D

Nefis sucuk lezzetini evde kendiniz doğal yapmak istemez misiniz? evde sucuk nasıl yapılır bilmiyorsanız , sizler için doğal bir şekilde, kendi baharat ve etiniz ile Sucuk nasıl yapılır paylaşmak istedik. Ev yapımı sucuk tarifimizde diğer Evde sucuk tarifleriden farklı olarak kıyma kullanmadık. Bunun yerine kasap sucuk tarifine benzer şekilde ya da daha önceki yazımızda Paylaştığınız gibi satır köfte tarifi gibi kendi kıymamızı kendiniz hazırladık. Son derece basit ve lezzetli bir sonuç olan Evde sucuk tarifi nasıl yapılır merak ediyorsanız gelelim evde kasap sucuk tarifi yapımına

Evde sucuk tarifi için malzemeler

yarım kilogram et (yağsız )
tuz, Karabiber, pul biber, kimyon, kekik
Bir diş sarımsak
Kuru bağırsak yaklaşık 1 metre

Gördüğünüz gibi evde sucuk tarifi malzemeleri oldukça basittir ve son derece kolay bulunmaktadır. Evde sucuk tarifi için gerekli ana malzemelerden olan kuru bağırsağı , aktarlarda ya da kasaplarda kolayca bulabilirsiniz. Evde sucuk tarifi yapımına geçmeden önce, Kuru bağırsak temizleme işlemine bir göz atarsak,

Öncelikle Kasaptan aldığınız kuru bağırsak için sterilize işlemi gerekmektedir. Bunun için sirkeli su hazırlıyoruz. 3 su bardağı sıcak suyun içerisine bir su bardağı elma sirkesi ya da Üzüm sirkesi döküp, Kuru bağırsağı sirkeli suya yatırıyoruz ve 3 saat kadar en az bu sıcak sirkeli suyun içerisinde kuru bağırsağı bekleteceğiz. Kuru bağırsağı temiz yerden alsanızda iyice sterilize etmek önemlidir. Sirkeli suda bekletmeden önce sıcak suda iyice yıkayıp içinden komple suyu geçirmeniz temizlemek açısından önemlidir. Su bağırsağın içerisinde bir uçtan girip diğer üçten çıkacak şekilde bol su ile yıkanmalı ve daha sonra sirkeli su ile iyice sterilize edilmelidir.

Kuru bağırsak iyice sterilize olduktan sonra, evde sucuk tarifinin yapılışına geçiyoruz.
Öncelikle yağsız parça dana etini ufak parçalara bölüyoruz. Satır köfte tarifini izleyenler ya da okuyanlar için hatırlayacak olursanız , Aynı işlemi tekrarlıyoruz. Ufak parçaları ayırdığımız dana etini satır ya da bıçak yardımıyla kıyma olacak şekilde hızlı hızlı üzerine vurup eti kendimiz kıyma haline getiriyoruz. Nasıl yapıldığını görmek isterseniz alttan kendi çekimimiz olan evde kıymasız sucuk tarifi video bulunmaktadır. İzleyip etin kıyma haline nasıl geldiğini kendinizde görebilirsiniz, son derece basit ve kolay bir işlemdir.

Eti kıyma haline getirdikten sonra içerisine dövülmüş sarımsak, tuz ve baharatları ekleyip iyice yoğuruyoruz. Baharat miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Biz birer çay kaşığı baharat kullandık hepsinden.

Baharatlar ile kendi el yapımı kıymamızı iyice harmanladıkdan sonra üzerini Streç film ile kapatıp bir gece buzdolabında bekletiyoruz.

Ertesi gün ev yapımı sucuk harcımızı bir huni yardımıyla sterilize etmiş olduğumuz kuru bağırsağın içerisine yavaşça dolduruyoruz. Huni kullanarak ev yapımı sucuk harcını rahatça kuru bağırsağın içerisine basabiliriz.

Kasap sucuk harcını kuru bağırsağın içerisinde doldurduktan sonra hazırladığımız ev yapımı sucukları iki ucundan hava almayacak şekilde ip yardımıyla bağlayıp toplu iğne kullanarak ev yapımı sucukların içinde kalan havayı patlatmak suretiyle fazla kalan havayı çıkarıyoruz. Yani balon patlatır gibi sucuğun üzerinde kalan hava kabarcıklarını toplu iğne ile söndürüyoruz.

Ev yapımı sucukların içerisinde hava kalmayınca, Güneş görecek bir yere balkon gibi ev yapımı sucuklar Kangal biçiminde asıp yaklaşık 2 hafta boyunca güneşte kuruması için beklemeye alıyoruz.

Yaklaşık 2 hafta sonu sucuklar kuruyup yemeğe hazır hale gelecektir. Ev yapımı kasap sucuk tarifi hazırdır. Güzel bir sucuklu Menemen yaparak başlangıç ve deneme yapabilirsiniz. Güzel bir sucuklu Menemen nasıl yapılır püf noktalarını bilmiyorsanız sucuklu menemen tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dışarıdan aldığınız hazır sucuklar genelde Isıl işlem görmüş ve fabrikasyon malzemelere maruz kalmış sucuklardır. Dışarıdan alınan sucukların kadar sağlıklı olup olmadığı , bazı uzmanlarca ifade edilmektedir. Isıl işlem gören çocuklar çabuk hazırlanır ve güneşte kurumadığı için doğal tadının kaybetmektedir. Biz ev yapımı sucuk tarifimizde hazır kıyma kullanmadık.

Bunun yerine eti kendimiz kıyma haline getirdik ki bu ettin kendi suyu ve lezzeti kaybolmayacak , sucuk lezzeti ile bütünleşmesini sağlayacaktır.

Ev yapımı sucuk tarifi püf noktalarından biri için dinlenmesi ve baharatların ev yapımı kıyma ile bütünleşmesidir. Ayrıca sterilize edilmiş kuru bağırsağın içerisine doldurduğumuz kasap sucuk harcı en sonunda hava kabarcığı kalmadan asılıp güneşte kurutulması önemlidir. Bu sebepten bağırsağın içerisinde kalan hava kabarcıklarının toplu iğne kullanarak patlatmak suretiyle yapıştırdık. Sizde bu işlemi uygularsanız, hava kabarcığı kalmadan lezzetli bir ev yapımı sucuk tarifi elde edebilirsiniz.

Kendinizde Evde sucuk yaparak kahvaltılarında lezzetli doğal sucuklar yaparak çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz. Tarifi yaptığınızda kendiniz de göreceğiniz gibi ev yapımı sucuk tarifi son derece pratik ve lezzetlidir.

Ev yapımı kasap sucuk tarifi son derece lezzetli Bir sucuk tarifi olmaktadır. Etin ve baharatları miktarını arttırarak kendiniz lezzetli sucuklar yapabilirsiniz. Kıyma ile sucuk tarifi ya da kıymalı sucuk tarifi yapmak istiyorsanız bu tarifimizi kullanarak benzer bir sucuk kendiniz evde yapabilirsiniz.

Eğer hafif yağlı sucuk seviyorsanız eti kıyma haline getirirken içerisine bir parça yatarak bu şekilde ufak parçalara ayırıp leziz bir ev yapımı sucuk elde edebilirsiniz.

Daha farklı yemek tarifleri Arnavut ciğeri nasıl yapılırkuru mısır nasıl haşlanır ya da Tekirdağ köftesi tarifi gibi lezzetleri görmek istiyorsanız, Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza da bekleriz.