d

Lezzetli bir ara sıcak olan, Neredeyse her yemeğin vazgeçilmezi pirinç pilavı tane tane nasıl yapılır pilavın ölçüsü ne olmalıdırlapa olmayan pilavı nasıl yaparım ? diye düşünüyorsanız, gerçekten çok enfes bir pilav tarifi olan ve görüntüsü ile en iyi pilav tarifiniz olacak, hem tereyağlı hem sağlıklı ve hafif bir Pilav tarifini sizlerle paylaşacağız. Bir Pilavın tane tane olması için öncelikle

Malzemeler

Bir su bardağı pirinç
1+3/4 su bardağı sıcak su
İsteğe bağlı tavuk bulyon ya da kendi Hazırladığınız tavuk suyu
Tuz
Bir yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ

Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır püf noktaları nelerdir ? diye düşünüyorsanız Yukarıda saydığımız malzemeleri eksiksiz kullanırsanız tane tane pirinç pilavının nasıl yapıldığını kendinizde sonuçları ile göreceksiniz.

Püf noktaları ile pirinç pilavının yapımına geçersek, Öncelikle pirinçleri Derince bir kaba koyup üzerine bir iki parmak geçecek kadar sıcak su döküp, üzerlerine bir yemek kaşığı kadar tuz serpiyoruz. Tane tane pirinç pilavı yapmak için kullanacağımız pirinçleri sıcak tuzlu su içerisinde yaklaşık 20 dakika bekletiyoruz.

Pirinçlerin suyunun süzdükten sonra bol soğuk su ile nişastası ayrılana kadar yıkıyoruz. Yani pirinçler, su ile yıkanırken beyaz tabakanın tamamen gitmesi gerekmektedir. Tane tane pirinç pilavı yapmanın püf noktalarından en önemlisi budur. Çünkü pirincin içerisinde yer alan nişasta, pirinç pilavı pişerken yapışmasına sebep olmaktadır.

Pirinçleri bol suyla yıkayıp beyazlarını iyice ayırdıktan sonra pilav tenceresi ile yapımına geçiyoruz. Güzel bir pilav yapmak için derin olmayan, geniş ve yayvan bir pilav tenceresi kullanırsanız daha Lezzetli bir pilav elde edebilirsiniz.

Tencerenin içine bir yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağı döküp, tereyağı eriyene kadar ısıtıyoruz. Yağ eridikten sonra içerisine yıkadığımız pirinçleri ilave edip pirinçleri iyice kavuruyoruz. Kavurma süresini uzun tutmak, tane tane pirinç pilavı yapmanın püf noktalarından bir diğeridir.

Pirinçler iyice kavurduktan sonra bir su bardağı artı 3/4 su bardağı sıcak su ilave ediyoruz.

Eğer tavuk suyu ile pilav yapmak istiyorsanız ve hazır bulyon kullanıyorsanız, bulyonu sıcak suyun içerisinde eritip dökebilirsiniz. Tavuk bulyon yerine evde kendi Hazırladığınız Tavuk suyunu ya da ev yapımı tavuk bulyon eklemek istiyorsanız da yine aynı şekilde sıcak suyun içerisinde eritmeniz gerekmektedir. Evde tavuk bulyon nasıl yapılır bilmiyorsanız, evde tavuk bulyon yapımı videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Pirinçlerin üzerine sıcak suyu ekledikten sonra isteğe bağlı tekrar bir tatlı kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. Biz pilavımızı yaparken, tuzlu suda beklettiğimiz için ilave tuz kullanmadık. Ancak siz damak zevkinize göre tuz ilave edebilirsiniz.

Pirinçlerin üzerine sıcak suyu ekledikten sonra bir tur karıştırıp kapağını kapatıp, ocağın en ufak gözünde kısık ateşte pirinçler suyunu çekene kadar pişirmeye bırakıyoruz. Bu aşamada kapağı kesinlikle açmamanız gerekmektedir.

Pirinçler suyu çektikten sonra ocağın altını kapatıp, tencere kapağının altına kağıt havlu koyup, kapağını kapatıp bu şekilde 10 dakika demlemeye bırakın.

Tane tane tereyağlı pirinç pilavı servise hazır. Ana yemeğin yanında lezzetli ve lapa olmayan tane tane Pirinç pilavını gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz.
Tane tane pilav yapmanın püf noktalarından bir diğeri de pilavın ölçüsüdür. Pilav ölçüsü yukarıda belirttiğimiz gibi bir su bardağı olması yeterlidir. Fazlası pilavın yapışmasına sebep olmaktadır.
Pirinç pilavı nasıl yapılır, Elbette Çoğu kişi tarifi bilmektedir. Ancak pirinç pilavı tarifleri genelde standart olmakla birlikte tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır konusunda pek çok kişi pilavın yapılışında püf noktalarını ayırt edememektedir. Bu sebepten tarifimizde de görüleceği gibi, pirinç pilavı yapılırken tane tane olması için püf noktaladan birincisi, nişastanın pirinç ile ayrılması yani bol su ile yıkanması, İkincisi de pirincin kavurma süresinin uzun tutulmasıdır.

Peki şehriyeli pilav nasıl yapılır diye sorarsanız, şehriyeli pilavın yapılış aşaması da çok farklı değildir. Verdiğimiz tane tane pilav tarifinde, yağ eridikten sonra bir yemek kaşığı kadar şehriyeyi önce bu eriyen yağda kavurup, üzerine bol suda yıkanmış pirinçleri ekleyip, kavurma işlemine devam ettiğinizde nefis bir tane tane şehriyeli pirinç pilavı yapmış olacaksınız.

Pilav nasıl yapılır Video olarak İzlemek isterseniz, altta Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza ait, tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır videomuz bulunmaktadır. Kendi çekimimiz olan pilav videosu ile yapılış aşamalarını görebilirsiniz. Ayrıca daha farklı pilav tarifleri , ton balıklı pilav özellikle bulgur pilavı nasıl yapılır videosu için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza bekleriz.