d

Evde kendi yapımınız sağlıklı bir cips mi arıyorsunuz ? evde mısır cipsi üretimi mi yapmak istiyorsunuz ? işte sizler için hazırladığımız Doritos Mısır cipsi lezzetini benzer bir ev yapımı Mısır cipsi tarifi

Malzemeler:

Bir su bardağı mısır unu
yarım su bardağı un
yarım su bardağından 1 parmak eksik su
Tuz
pul biber
karabiber
kimyon
Yarım kuru soğan
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Evde mısır cipsi yapımı oldukça pratiktir ve yaklaşık 10 dakika içerisinde, ev yapımı Mısır cipsini hazırlayabilirsiniz. Biz bu tarifimiz de fırında Mısır cipsi yapımı uyguladık. Evde mısır cipsi nasıl yapılır derseniz, iki yöntemi bulunmaktadır. Biri bu tarifte hazırladığımız gibi fırında pişirmek, bir diğeri ise Kızgın yağda hazırlanan, kesilmiş hamurdaki Mısır cipslerini kızartmaktır. Verdiğimiz tarifteki malzemeleri kullanarak ev yapımı Mısır cipsi tarifini iki yöntemle de deneyebilirsiniz. Biz daha hafif olacağım gerekçesiyle eyapımı Mısır cipsi fırında pişirmeyi tercih ettik. Ancak dediğimiz gibi aynı hamuru yağda kızartarak da lezzetli bir ev yapımı Mısır cipsi tarifine ulaşabilirsiniz.

Evde fırında Mısır cipsi yapımı tarifine geçersek, Öncelikle su hariç tüm malzemeleri birbirine karıştırıyoruz.

-Rendelenmiş soğanın suyunu sıkmadan  (içerisindeki suyu ile ilave edeceğiz) mısır unu, normal beyaz un, rendelenmiş soğan, sarımsak ve baharatları ekledikten sonra birbirine geçmesi için karıştırıyoruz.

- Ardından unlu karışımın içerisine yarım su bardağından 1 parmak eksik suyu hamuru yoğururken az az ilave ediyoruz.

-Fırında Mısır cipsi tarifi hamurunu hazırlarken suyu az az eklemeniz ve sürekli yoğurmanız gerekmektedir. Bizim uyguladığımız ev yapımı Mısır cipsi tarifinde hamur oluşana kadar, 1 su bardağından 1 parmak eksik su, Kulak memesi kıvamında ele yapışmayan bir hamur elde etmemizi sağladığı için bu şekilde yazdık. Ancak sizin unun kalitesine ve soğanın içerdiği suya göre su miktarı çok az da olsa değişebilir. Bu sebepten ele yapışmayan Kulak memesi kıvamında sert bir hamur olması için, verdiğimiz ölçüleri çok az su ekleyip azaltabilmeniz mümkündür. Eğer akışkan bir hamur elde edersiniz biraz daha un ilave etmeniz gerekebilir. Ancak alttaki ev yapımı Mısır cipsi tarifi videomuzda da görebileceğiniz gibi, yukarıda verdiğimiz tam ölçülerle hamurumuz oldukça güzel tutmaktadır.

-Ev yapımı Mısır cipsi için hamuru elde ettikten sonra merdane yardımıyla ince bir şekilde açıyoruz. Hamuru düz bir zeminde ince bir şekilde açtıktan sonra Doritos Mısır cipsine benzer şekilde üçgen biçiminde kesiyoruz.

-Üçgen biçiminde kesilen ev yapımı Mısır cipslerini yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizip, önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzerleri kızarana ve Kıtır kıtır olana kadar yaklaşık 20 dakika boyunca pişiriyoruz.

Fırında Mısır cipsi hazır Afiyet olsun.

Kendi ev yapımı sağlıklı mısır cipslerini güzel bir dip sos ile servis edebilirsiniz. Leziz bir dip sos hazırlamak için yine sitemizin kendi tarifi olan ev yapımı Ranch sos nasıl yapılır Tarifine bakarak güzel bir ranch sos yapmanızı tavsiye ederiz.
Peki Evde yaptığımız Mısır cipsi , dışarıdan hazır aldığımız cipsler kadar lezzetli oluyor mu ? bu tarif Doritos Mısır cipsi tarifi olur mu diye sorarsanız şekil olarak ev yapımı Mısır cipsi Dışarıdan aldığımız hazır cipslere benzemektedir.

Ancak hazır satılan Mısır cipsi üzerinde özellikle sağlık için oldukça zararlı çocuklarda ve büyüklerde beyin gelişimini etkileyen Çin tuzu (Monosodyum Glutamat) adı verilen bir madde bulunmakta ve bu madde cipslerin lezzetini arttırırken, bağımlılık yapmasını sağlamaktadır. Bu sebepten Çin tuzu adı verilen Monosodyum Glutamat isimli bu madde, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Biz bu tarifimizde tamamen evde kendi malzemelerimiz ile sağlıklı ev yapımı Mısır cipsi hazırladığımız için, dışarıda satılan hazır mısır cipsleri kadar lezzetli ve baharatlı bir cips olmamasına rağmen , ev yapımı Mısır cipsi güvenle tercih edebileceğiniz, lezzet açısından yine de benzer kıvamda ve tatda bir atıştırmalık tarif olacaktır.

Evde yine doğal bir şekilde dışarıda satılan tavuklara benzer bir lezzet yakalamak isterseniz , evde kfc tavuk kanat nasıl yapılır tarifimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ev yapımı fırında Mısır cipsi tarifi , baharatlı mısır çerezi nasıl yapılır sorusuna bir cevap olmamaktadır. Baharatlı kavrulmuş Mısır çerezi ile aynı tarif değildir. Bu konuda sizi yanıltmasın.
Verdiğimiz Mısır cipsi tarifi , Doritos cips nasıl yapılır sorusuna bir cevap olarak güzel bir tercih olacaktır. Daha farklı atıştırmalık tarifler ve tat tarifleri için sitemizin diğer menülerine göz atmanızı tavsiye ederiz.