d

Özellikle bayramların vazgeçilmezi olan enfes bir tatlı Kalbura bastı nasıl yapılır bilmiyorsanız, sizler için Hem pratik hem de oldukça lezzetli bir kalburabastı tarifi hazırladık. Ev yapımı kalburabastı tarifi için

Malzemeler

Hamuru için
2 yemek kaşığı irmik
bir çay bardağı süt
bir çay bardağı sıvı yağ
125 gram margarin (yarım paket)
1.5 çay kaşığı karbonat
bir yemek kaşığı yoğurt
Yaklaşık 4 su bardağı un

Şerbeti için

2 su bardağı şeker
2,5 su bardağı su
4-5 damla limon suyu

Kalburabastı, bu kadar pratik bir tarif mi diye düşünebilirsiniz ama yapılış aşamalarını Gördükten ve kendinizle yapmayı denedikten sonra ne kadar pratik bir tatlı olduğunu Siz de göreceksiniz.
Kalburabastı tarifi yapımına geçersek;

Öncelikle şerbetini hazırlıyoruz. Nedeni kalburabastı tarifi yapımında püf noktalarıdan biri hamurun ya da diğer ifade eden fırında pişen kalbura bastı kurabiyesinin sıcak olması ve bu sıcak kurabiyenin üzerine soğuk şerbetin dökülmesidir. Bu sebepten önce şerbeti hazırlayıp soğutmaya bırakacağız.

-İlk olarak bir tencerenin içerisine iki buçuk su bardağı su, 2 su bardağı şeker ve 3-4 damla limon suyunu döküp pişirmeye başlıyoruz. Kalbura bastı şerbeti kaynayıncaya kadar iyice pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra bir iki dakika daha kaynamasını bekleyip altını kapatıp soğumaya alın.

-Şimdi kalburabastı tarifi hamuru yapımına geçiyoruz. Derince bir kabın içerisine un hariç diğer tüm malzemeleri döküyoruz. Yani sıvı yağ, margarin, karbonat ,irmik , süt , yoğurt malzemelerini kaba döktükten sonra 4 su bardağı unu eleyip karıştırma kabının içerisine kaşık kaşık atarak yoğurmaya başlıyoruz.

Kalbura bastı tarifi püf noktalarından biri unun elenmiş olması ve yoğururken hamurun içerisine onun yavaş yavaş atılmasıdır. Kalburabastı hamurunun güzel, ele yapışmayan bir kıvam elde edene kadar yoğurma işlemine devam edin. Tabii verdiğimiz ölçülere göre malzemelerin kalitesi sebebiylr un miktarında çok küçük değişiklikler olabilir. Yani 3 buçuk su bardağı ile 4 su bardağı arasında un miktar gidip gelebilir. Siz kulak memesi kıvamında ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar unu ekleyiniz.

-Kalbura bastı hamuru hazır olduktan sonra içerisinden bir top alıp, Ceviz büyüklüğünde yuvarlaktan Sonra işte kalburabastının gösteriş aşaması olan, kalbura bastı yapımı püf noktalarından en önemlisi, şekil verme kısmına geçiyoruz.
Kalburabastı tarifine şekil vermek için genelde elek, delikli kalbur olarak tabir edilen hasırdan bir kalbur ya da en pratik mutfak rendesinin küçük gözü kullanılabilir.
Biz kalburabastı tarifini yaparken mutfak rendesinin küçük gözünün kullandık. Kalburabastı hamuruna nasıl şekil verdiğimizi görmek isterseniz, atta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait kalburabastı tarifi video bulunmaktadır. Oradan kalburabastı hamuruna rende ile nasıl şekil verilir görebilirsiniz. Rendenin üzerine kalburabastı hamurunu serdikten sonra içerisine dövülmüş veya çekilmiş ceviz ekleyip hamuru Kapatıyoruz.

-Tüm kalburabastı toplarına rende ile şekil verdikten ve içerisinde dövülmüş ceviz ekledikten sonra, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz
- Ardından 180 derece fırında yaklaşık yarım saat pişiriyoruz. Pişen kalburabastı hamurunun üzeri kızarana kadar pişirmeniz gerekmektedir.

-Fırından çıkardığımız kalburabastı Sıcak olarak bir borcamın içerisine koyup soğuttuğunuz şerbeti azar azar üzerine gezdirerek döküyoruz. İlk etapta şerbetin hepsi kalburabastı hamuru tarafından çekilmemektedir. Bu yüzden kalburabastı kurabiyeleri , hamurun içerisinde yüzdüğünü göreceksiniz.

Bu durum size Endişelendirmesin, Çünkü Yarım saat içerisinde kalburabastı hamuru tüm şerbeti çekecektir.

Hamuru çeken ve soğuyan kalbura bastı tarifi üzerine Antep fıstığı ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Gerçekten kalbura bastı tarifine en yakışan süsleme biçimi , çekilmiş Antep fıstığı olmaktadır.

Görüldüğü gibi cevizli kalburabastı tarifi son derece pratik bir hazırlanışa sahiptir. Özellikle kalburabastı hamuru hazırlanışı son derece pratiktir. Bu şekilde kolay kalburabastı tarifi elde edebilirsiniz.

Kalburabastı tatlısı püf noktaları arasında en önemlisi fırından sıcak çıkan kurabiyelerin Üzerine soğuk şerbet dökülmesidir. Kalburabastı tarifi Püf noktası , pişen hamurun sıcak , şerbeti soğuk olmasıdır. Peki oldu da şerbet yeterli gelmedi ve hamur kuru oldu bu sefer ne yapacağız.

Bu durum sizi endişelendirmesin. Eğer şerbetin kalburabastı tarifininde yetmediği durumlarda Eğer kalburabastı tatlısı kuru kaldıysa , sıcak tatlı soğuk şerbet mantığının tersini uygulayacağız. Yani bu sefer soğuk tatlının üzerine sıcak şerbet dökerek kalbura bastı hamurunun şerbeti iyice çekmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu seferki ilk başta yaptığımız şerbet ölçüsünden daha az miktarda yapmanız gerekmektedir.

Kalburabastı tatlısının kuru kaldığı durumlarda bu şekilde tatlıya tekrar şerbetten vererek uygun lezzeti kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

İrmikli kalbura bastı tarifi sayesinde bayramlarda lezzetli bir sunum yapabilirsiniz. Özellikle görüntüsü ve içerisindeki cevizin lezzetiyle , cevizli irmikli kalburabastı tarifi son derece doyurucu bir tatlı olmaktadır.
Eğer kalburabastı tarifi içerisinde koyduğunuz cevizleri fazla çekmez ve hafif kırılmış şekilde bırakırsanız, yerken ağızda hoş bir ceviz lezzeti gelmektedir. Bu şekilde de kalburabastı tarifi yapılışı uygulayabilirsiniz.

Daha farklı tatlı tarifleri , özellikle Gerçek dondurma tarifi (Çünkü kalbura bastı tarifi yapıldıktan sonra dondurma ile servis etmek hoş bir görüntüleri lezzet sağlayacaktır) ya da muzlu sultan sarması tarifi için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza da bekleriz.