d

Sıcak Yaz ayları için Serinlemek herkesin isteği...
Bu serinleme isteğini gidermek için evde kahve ve buz kullanarak, dondurma yardımıyla nefis bir içecek hazırlamak isterseniz işte sizler için dondurmalı Frappé tarifi.

Malzemeler
1.5 tatlı kaşığı granül kahve
bir su bardağı soğuk su
büyük Bardağı dolduracak kadar süt
3 kalıp buz
Toz şeker (isteğe bağlı)
bir yemek kaşığı vanilyalı dondurma
krem şanti

çikolata sos ya da damla çikolata

Dondurmalı Frappé tarifi hazırlanışı oldukça basittir. Öncelikle Granül kahveyi (yani granül kahveden kastımız bildiğimiz Nescafe olarak tabir ettiğimiz suda çözünebilen kahve demektir) klasik sıcak su yerine, soğuk su içerisinde çözüyoruz. Bir buçuk tatlı kaşığı granül kahve, bir su bardağı su içerisinde iyice karıştırılıp çözülür.
Daha sonra üç kalıp buz iyice kırılır. Frappénin içerisinde yer alan buz, damağımıza takılmaması için çok ince kırılmalıdır. Buzu kırmak için buz kıracağı ya da blender kullanabilirsiniz. Ancak blendırınızın buz kıracağı özelliği olmasına dikkat edin.

Büyükçe bir bardak ya da Frappé bardağının içerisine, bardağın dörtte biri kadar soğuk suda çözünmüş granül kahve ilave ediyoruz. Daha sonra bu karışımın içerisine kırılmış buz döküyoruz.
Bardağın kalan kısmına Soğuk süt ilave ediyoruz. Sütün miktarı damak zevkinize kalmış ancak, büyük bardağı doldurana kadar üstüne krem şanti ile yapacağımız süs kısmına gelecek kadar süt doldurmanız gerekmektedir.

Kahve ve süt karışımının üzerine bir kaşık vanilyalı dondurma ilave ediyoruz. Vanilyalı dondurma Frappé'nin hem tadını arttıracak, hem de soğuk kalmasını sağlayacaktır. Ardından bir tür Frappé karışımını iyice karıştırın. Kahve ve süt buz ile birbirine karışması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra Frappémizin üst kısmını hazırlamaya başlıyoruz. İsteğe bağlı şeker kullanabilirsiniz. Eğer arzu ederseniz ev yapımı dondurmalı Frappé tarifi nin içerisine damla çikolata ya da çikolata parçaları da ekleyebilirsiniz. Ancak içerisine ekleyeceğiniz çikolata parçaları, ağzınıza geleceği ve soğuk bir şekilde yapışacağı için pek hoş bir tat vermemektedir. Çikolata parçalarını ya da damla çikolatayı, Krem şantinin üzerine en üstte ev yapımı dondurmalı Frappéyi süslemek için kullanabilirsiniz. Frappé tarifinin içerisinde Biz doğal Frappé tarifi olması için vanilyalı dondurma da katmamız sebebiyle, şeker ilave etmedik. Ancak siz damak zevkinize göre esmer şeker ya da normal şekeri, dondurmalı Frappé tarifinin içerisine ekleyebilirsiniz.

Ev yapımı dondurmalı Frappé mizin içerisini hazırladık. En üstte krem şanti ilave edip kapatıp süslüyoruz. Frappé tarifimiz hazır ancak evde hazırladığımız dondurmalı Frappénin misafirlerden ziyade size görsel bir Şölen sunmasını istiyorsanız, Krem şantinin üzerine çikolata sos ilave edebilirsiniz. Bu sayede üzerine ilave ettiğiniz çikolata sos ile çikolatalı Frappé nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.
Frappé tarifinin hazırlanışı bu şekildedir. Eğer meyveli frappe tarifi arıyorsanız, hazırlanış bakımından çok da fark etmemektedir. İçerisine eklediğiniz Çilek ya da Frappé tarifi nin ev yapımı dondurmanın Frappé üzerine sürdüğünüz çilekli sos ile Evde çilekli Frappé nasıl yapılır bulmuş olacaksınız.

Frappe çeşitleri arasında genellikle en tercih edilenin çikolatalı dondurmalı Frappédir. Eğer siz de bu nefis serinletici lezzeti, evde kendiniz yapmak istiyorsanız Ev yapımı dondurmalı frappe tarifi sizler için oldukça leziz bir seçenek olacaktır. Kullanacağınız vanilyalı dondurmayı daha da doğal olmasını istiyorsanız sitemizin Gerçek dondurma tarifi yazısını tavsiye ederiz.
Ev yapımı dondurmalı frappe tarifinde püf noktalarından biri, tüm karışımın soğuk olmasıdır. Çünkü Frappé temelinde soğuk bir içecektir.

Evde dondurmalı Frappé yaptıktan sonra servis için krem şantinin içerisine bir adet pipet batırıp bu şekilde servis edebilirsiniz. Bu pipet ile birlikte Frappéyi iyice karıştırmalısınız. Çünkü ev yapımı dondurmalı Frappé de içerisindeki kahve ve buz dibe çökmektedir. Süt ile üst kısımda kalmaktadır. Bunu engellemek için ev yapımı dondurmalı frappe, servis ettikten sonra karıştırarak içmenizi ya da hazırlama aşamasında iyice karıştırmanızı tavsiye ederiz.

Evde Frappé yapımı oldukça pratiktir. Bu tarifi yaklaşık 3 dakika içerisinde kolaylıkla hazırlayabilir ve dondurmalı frappeyi servis yapabilirsiniz.

Frappé Nasıl Ortaya Çıktı

Frappé bir soğuk kahve türüdür. Frappé 1957'de ilk kez Yunanistan'da yapılmıştır. Bir kahve üreticisi Selanik'te çocuklar için çikolatalı soğuk bir içecek yapmak istemiş ve tesadüfen Frappéyi bulmuştur. Dimitris Vakondios isiml Yunan kahve üreticisi, sıcak su yerine soğuk suyla kahve çözerek içerisinde Buz ve süt atmak suretiyle ilk Frappéyi yapmış ve ardından kahveli buzlu soğuk içecek Frappé, dünya çapında meşhur olmuştur. Ülkemizde de özellikle çikolatalı ve meyveli frappe oldukça popülerdir.

Eğer ev yapımı dondurmalı Frappé tarifinin yapılış aşamalarını görmek istiyorsanız altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait ev yapımı Frappé tarifi videosunu izleyebilirsiniz. Daha farklı içecek tarifleri, ilginç kahve yapımları için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.