s

Tava dondurma , özellikle YouTube'da çıkan ice cream rolls  isimli videolar sayesinde tüm dünyanın tanıdığı, asıl adı Tayland dondurması olan oldukça lezzetli bir dondurmadır.
Orijinal adıyla ice cream Rolls özel bir soğutucu dondurma yapma makinesi ile içerisinde çeşitli meyveler ve kekler karıştırılıp çikolata sosu ile servis edilen, Tayland dondurması olarak bilinen bir dondurma türüdür. İce cream Rolls, yani tava dondurma Tayland'dan ortaya çıkmış ve meşhur olmuştur.

Türkiye'de ice cream Rolls yani tava dondurma Kaş tava dondurma olarak bilinmektedir. İce cream Rolls yapma makinesiyde Antalya'nın Kaş ilçesinde meşhur olan tava dondurma , oldukça enfes bir tadı olan, serinletici bir dondurma türüdür. Ülkemizde ice cream rolls, Kaş tava dondurma ya da rulo dondurma isimleri ile bilinmektedir

Eğer bir ice cream rolls yapma videosu izlediyseniz, ya da Kaş tava dondurma nasıl yapılır gördüyseniz, oldukça basit bir yöntem olduğunu sizde anlamışsınızdır. Peki bu kadar basit ama bir o kadar da lezzetli olan tava dondurma evde nasıl yapılır.

Evde tava dondurmanın yapımı oldukça basittir. Orijinal Tayland dondurması yani ice cream Rolls hazırlanırken yapılış aşamalarından biraz bahsedersek dondurma kreması özel dondurma yapma makinasına dökülür. İce cream Rolls yapma makinesi üzerine dökülen şeyi hızlı bir şekilde sökmeye yarayan bir cihazdır ve bu cihaz oldukça pahalı bir dondurma yapma makinesidir. Bu sebepten bu cihazı edinip evde dondurma yapmanız biraz olanaksızdır.

Bu sebepten biz evde kendimiz basit malzemelerle oldukça lezzetli bir ev yapımı tava dondurma tarifi vereceğiz. Siz de evde Kaş tava dondurma yapmak isterseniz ya da ice cream Rolls'un tadı ve lezzetli nasıl diye merak ettiyseniz, oldukça basit bir şekilde altta verdiğimiz tava dondurma tarifiyle bu nefis lezzeti kolayca yapabilirsiniz.

Ev yapımı tava dondurma tarifi için Malzemeler

bir adet oreo
bir parça browni kek hazır paket alabilirsiniz
60 gram krema
42 gram süt
2 adet inşaat spatulası (sıfır alırsanız daha iyi olur temiz bir malzeme olması gerekmektedir)
Bir tatlı kaşığı şeker
bir tutam tuz

Peki bu zor gibi görünen tava dondurmayı evde nasıl yapacağız. Öncelikle bir adet geniş tavanın içerisine süt, krema, şeker ve bir tutam tuz döküp Tüm malzemeyi karıştırarak pişiriyoruz. Biz evde tava dondurma yaparken Tüm malzemeyi tartarak ekledik. Bu yüzden hassas terazi kullanırsanız Daha lezzetli bir dondurma tarifi elde edebilirsiniz.

Dondurma kreması, Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, kenarda yarım saat kadar tava ve dondurma kremasının soğumasını bekliyoruz. Tava ve dondurma kreması, oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra yarım saat kadar normal buzdolabında bekletip karışımını iyice soğumasını sağlıyoruz.

Şimdi Gelelim asıl can alıcı ve tava dondurmanın görsel şölen ve lezzetiyle buluştuğu ana

Tava dondurmanın içerisine bir adet Oreo ve bir parça ıslak Browni keki döküp spatula yardımıyla iyice kırıp, tava dondurma karışımı ile yoğuruyoruz. Nasıl yapıldığını görmek isterseniz, alttan kendi çekimimiz olan YouTube videosu mevcuttur. Oradan yapılışını izleyebilirsiniz. Browni ve Oreo tava dondurma içerisinde iyice parçalanması ve tüm karışım ile iyice karışmalıdır. Bisküvi ve browni un ufak parçalara ayırın. Oreo ve browni keki, tava dondurma kreması ile karıştırıp tavanın içinde düz hale getirin.

Daha sonra tavamızın içerisindeki oreolu ve brownili tava dondurma karışımını düz kalacak şekilde derin dondurucuya koyup bir gece kadar derin dondurucuda bekletin. En az 6 saat derin dondurucuda beklemesi gerekmektedir. Çünkü o bilinen tava dondurma şeklinin yakalanması için Kaş tava dondurma mızın iyice donması gerekmektedir.

Ev yapımı tava dondurmamız iyice donduktan sonra, derin dondurucudan çıkarıp hızlı bir şekilde kazıma usulüyle tava dondurmayı hazırlarken kullandığımız spatula kullanarak rulo şeklinde gelecek biçimde kazıyarak tavadan çıkarıyoruz. Hızlı olmamızın sebebi dolaptan çıkardığımız tava dondurma Biraz hızlı erimektedir. Yan yana koyduğumuz dondurma rulolarını servis kabının içerisine dik bir şekilde yerleştirdikten sonra üzerine çikolata sosu döküp servis yapabilirsiniz. Ev yapımı rulo dondurma tava dondurma hazır Afiyet olsun.

Evde rulo dondurma yapmanın püf noktaları, dondurma karışımının iyice donmasıdır. Yoksa tava dondurmayı kazırken istediğimiz şekilde çıkmaz ve kırılabilir. Evde rulo dondurma yapmanın görsel açıdan güzel olması için, kazırken güzel bir rulo şekli vermektir. Yoksa tava dondurmayı donduktan sonra tava içerisinde kaşık kaşık da yeseniz aynı lezzeti alacaksınız. İce cream Rolls ta Önemli olan görsel Şölen ve içerisindeki malzemelerdir.

Orijinal Tayland dondurması ice cream Rolls yapılırken sürekli aynı krema kullanılmaktadır. Ancak orijinal tarifte Tayland'da rulo dondurma yaparken deve süt kreması kullanmaktadır. Biz ülkemizde deve sütü kreması bulmanın zor olduğunu bildiğimiz için normal süt kreması kullandık.

İce Cream Rolls yapımında bu kremanın içerisine ister kek ya da Bisküvi, ister çeşitli meyveler koyup farklı ice cream Rolls sunumları yapılabilmektedir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi ülkemizde Kaş tava dondurma ismi ile meşhur olan Tayland dondurması yani ice cream Rolls dünya çapında oldukça büyük bir üne kavuşmuştur. Sizde bu güzel tava dondurmayı evde kendiniz kolaylıkla verdiğimiz tarifte yapabilirsiniz.
Eğer ev yapımı rulo dondurmayı yani tava dondurmayı Kinder çikolata ile yapmak isterseniz, Evde tava dondurma nasıl yapılır Kinder çikolata ile olan YouTube videonuzu tavsiye ederiz daha farklı ev yamı dondurma tarifleri için sitemizde yer alan dondurma tariflerine göz atabilirsiniz.
Evde tava dondurma nasıl yapılır görmek istiyorsanız altta kendi çekimimiz olan YouTube videosunu Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü ice cream Rolls tarifinin malzemeleri yanı sıra Önemli olan görüp şekli ve yapılışı kavrayabilmektir. Bu sebepten alttan oreo ve brownili ice cream Rolls tarif videomuzu Şiddetle izlemenizi tavsiye ederiz.