Ertesi gün gelecek Misafirleriniz için saraylara layık bir tatlı yapmak ve onları etkilemek istemez misiniz?  İşte sizler için nefis ve çocuklar için harika bir tatlı olan sultan sarması tarifi.

Malzemeler

1 su bardağı toz şeker
1.5 su bardağı un
5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı kakao

1 paket krem şanti ( 1 kutudan 2 paket çıkıyor onun 1 paketi)
3/4 çay bardağı süt

1 paket Hindistan cevizi

Bir adet muz

Muzlu sultan sarması tarifi yapımına geçersek,
-Bir tencerenin içerisine 5 su bardağı süt Yani bir litre süt, üç yemek kaşığı kakao, 1 buçuk su bardağı un ve bir su bardağı toz şeker eklenip, sultan sarması tarifinin muhallebisi hazırlanır. Yani bir nevi kendimiz ev yapımı puding karışımı yapacağız. Sultan sarmasının muhallebisini sürekli karıştırarak Göz göz olunca Kadar pişince, muhallebinin altını kapatın.

- Fırın tepsisinin ya da borcamın dibine Her yanına eşit gelecek şekilde bolca Hindistan cevizi döküyoruz.

-Hazırladığınız sultan sarması tarifi için muhallebiyi fırın tepsisine Hindistan cevizinin üzerine, fırın tepsisine kaplayacak şekilde eşit olarak sıcak bir şekilde döküyoruz.

-Tek bir sıra halinde döktürmüş muhallebi, fırın tepsisi içerisinde Hindistan cevizlerinin üzerinde oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra buzdolabına alarak Bir saat kadar buzdolabında bekletiyoruz.

-Daha sonra bir paket krem şanti (her kutudan 2 adet krem şanti poşeti çıkmaktadır. Biz bu tarifimizde daha akışkan bir krem şanti kreması hazırlamak için kutudan çıkan iki poşetten sadece birini kullanacağız) 3/4 su bardağı süt ile çırpıyoruz. Krem şantiyi ara kremi olarak kullanacağız. Ara krema için sultan sarması tarifinde muhallebi de kullanılabilir. Ancak daha pratik olması açısından Biz sultan sarması tarifininde krema olarak krem şanti kullandık.

-Hazırladığımız krem şantiyi, buzdolabından çıkardığınız fırın tepsisindeki sultan sarması muhallebisi nin üzerine tepsiye yine eşit şekilde kaplayacak bir biçimde sürüyoruz.

-Muzu ortadan ve yandan kesecek bir biçimde bölüyoruz. İnce ince uzun parmak patates kalınlığında ve biçiminde muz parçaları bu tarif için bize gerekmektedir.
Elde edeceğiniz muzlu sultan sarması tarifi için çok kalın muzlar, şekli bozacağı için parmak kalınlığında Muzların kesilmesi gerekmektedir.

-Parmak kalınlığında kesilen muzları, krem şantinin üstüne yanlardan diziyoruz. Yani tepsinin iki yanına tek sıra halinde muzları dizeceğiz. Nasıl yapıldığını görmek isterseniz altta ki Muzlu sultan sarması Video da mevcuttur.

-Komple krem şanti sürdükten ve muzları dizdikten sonra en az 3 saat buzdolabında muzlu sultan sarmasını bekletiyoruz.

-Buzdolabından çıkardıktan sonra tepsiyi önce boydan kesip, daha sonra yanlamasına yaklaşık 8-10 santim boylarında kesiyoruz.

-Sonra her kestiğiniz parçayı muzlar ortada kalacak şekilde rulo biçiminde de doluyoruz. Ancak dolarken ruloyu dikkatli ve yavaş bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Muhallebi oldukça yoğun bir kıvamda olmasına rağmen özensiz davranırsak Sultan sarması ruloları kırılabilir.

Ortalama bir fırın tepsisinde yaklaşık 10 - 12 adet sultan sarması rulo çıkmaktadır.
Doladıktan sonra Kendinizi de göreceğiniz gibi Hindistan cevizlerini üst kısımda yer alacak, krema Sultan sarmasının içerisinde beyaz bir şekilde kendini gösterecek ve muzlu sultan sarması tarifinin içerisinde ortada yer alan muz, kakaolu muhallebi ile birleşince ağızda nefis bir lezzet bırakacaktır.

Muzlu sultan sarması tarifi Gerçekten tatlı tarifleri arasında En beğendiğiniz tatlılardan biri olarak yer alacaktır.

Hazırlanışının oldukça pratik olması ve görüntüsünün hoş olması sebebiyle misafirlerinize rahatça ikram edeceğiniz güzel ve hafif bir tatlıdır muzlu sultan sarması tarifi.

Sadrazam lokumu tarifinin yapılışına da benzeyen muzlu sultan sarması tarifi Kakao ve süt ile Hazırlandığı için oldukça hafif bir tatlıdır. Ayrıca yaz günleri için sizi rahatsız etmeyecek, hafif bir hafif ve pratik bir tatlı tarifi olacaktır.

Muzlu sultan sarması tarifi video olarak İzlemek isterseniz, sultan sarması yapılış aşamalarını gösteren kendi çekimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait videomuz altta bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri özellikle limonlu parfe tarifi veya harika kabaran kakaolu kek tarifi için Harika Ev İşleri YouTube kanalımızda da bekleriz.