d

Soğuk algınlığı Allah korusun bebeklerimiz için en korktuğumuz hastalıklardan biridir. Ancak ne yazık ki özellikle kış aylarında ve mevsim değişmelerin de burun tıkanıklığı ve öksürük gibi hastalıklar bebeklerimiz de görülmektedir. Bunun için doktorlar genellikle hava makinaları, okyanus suyu gibi tedavi yöntemleri önermektedir. Bebekler için İlaçlar ağır geleceği için genellikle doğal yöntemler tercih edilmektedir. Doktorlar tarafından buna benzer şekilde bebekleriniz de yaşanacak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar için Onlara Şifa olacak etkili ve besleyici bir doğal tedavi yöntemi olan zencefilli ve limonlu bir hastalık giderici tarifi sizlerle paylaşmak istedik. Biz de kendi Bebeğimiz de bu zencefilli ballı ve limonlu içecek kullanmaktayız.

Bebekler için zencefilli limonlu iksir tarifi için malzemeler

1 tatlı kaşığı küp küp doğranmış Taze zencefil
2 tatlı kaşığı limon suyu
bir çay kaşığı bal (bir yaşından küçük Bebeklere bal kesinlikle önerilmemektedir bu sebepten tatlandırmak için toz şeker kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz için herhangi bir tatlandırıcı kullanmıyorsan sade olarak da verebilirsiniz)

Gelelim bebekler için doğal tedavi yöntemi olan zencefilli iksir tarifini yapımına.

-Öncelikle bir cezve suyu kaynatıp ocaktan alıyoruz. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı küp küp doğranmış Taze zencefil ve 2 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip üstünü kapatıp yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakıyoruz.

-Zencefilli limonlu iksir demlendikten sonra yarım su bardağı, bir bardağın yarısına kadar döküyoruz. Yarım su bardağı zencefilli limonlu iksirin üzerine ılık su döküp Bu karışımı seyreltiyoruz. Yani 1 su bardağının yarısını zencefilli limonlu iksir , Diğer yarısını ise ılık su dökerek hazırlıyoruz.

-Seyrettiğimiz limonlu zencefilli içeceğin üzerine bir tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırıyoruz.

-Bal, limonlu zencefilli içeceğin içerisinde iyice eridikten sonra bebeğimizin biberonuna ya da suluğuna döküp gün boyu aralıklarla içiyoruz.

Hazırladığımız limonlu zencefilli iksirin etkisini Kendinizden göreceksiniz. Burun tıkanıklığı ve öksürük ve soğuk algınlığını Bebeğinizin çabuk atlattığını Kendinizde görünce faydasını anlayacaksınız.

İçerisinde yer alan limon, zencefil ve bal Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve soğuk algınlığına kolayca atlatmasını sağlayacaktır. Limonlu zencefilli iksiri hazırlarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri 1 yaş altı bebekler için bal önerilmemesinden dolayı tatlandırıcı olarak toz şeker kullanılmasıdır. Eğer bebeğinize şekerde vermiyorsanız sade olarak zencefil ve limonun demleyip seyrettikten sonra bebeğinizi içirebilirsiniz. Ancak tadı biraz ekşi olduğu için bebeğiniz bu içeceği içmek istemeyebilir. Bu sebepten tatlandırmak faydalı olacaktır.

1 yaş üzeri bebekler için bal tüketildiğinden sorun olmamaktadır. Ayrıca balın şifası oldukça yüksektir ve Bebeğinizin soğuk algınlığını anlatmasına yardımcı olacaktır.

Seyrettiniz ve cezvenin içerisinde kalan limonlu zencefilli iksiri Hazırladığınız suluktaki karışım bittikten sonra tekrar tekrar bitene kadar hazırlayabilirsiniz. Ancak bebekler için günde bir bardaktan fazla bitkisel Karışımların verilmesi zararlı olabileceğinden ertesi günlerde bu şekilde kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca limonlu zencefilli iksirin içerisinde yer alan limon ve zencefilin, Bebeğinize alerjisi olup olmamasına dikkat etmeniz son derece önemlidir

Bebeklerde soğuk algınlığı için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan zencefilli, limonlu ballı iksir hazırlanışı görüldüğü gibi son derece pratik ve kolaydır. Ayrıca içerisinde yer alan son derece şifalı yiyecekler ve meyveler sayesinde Bebeğinizin soğuk algınlığını atlatmasına oldukça yardımcı olacaktır.

Ev yapımı bebekler için doğal yöntem zencefilli limonlu içecek nasıl yapılır görmek istiyorsanız , altta Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza ait yapılış videosu kendi çekimiz olarak bulunmaktadır izleyebilirsiniz.

Daha farklı bebeklere özel mamalar ve doğal yöntemler için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz. Harika Ev İşleri YouTube kanalımızda bebekler için balkabağı çorbası6 aylık bebekler için ilk Çorbam , yulaflı bebek bisküvisi tarifibebekler için avakado maması nasıl hazırlanır gibi çok çeşitli bebeklere özel tarifler bulunmaktadır.