s

Yaz aylarının geldiği bu günlerde sokakta satılan süt mısır veya közlenmiş mısırlar, oldukça leziz atıştırmalıklar olup, üzerine tuz dökülüp afiyetle yenir. Siz de evde lezzetli bir süt mısır yapmak isterseniz, bilinenin aksine suda haşlamak yerine işte Gerçekten süt ile haşlanmış mısır tarifi sizlerle

Haşlanmış süt mısır tarifi için malzemeler

5 adet süt mısır kuru mısır
1 adet kesme şeker
3 yemek kaşığı süt
Mısırların üzerini geçecek kadar su
Mısır yaprağı (4-5 parça)

Evde haşlanmış mısır yapmak için malzemeler bunlardır. Görüldüğü gibi oldukça basit malzemeler olup evde haşlanmış mısır yapmak yine çok kolaydır. Ancak evde süt mısır yapmak Sadece vakit almaktadır.

-Kuru mısırı haşlamak için öncelikle mısırları düdüklü tencerenin içerisine koyuyoruz.

-Mısırların üzerini geçecek kadar su ilave ediyoruz.

-İçerisine Bir adet kesme şeker ekliyoruz.

-Süt mısırların üzerine 3 yemek kaşığı süt ilave edin.

-Tencerenin içerisine 3-5 parça Mısır yaprağı da koyuyoruz.

-Düdüklünün kapağını kapatıp orta ateşte pişirmeye başlıyoruz.

Süt Mısır ortalama bir buçuk saate kadar düdüklü tencerenin içerisinde yumuşayana kadar haşlanmalıdır.

Yaklaşık bir buçuk saat haşlanan süt mısırlar ağzınızı yakmayacak kadar soğuduktan sonra üzerine tuz döküp afiyetle yiyebilirsiniz.
Haşlanmış süt mısır tarifinde düdüklü tencere kullanmamızın sebebi, Düdüklü tencerede mısır daha çabuk sürede haşlanmakta ve yumuşamaktadır. Eğer düdüklü tencere yerine normal tencere kullanırsanız, süt mısır haşlama süresi iki saat üzerinde bir zaman alacaktır.
Süt mısırların yeterince haşlanıp haşlanmadığını kontrol etmek için çatal kullanabilirsiniz. Çatalı tencerenin içerisindeki haşlanmış süt Mısırların üzerine batırdığınız da rahat batıyor ve iyice yumuşadığını görüyorsanız, haşlanmış mısırlar yemeye hazırdır.
Peki kuru mısır yapraklarını tarifte niye kullandık diye sorarsanız, pazarlarda Mısır yapraklarını ayrılıp satıldığını ve yapraklarını çöpe gittiğini görürsünüz. Ancak bu yapraklar süt mısır haşlarken tencerenin içerisine atıldığında haşlanmış süt mısıra daha güzel bir aroma vermektedir.

Ayrıca ev yapımı haşlanmış süt mısır tarifinde kullandığımız kesme şeker ve sütte Mısır'ın içerisinde hoş bir lezzet verip, haşlanmış süt mısır gerçekten süt ile yapılmış, yumuşacık ve leziz bir mısır olması sağlanacaktır.
Evde haşlanmış süt mısır yapımı görüldüğü gibi oldukça pratiktir. Bardakta mısır tarifi ya da bardakta mısır sosları daha kolay ve pratik gibi görünsede lezzet açısından süt mısırların haşlanması daha hoş bir Aroma vermektedir. Eğer süt mısırları verdiğimiz tarife göre haşladığınız da gerçekten aradaki farkı kendiniz de göreceksiniz.
Evde süt mısırları haşlamakközlenmiş süt mısırdan daha kolay olacağı ve evde yapılabileceği için tercih edilmektedir. Ayrıca haşlanmış mısır çocuklar için oldukça leziz ve besleyici bir atıştırmalık olacaktır.

Evde süt mısır haşlamanın püf noktalarından en önemsi Mısır haşlanırken içerisine kuru mısır yaprakları ilave etmek ve onlarla haşlamaktır.
Kuru mısır yaprakları ilave ederek kuru mısır haşlamak yukarıda da belirttiğimiz gibi haşlanmış süt mısıra oldukça güzel bir aroma vermektedir. Ayrıca haşlanmış süt mısır, çocuklarınız için hem doğal hem de leziz bir yiyecek olacaktır.
Evde haşlanmış süt mısır nasıl yapılır görmek istiyorsanız, altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait video bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri ve doğal sabun yapım videoları için ayrıca Harika Ev İşleri YouTube kanalımızada bekleriz.