kaş dondurma tarifi


Rulo dondurma, özellikle son dönemde YouTube videolarının oldukça beğenmesiyle popüler olan, Tayland'a özgü nefis bir dondurma türüdür. Ülkemizde tava dondurma olarak bilinir ve Antalya'nın Kaş ilçesinde Kaş tava dondurma olarak ünlenmiştir. Eğer siz de yapımını gördüyseniz, Tayland'a ya da Kaş'a gidecek vaktiniz yoksa, tadını merak ediyorsanız, sizler için evde bu güzel rulo dondurma nasıl hazırlanır tarifini paylaşmak istedik. İşte ev yapımı rulo dondurmanın tarifi


Malzemeler

60 gram krema
42 gram süt
bir çay bardağı marşmelov (pembe renkte olursa uygun olur)
bir çay kaşığı şeker
Bir çimdik tuz
İnşaat Spatulası (tavadan kazımak için)

Gördüğünüz gibi evde rulo dondurmanın yapımı ve malzemeleri oldukça basittir. Biz bu tarife lezzet katması açısından marşmelov kullandık. Tava dondurma ya da bilinen adıyla Tayland rulo dondurma tarifinde isteğe bağlı kek, bisküvi, Çilek ya da çikolata gibi benzer lezzetler kullanılabilmektedir.
Tayland rulo dondurmanın çok farklı çeşitleri yapılmakta ve bulunmaktadır. Orijinal rulo dondurma yapımı ise özel bir dondurma yapma makinesi ile yapılmaktadır. Ancak bu tava dondurma, yani rulo dondurma yapma makineleri özel bir sistemde olup, üzerine dökülen malzemeyi hızlıca soğutmaya yarayan bir dondurma yapma makinesidir.

Bu makinelerin orijinali oldukça pahalı olup, temin etmesi de zordur. Bu sebepten evde rulo dondurma yapımı , dondurma yapma makinesi ile bir nevi imkânsızdır. Bu sebepten Biz oldukça pratik yöntemlerle aynı lezzeti yapmanız için ev yapımı marşmelovlu rulo dondurma tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Evde marşmelovlu tava dondurma tarifine geçersek, Öncelikle Tüm malzemeyi krema, süt, şeker ve marşmelovu bir kaba döküyoruz. Üzerlerini bir çimdik tuz atıyoruz. Bu tuzu atmamızın sebebi, dondurmanın daha yoğun bir kıvam olmasını istememizdendir.

Daha sonra Tüm malzemeyi benmari usulü pişiriyoruz. Benmari usulü pişirmek, kaynayan suyun içerisine, suyla temas etmeyecek şekilde bir kabın içerisinde pişirmek demektir. Bu şekilde marşmelov, krema ve sütün içerisinde eriyecek ve güzel bir rulo dondurma kremasına ulaşacağız.

Benmari usulü pişirdiğimiz rulo dondurma kreması iyice eridiğinde ve yoğunlaştığında ocaktan alıyoruz.

Daha sonra tüm karışımı geniş bir Borcam içerisine döküyoruz. Rulo dondurma yapımında amaç, borcamın Dibinde Bir santimi geçmeyen bir kalınlıkta düz bir zemin hazırlamaktır. Tava dondurma kazınarak hazırlandığı için genişçe bir kap kullanmamız gerekmektedir. Daha sonra bu borcamı, içerisinde hazır durumda olan rulo dondurma kreması ile oda sıcaklığında gelene kadar soğumasını bekliyoruz.

Ev yapımı rulo dondurma oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra en az 6 saat kadar derin dondurucuda beklemek üzere buzdolabına koyuyoruz . Ev yapımı rulo dondurma tarifinde püf noktalardan biri, rulo dondurmanın iyice donmasıdır. Çünkü birazdan spatula ile kazıyacağız.

Ev yapımı tava dondurma buzlukta iyice donduktan sonra dondurucudan çıkarıyoruz ve artık sunum aşamasında geçeceğiz. Altta kendi çekimiz olan YouTube videosunda da göreceğiniz gibi rulo dondurmayı İnşaat spatulası yardımıyla borcamdan kazıyarak, 3 ya da 5 parça kadar rulo şeklinde dolayarak çıkarıyoruz.

Çıkardınız her rulo dondurma parçasını sunum tabağına dik olarak koyduktan sonra üzerine Bir iki parça marşmelov daha koyup  krem şanti ile servis yapabilirsiniz. İsteğe bağlı krem şanti yerine çikolata soslu da kullanabilirsiniz.

Ev yapımı marşmelovlu tava dondurma tarifi hazır Afiyet olsun.

Kendiniz de ev yapımı rulo dondurma tarifinin lezzetini bayılacaksınız. Orijinal Tayland rulo Dondurmanın ismi ice cream Rolls olarak geçmektedir ve YouTube'da ice cream Rolls olarak karşınıza çıkabilir. Orijinal Tayland ice cream Rolls da deve sütü kreması kullanılmaktadır. Biz deve sütü kreması temininin zor olduğu için ev yapımı Ice Cream Rolls da normal süt kreması kullandık

Eğer siz de pratik dondurma tarifi arıyorsanız, ice cream Rolls tarifi sizin için birebirdir. Hazırlanışı ve malzemeleri oldukça kolay olan bu ev yapımı rulo dondurma tarifi lezzetyle de sizi kendine hayran bırakacaktır. Marşmelov yerine daha farklı malzemeler ile Kaş rulo dondurma tarifi arıyorsanız, sitemizin oreo ve brownili rulo dondurma tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer pratik ve sağlıklı ev yapımı dondurma tarifi istiyorsanız külahta Gerçek dondurma tarifi yazımızı okuyabilirsiniz. Tüm ev yapımı dondurma tarifleri yazılarımızda kendi çekimiz olan dondurma yapılışı tarif videoları bulunmaktadır.

Evde marşmelovlu ice cream Rolls ya da ülkemizde bilinen adıyla marşmelovlu Kaş tava dondurma tarifi yapım aşamalarını görmek isterseniz, altta kendi çekimimiz olan YouTube videosunu izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü ev yapımı rulo dondurma tarifinde püf noktalarından bir diğeri ise sunum aşamasıdır. Spatula ile kırmadan ev yapımı tava dondurmayı özenli bir biçimde rulo şeklinde kazıyarak çıkarmanız gerekmektedir. Bu sebepten altta kendi çektiğimiz YouTube videomuzu izlemenizi tavsiye eder, daha farklı dondurma tarif videoları için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza abone olmanızı öneririz.