d

Türk kahvesi hem büyük bir geleneğimiz, hem de lezzeti ile oldukça farklı bir kahvedir. Granüllü kahvelerden farklı şekilde yapılması , kokusu ve lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan Türk kahvesi faydaları ile öne çıkmaktadır.
Peki evde farklı aromalı kahve tarifi arıyorsanız, değişik aromalı Türk kahvesi tarifi yapmak istiyorsanız, sizler için lezzetli oldukça farklı hoş ve kokusuyla sizi cezbedecek, damla sakızlı Türk kahvesi nasıl yapılır Tarifini paylaşıyoruz.

Damla sakızlı Türk kahvesi yapımı malzemeleri

Nohut büyüklüğünde damla sakızı
Türk kahvesi
İsteğe bağlı şeker

Evde damla sakızlı Türk kahvesi tarifi yapımına geçersek,

-Öncelikle nohut büyüklüğünde Damla sakızını havanda dövüp toz haline getiriyoruz.

-Ardından bir su bardağı suyun içerisine dövülmüş damla sakızını koyup, cezvede damla sakızı ile suyu pişiriyoruz.
Bu işlemin amacı damla sakızı aromasının sıcak suyun içine geçmesidir.
Şimdi niye damla sakızı tozlarını, direkt Türk kahvesi içine karıştırıp bu şekilde pişirmedik diye sorarsanız, bu yöntemi de denedik ancak damla sakızı tozları, kahve içerisinde beraber piştiğinde tam istenilen ölçüde damla sakızı aroması, kahvenin tadına geçmemektedir.
Hazırladığımız damla sakızlı su ile daha yoğun bir damla sakızı lezzetini ve aromasını, kahvenin içinde hissedebileceğiniz.

-Damla sakızını toz haline getirip bir su bardağı su ile pişirdikten sonra süzüp soğuması için kenara alıyoruz. Damla sakızı aromalı su, Oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra bir fincan, hazırladığımız damla sakızlı sudan cezveye döküyoruz.

-Üzerine bir tatlı kaşığı kahve ve isteğe bağlı bir çay kaşığı şeker ilave edip normal Türk kahvesi gibi kahvemizi pişiriyoruz.

-Kenarları kabarana kadar kahveyi pişirdikten sonra, damla sakızlı Türk kahvesini fincana döküp servis yapabilirsiniz.
Hazırladığımız damla sakızlı Türk kahvesi yanında lokum ile servis ederseniz daha leziz olacaktır.
Afiyet olsun...
Damla sakızlı Türk kahvesi faydaları aynı Türk kahvesinin gerçek faydaları gibi oldukça fazladır.

Damla sakızlı Türk kahvesinin hazırlanışı görüldüğü gibi oldukça kolaydır. Damla sakızlı Türk kahvesi tarifi içerisinde püf noktalardan biri , Damla sakızı aromasını suya geçirmektir. Bu sebepten toz haline getirdiğimiz damla sakızını ilk etapta su ile pişirilip, daha sonra hazırladığımız damla sakızlı suyu oda sıcaklığına kadar soğutup, kahve ile tekrar pişiriyoruz. Bu sayede daha yoğun damla sakızı aroması kahve içerisinde yoğun kıvama gelecektir.

Hazırladığımız tarif, tek kişilik damla sakızlı kahve tarifidir. Eğer İki yada daha fazla kişiye yapmak isterseniz, fincan ve kahve miktarını eşit ölçüde arttırarak, istenilen sayıda damla sakızlı Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz. Mesela 3 kişilik damla sakızlı Türk kahvesi yapmak için, üç fincan damla sakızı aromalı su ve 3 tatlı kaşığı Türk kahvesi kullanarak leziz bir damla sakızlı Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz.

Damla sakızlı kahve yapımı video olarak İzlemek isterseniz, alttaki kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait damla sakızlı Türk kahvesi tarifi video bulunmaktadır. Ayrıca daha farklı kahve tarifleri, dondurmalı frappe tarifi ya da sıcak çikolata tarifi için Harika Ev İşleri YouTube kanalımıza abone olmayı tavsiye ederiz.

Ayrıca kahveyi yumuşatmak için Yeni bir yöntem arıyorsanız, yumurtalı kahve yapımı tarifi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.