeki lezzet ve suyu ölmüyor, tamamen köfte harcının içine karışıyor ve muhteşem bir köfte tarifi ortaya çıkıyor.

Satır köfte tarifi içerisinde yer alan baharat ve tuz miktarını kendi damak zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Miktarı arttırıp ya da azaltmak size kalmış. Satır köfte tarifi içerisine fazladan Eğer etiniz yağlı değilse fazladan bir parça yağ koyup onu da parçaladığınız et ile birlikte ufak ufak yine parçalayın. Ayrı parçalamanıza gerek yoktur. Etin içerisinde kendiliğinden bıçak ya da satır darbeleriyle parçalandığını göreceksiniz.

Satır köfte tarifi Gerçekten orijinal bir köfte tarifi olmaktadır. Çünkü etin tüm lezzeti köftenin içerisinde yer almakta olup, leziz bir köfte tarifi olmaktadır. Satır köfte tarifi içerisine kullandığımız galeta unu, köfteyi çıtır çıtır yapacak, kabartma tozu da atmamızın sebebi, köftenin kabarmasını sağlamak istememizdir.

Satır köfte tarifini leziz bir bulgur pilavı ile servis yapabilirsiniz ya da tane tane pirinç pilavı yapıp satır köfte tarifini ile leziz bir sunum elde edebilirsiniz.

Satır köfte tarifi video olarak İzlemek isterseniz Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza ait Kendi çekimimiz olan satır köfte nasıl yapılır Video bulunmaktadır.
Alttaki videoyu izleyerek satır köfte tarifinin yapılış aşamalarını izleyebilirsiniz. Daha farklı yemek tarifleri, Tekirdağ köfte tarifiArnavut ciğeri nasıl yapılırton balıklı pilav tarifi için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza da bekleriz.